Zlučovanie firiem? Veľký biznis, na ktorý si dajte pozor


			Zlučovanie firiem? Veľký biznis, na ktorý si dajte pozor
29.5.2018 Poistný trh

Zlučovanie firiem môže vyzerať nevinne, ale v niektorých prípadoch sa za ním ukrýva snaha o pohodlnú likvidáciu firmy, často s úmyslom podviesť dodávateľov a pripraviť ich o peniaze.

S takýmito prípadmi sa analytici spoločnosti Credendo stretli na Slovensku. Aj napriek tomu, že je toto správanie ťažko odhaliteľné a úmyselný podvod takmer nepreukázateľný, nájdete v nasledujúcom texte niekoľko tipov, na čo si dať pozor.

„Prípady, s ktorými sme sa v poslednej dobe stretli na Slovensku, ukazujú na nový trend, ktorý sa časom môže presunúť aj do Českej republiky," hovorí Gabriela Dörnerová, riaditeľka oddelenia underwritingu úverovej poisťovne Credendo v Českej republike. „V našom prípade sa jednalo o české firmy, ktoré dlhodobo dodávali materiál slovenskej spoločnosti. Po niekoľkoročnej bezproblémovej spolupráci odberateľ prestal platiť a firmy nahlásili poistnú udalosť. Následne naši analytici začali odkrývať sled udalostí, ktorý k celej situácii viedol, a ktorý mohol, ale aj nemusel byť zámerom majiteľa dlžnej firmy," dodáva Gabriela Dörnerová.

Veľkým prekvapením bolo zistenie, že firma zanikla fúziou s inou spoločnosťou. To samo o sebe nie je nič protizákonné. Zistilo sa však, že táto spoločnosť prevzala ďalších 150 firiem a sídli na virtuálnej adrese - v rozpadnutej chate v rekreačnej oblasti.

Ďalšou podozrivou skutočnosťou bol samotný majiteľ firmy, Juhoameričan s trvalým bydliskom v USA. Všetko nasvedčovalo tomu, že nešlo o bežnú fúziu, ale o premyslený podvod. Vzhľadom k podozrivým okolnostiam bol podaný podnet na políciu, ktorá neskôr prípad uzavrela s tým, že podvod nie je možné preukázať. Veritelia našťastie mali svoje pohľadávky poistené, preto im bolo vyplatené poistné plnenie a situáciu prestáli bez úhony.

Postupom času sa ukazuje, že rušenie firiem prostredníctvom fúzií je veľký biznis, rovnako ako obchod s virtuálnymi adresami pre firmy i fyzické osoby. Niektoré firmy sa zaoberajú iba nákupom a predajom iných firiem a pohybujú sa na hrane zákona. Je preto veľmi ťažké odhaliť úmyselne podvodné správanie včas a ešte ťažšie je podvod skutočne dokázať.

Ako preveriť svojich obchodných partnerov

Obchodujete na Slovensku a máte obavy, že by ste mohli naraziť na podobný prípad? Pokiaľ ide o nekalé fúzie, urobilo Slovensko v poslednej dobe významný krok vpred. Na konci roku 2017 bola schválená zmena zákona, ktorá má podvody obmedziť.

Ak sa firma chystá na fúziu, musí byť najskôr informovaní daňový úrad, ktorý má 60 dní na to, aby zlučované firmy preveril. Registračný súd má potom na schválenie alebo zamietnutie fúzie pol roka. V prípade, že súd fúziu schváli, platí od dátumu návrhu, teda pokojne aj pol roka spätne. Nový subjekt nesmie byť v úpadku a nesmie byť v konkurze alebo v insolvencii. Už vo chvíli, keď je podaný návrh na registračný súd, je informácia verejná.

V Českej republike sa pripravovaný projekt zlúčenia zakladá do Zbierky listín a právna účinnosť fúzie nastáva až okamihom zápisu fúzie súdom v Registri. Prehľad schválených a odmietnutých fúzií nájdete v Obchodnom vestníku, v rubrike "fúzie a rozdelenia".

V prípade, že sa na fúziu chystá váš obchodný partner, treba spozornieť a ideálne osobne kontaktovať majiteľa firmy a o situácii sa informovať. Už podľa jeho správania možno totiž často zistiť, či je chystaná zmena v poriadku alebo nie.

Na čo sa zamerať, aby ste sa nestali obeťou podvodu

  • Pozor si dajte najmä na Slovensku. V prípade pochybností si preverte informácie z registračného súdu.
  • So situáciou sa môžete stretnúť aj v ČR. Prehľad schválených a odmietnutých fúzií nájdete v Obchodnom vestníku.
  • Ak zistíte, že sa firma chystá na fúziu, kontaktujte osobne majiteľa firmy.
  • Svoje pochybnosti môžete vždy konzultovať aj s úverovou poisťovňou. Naši analytici majú k dispozícii informácie z mnohých rôznych zdrojov a môžu vás včas varovať.
  • Podozrivé sú aj firmy, ktoré sídlia vo virtuálnych kanceláriách alebo dlhujú na sociálnom poistení.

Pozor na firmy, ktoré dlhujú na sociálnom poistení

Typickým problémovým príkladom je slovenská firma, ktorá dlhuje na sociálnom poistení, čo bol aj prípad spoločnosti z úvodu článku. Firmy na Slovensku často platia sociálne poistenie s oneskorením. Peniaze, ktoré by inak museli poslať štátu, majú stále k dispozícii a využívajú ich na priebežné financovanie svojich aktivít. To samozrejme vypovedá o zlej finančnej kondícii firmy a je jedným z dôležitých varovných signálov.

Sídlo firmy vo virtuálnej kancelárii

Sídli váš obchodný partner v tzv. virtuálnej kancelárii? Potom rozhodne zbystrite. V Českej republike sa s týmito prípadmi stretávame čoraz častejšie. Ide o adresy, na ktorých sídlia naraz desiatky až stovky firiem. Virtuálne adresy pritom nevyužívajú len firmy, ale aj fyzické osoby. Aký dôvod môže mať seriózny obchodný partner na využívanie takejto adresy? 

Máte úverové poistenie? Využite informácie od poisťovne

Nekalé fúzie patria medzi ťažko preukázateľné a odhaliteľné podvody. Nezabudnite, že svoje pochybnosti môžete vždy konzultovať s našimi analytikmi, ktorí často disponujú exkluzívnymi informáciami z mnohých rôznych zdrojov a v prípade podozrenia vás môžu varovať.

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS