Ako zvládnuť Vianoce bez zdravotných komplikácií


			Ako zvládnuť Vianoce bez zdravotných komplikácií
4.12.2018 Poistný trh

Vianoce sú už tradične časom rodinných stretnutí, hojnosti a dobrého jedla. Počas sviatkov však nie zriedkavo ideme proti sebe, prejedáme sa a býva nám ťažko od žalúdka.

Babičkin tradičný majonézový šalát sa nedá odmietnuť, pretože si treba dopriať, pretože to predsa nebudeme vyhadzovať... No ako hovorí lekár, aj v tomto prípade menej je viac.

Môžeme si totiž privodiť vážne zdravotné problémy. U väčšiny ľudí sa nárazové prejedenie prejaví pocitom ťažoby, bolesťou brucha, nafukovaním či hnačkou. Tieto príznaky sa dajú zväčša odstrániť niekoľkodňovou diétou alebo bežne dostupnými prostriedkami proti nadúvaniu či páleniu záhy. Žalúdku uľavia aj horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami.

Lekárska prax však potvrdzuje, že sme nepoučiteľní a s vianočnými dobrotami to pri neprimeranom príjme či nevhodnej kombinácii môže dopadnúť omnoho horšie. „Bežné sú pankreatitídy, žlčníkové koliky, najmä, ak to preženieme s ťažkými mastnými, vyprážanými jedlami. Na Nový rok môže byť závažnou príčinou problémov nadmerná konzumácia alkoholu,“ varuje gastroenterológ Ján Ušák.

Akútna pankreatitída je pritom závažná diagnóza, ktorá niekedy vyžaduje aj niekoľkotýždňovú hospitalizáciu a pri neskorej diagnostike môže byť až život ohrozujúca. Opatrní by mali byť aj ľudia s vysokým tlakom, ktorým škodí nadmerná konzumácia soli. Dávajte si preto pozor na údeniny, slané polotovary alebo čipsy. Ak máte problémy s pečeňou, prejedanie ich môže ešte zhoršiť.

Čo však s tým, keď na nás to jedlo tak krásne žmurká z taniera? „Keď sa tradičné vianočné jedlá konzumujú v rozumnej miere, nemusia nutne znamenať tráviace problémy. Avšak, opakované prikladanie a nekontrolované jedenie býva problém,“ hovorí gastroenterológ Ušák.

Ak ste sa niekoľkodňovému lukulskému hodovaniu neubránili a je vám nevoľno, vyhľadajte lekára v nasledovných prípadoch:

  • intenzívna bolesť v brušnej dutine neutíchajúca po dobu 3 - 4 hodín,
  • opakované zvracanie,
  • zastavený odchod stolice a vetrov.

„Netreba zabúdať na to, že v období Vianoc komplikuje situáciu fakt, že cez sviatky funguje zdravotníctvo na pol plynu, máme viac dní pracovného voľna a takmer všetko sa rieši na pohotovosti,“ upozorňuje lekár.

Veľkou pomocou preto môže byť nonstop asistenčná služba NN Rodinný lekár dostupná cez telefón, video hovor alebo e-mail 365 dní v roku. V rámci nej máte možnosť konzultovať aktuálny zdravotný stav až 4-člennej rodiny, taktiež výsledky vyšetrení, predpísaných liekov, prípadne vás lekár na telefóne objedná k odborníkovi kdekoľvek a kedykoľvek vám to vyhovuje.

Služba NN Rodinný lekár je pre klientov dostupná i v zahraničí. „S touto službou nemusíte nikam chodiť, a pritom máte vy i vaša rodina istotu, že lekára máte vždy poruke. Užitočná je najmä pre rodiny s deťmi, kde často návšteva lekára nepočká. Jej výhodu určite pocítia aj dospelí, a to najmä vo sviatočnom období, kedy je mnoho ambulancií zatvorených a na pohotovosti môžu stráviť celé hodiny,“ hovorí Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

Vhod príde (nielen) počas vianočného obdobia i životné poistenie. V rámci neho si môžete pripoistiť krátkodobé výpadky príjmu spôsobené práceneschopnosťou, ktorej nevyhnutnosť potvrdí lekár. Užitočné môže byť aj Pripoistenie hospitalizácie, ak pobyt v nemocnici trvá minimálne a nepretržite 24 hodín.

„V rámci Pripoistenia pre prípad pracovnej neschopnosti či Pripoistenia hospitalizácie má klient nárok na denné dávky, prostredníctvom ktorých si môže zabezpečiť napríklad nadštandardnú zdravotnú starostlivosť alebo si dohodnúť pomoc v domácnosti počas obdobia výpadku príjmu,“ dodáva D. Tomášková z NN.

 

Zdroj: NN Poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články