Jozefína Žáková, SLASPO: „Brexit ovplyvní aj poistný trh. V celej EÚ“


			Jozefína Žáková, SLASPO: „Brexit ovplyvní aj poistný trh. V celej EÚ“
28.6.2016 Poistný trh

Veľká Británia sa vo štvrtkovom referende rozhodla, že chce opustiť Európsku úniu. Ako pre portál oPoistení.sk prezrádza Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní, legislatívne zmeny by mohli nastať hlavne v tom, že daná krajina už nebude viac viazaná európskou legislatívou. Tú dnes pre poisťovníctvo reprezentuje hlavne smernica s názvom Solvency II. 

Zakova 7slaspo

 

V posledných dňoch sa svet dozvedel, že Briti sa rozhodli vystúpiť z EÚ.  Môže to nejakým spôsobom ovplyvniť finančný či poistný trh celosvetovo? 
Brexit rozhodne ovplyvní finančný trh a v rámci neho aj trh poistný. Otázka je iba  ̶  koho presne, ako hlboko a či pozitívne alebo negatívne. V tejto chvíli v tom podľa môjho názoru nemá nikto celkom jasno, pretože všetko závisí od budúcich dohôd a od schopnosti relevantných politikov zachovať si pri rokovaniach o nastavení nových vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou chladnú hlavu, a tak vyťažiť z tejto situácie pre obe strany čo najviac.

Som presvedčená, že keď opadnú vášne, tak je rozumná dohoda možná. História predsa ukazuje, že tak, ako štáty, aj rôzne zoskupenia štátov vznikajú a zanikajú. Dôsledky takýchto vznikov a zánikov sú vždy iba také, aké ľudstvo prostredníctvom svojich reprezentantov (ekonomických, politických) dopustí. Verím, že aj tu zvíťazí zdravý rozum.

Faktom je, že v tomto čase pozorujeme vplyv výsledkov referenda na pohyby na finančných trhoch, a to politici ešte ani nezačali rokovať. V poisťovacom sektore to pochopiteľne vyvoláva obavy, no na druhej strane špecifickosť poisťovacej činnosti spočíva v tom, že jej záväzky vyplývajú z dlhodobých kontraktov, takže jej rezistentnosť voči krátkodobým výkyvom na trhoch je relatívne vysoká.

Slovensko je jednou z tých krajín, ktoré sa riadia EÚ smernicami, napríklad aj smernicou Solvency II. Môže na tom niečo zmeniť fakt, že Británia nechce zotrvať v eurozóne? 
Všetky krajiny Európskej únie sa riadia rovnakou legislatívou, a to sa nezmení ani po vystúpení Británie. Predpokladám, že legislatívne zmeny by mohli nastať hlavne v Británii, ktorá už nebude viac viazaná európskou legislatívou. Tú dnes pre poisťovníctvo reprezentuje hlavne smernica s názvom Solvency II.

Táto smernica však upravuje nielen solventnosť poisťovní , ako to vyplýva z jej názvu, ale združuje všetky doterajšie európske právne predpisy, ktoré upravovali poisťovníctvo (13 smerníc) a je teda dnes jedinou, zato však veľmi rozsiahlou a komplexnou úpravou poisťovníctva. Británia sa  na tvorbe tejto normy významne podieľala a ovplyvnila jej znenie, preto nepovažujem  za pravdepodobné, že by sa jej úplne otočila chrbtom.

Na druhej strane je faktom, že jednou z vymožeností Solvency II je tzv. európsky pas pre podnikanie v poisťovníctve. To prakticky znamená, že poisťovňa, ktorá získa licenciu v jednom členskom štáte môže vyvíjať podnikateľskú činnosť aj v ostatných členských štátov bez toho, aby v ňom znova musela žiadať o licenciu.

Po vystúpení z EÚ by to pre britské poisťovne a zaisťovne znamenalo, že by museli v každom štáte, v ktorom by chceli poskytovať poisťovacie služby požiadať o licenciu, vytvoriť tam poisťovňu alebo pobočku so sídlom v tomto štáte a podliehali by lokálnemu dohľadu.

Budú musieť finančné inštitúcie pristúpiť k nejakým výraznejším opatreniam v danom kontexte s Brexitom?
Ak by Briti vystúpili z únie, znamenalo by to pre nich koniec voľného trhu a teda by sa vrátili k obmedzeniam v obchodovaní aj na finančnom trhu, ktoré si v našich zemepisných šírkach dobre pamätáme z obdobia pred vstupom do EÚ. Predpokladám však, že Británia sa bude usilovať o podobný status aký má Švajčiarsko alebo Nórsko, t.j. že bude členom európskeho hospodárskeho priestoru.

Na čo sa musíme pripraviť na Slovensku pod vplyvom tejto situácie do ďalších mesiacov?
Nemyslím si, že by pod vplyvom Brexitu vznikol nejaký okamžitý problém, pretože pôsobenie poisťovní s britskými koreňmi na Slovensku a naopak poisťovní so slovenskou licenciou na britskom trhu je v relatívne malom rozsahu.

Aké aktuálne problémy riešia tunajšie poisťovne - čo ich najviac „páli“?
Aktuálne poisťovne trápi pripravovaná európska legislatíva, týkajúca sa informačných povinností voči klientovi, ktorý hodlá uzavrieť akýkoľvek investičný kontrakt alebo poistnú zmluvu s investičným prvkom. Už od začiatku roku 2017 by mal klient dostať rovnakú informáciu o investičných rizikách
bez ohľadu na sektor, v ktorom zmluvu uzaviera. Problém je v tom, že pre poistenie je rovnaký dokument nepoužiteľný a výsledkom je, že klient dostane zavádzajúce až klamlivé informácie. 

V blízkom období bude poisťovne zamestnávať spolupráca s Ministerstvom financií SR na transpozícii smernice o distribúcii poistenia do zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a neskôr aj nová právna úprava v oblasti ochrany osobných údajov.

Okrem legislatívy prichádzajúcej z EÚ budú musieť poisťovne na domácej pôde čeliť avizovanému zvýšeniu daňového zaťaženia na viacerých frontoch. Napríklad z dôvodu navrhovaného 100 % zvýšenia sadzby osobitného odvodu pre subjekty v regulovaných odvetviach, kam patria aj poisťovne, či
vo vládnom programe spomínané zavedenie osobitného odvodu pre poisťovne, s cieľom financovať ochranu klientov poisťovní z príspevkov sektora.

Zdroj: oPoisteni.sk, ilustr. foto: timeshighereducation

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články