Úverovanie súkromného sektora koncom vlaňajška podľa NBS spomalilo


			Úverovanie súkromného sektora koncom vlaňajška podľa NBS spomalilo
4.3.2019 Poistný trh

Koncom roka 2018 sa úverovanie podľa Národnej banky Slovenska súkromného
sektora spomalilo.

Podľa údajov v jej mesačnom bulletine NBS, medziročný rast úverov súkromnému sektoru dosiahol v decembri 9,5 % (9,9 % v septembri), nastal protichodný vývoj úverov v sektore domácností a nefinančných spoločností. Zrýchlil sa rast úverov firmám (zo 6,5 % v septembri na 8,2 % v decembri), ktorý odzrkadľoval výraznejší nárast dopytu po úveroch z dotazníkového prieskumu bánk o vývoji ponuky a dopytu na trhu úverov.

„Záujem firiem bol najmä o úvery na fixné investície, čo by sa malo prejaviť v obnovení vyššieho investičného dopytu v poslednom štvrťroku 2018. Vyššiemu dopytu po úveroch pomáhali najmä nízke úrokové sadzby a uvoľnené úverové podmienky,“ uvádza februárový bulletin NSB.

Na druhej strane, úverovanie domácností aj v poslednom štvrťroku 2018 pokračovalo v spomaľovaní. Medziročná dynamika úverov domácnostiam sa znížila z 11,5 % v septembri na 10,8 % v decembri. Naďalej dominujú úvery na nehnuteľnosti. Po relatívne silnom dopyte v priebehu roka 2018 nastalo podľa bánk v jeho závere zníženie záujmu domácností o úvery na nehnuteľnosti.

Pravdepodobne to bolo vplyvom prísnejších makroprudenciálnych opatrení. Na rast úverov vplývajú dva protichodné faktory. Na jednej strane zadlžovanie podporujú nízke úrokové sadzby, ktoré spolu s rastom príjmov zlepšujú dostupnosť bývania. Rovnako rast cien nehnuteľností by sa mal prejavovať vo vyššej
sume potrebnej na obstaranie nehnuteľností. Zároveň by mali tlmiaco pôsobiť makroprudenciálne opatrenia.

Medziročný rast vkladov súkromného sektora v poslednom štvrťroku 2018 stagnoval na úrovni
približne 6 %. Domácnostiam rastú vklady stabilným tempom, sú podporované pozitívnym
vývojom príjmov. Firmám sa podarilo udržať pomere silnú medziročnú dynamiku vkladov aj napriek postupnému ochladzovaniu globálneho vývoja.

Zdroj: NBS, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články