Malé a stredné podniky môžu mať sťažený prístup k bankovým úverom


			Malé a stredné podniky môžu mať sťažený prístup k bankovým úverom
24.6.2019 Poistný trh

Na úveroch z bánk sú pritom, vďaka ústretovej politike Európskej centrálnej banky, malé a stredné podniky doslova závislé...

Bankové úvery dnes predstavujú 70 % externého financovania malých a stredných podnikov v Európe, kým v USA je to len 40 %.

Riaditeľ spoločnosti Euler Hermes, Peter Mucina upozorňuje, že snaha Európskej komisie o vytvorenie jednotného kapitálového trhu sťaží financovanie MSP a môže zhoršiť ich prístup k bankovým úverom.

„Banky sú v dôsledku ukončenia realizácie regulačného rámca Basel III spoločne so zavádzaním počiatočnej fázy Basel IV, nútené sprísniť podmienky poskytovania úverov MSP. Napríklad Basel III zvýši minimálnu požiadavku na vstupný kapitál firmy z 8 na 10,5 %. S tým potom môžu súvisieť vyššie celkové náklady a tiež prísnejšie požiadavky na zabezpečenie úveru, a to predovšetkým tých spoločností s podpriemernou bonitou.“

Firmy tak podľa neho budú nútené hľadať alternatívne spôsoby financovania v podobe nebankových inštitúcií alebo investorov. „Na nebankové inštitúcie sa stále vzťahuje menej právnych obmedzení. Možno očakávať, že v nasledujúcich rokoch budú značne posilňovať a MSP ich budú čoraz viac začleňovať do svojich finančných portfólií."

Malé a stredné podniky chrbticou globálnej ekonomiky

Aj napriek tomu, že sa Európska komisia vo svojej iniciatíve tzv. Únie kapitálových trhov snaží zlepšiť financovanie MSP, ešte nejaký čas potrvá, než sa malí a strední podnikatelia bez problémov dostanú k finančným úverom. A to aj napriek tomu, že sú chrbticou globálnej ekonomiky. Predstavujú viac ako 99 % všetkých európskych nefinančných spoločností a zamestnávajú viac ako 90 miliónov ľudí, čo predstavuje takmer 70% celkovej zamestnanosti v nefinančnom sektore a takmer 60% celkovej hrubej pridanej hodnoty.

„Hendikepom týchto podnikov je, že sú v krízových situáciách zraniteľnejšie, keďže majú menší obrat a svoje zdroje vyčerpajú rýchlejšie ako väčšie spoločnosti. Okrem toho majú tendenciu produkovať vysoko špecifické výrobky, kvôli čomu sú menej flexibilné a ťažšie sa prispôsobujú krízam. Aj v roku 2009 boli MPS ako prvé postihnuté globálnou hospodárskou krízou z dôvodu obmedzeného dopytu a ťažkostí so zabezpečením financovania,“ pripomenul Peter Mucina, zo spoločnosti Euler Hermes, ktorá sa špecializuje na poistenie obchodných pohľadávok.

Zdroj: Euler Hermes

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS