AFISP: Schválené znenie novely vnímame pozitívne


			AFISP: Schválené znenie novely vnímame pozitívne

Schválené znenie novely zákona o poisťovníctve akceptovalo odbornú argumentáciu zástupcov sprostredkovateľov finančných služieb a reflektovalo na ich požiadavky.

Finančných agentov nemožno vzhľadom na prísne regulácie považovať za osoby, ktoré by poskytovali svoje služby finančným spotrebiteľom výlučne kvôli provízii. „Práve naopak, finančné sprostredkovanie sa významne transformovalo a spočíva v dôkladnom poznávaní finančných potrieb obyvateľov,“ konštatuje Darina Huttová, generálna tajomníčka AFISP.

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) prijala pozitívne schválené znenie novely zákona o poisťovníctve. „Schválené znenie novely akceptovalo odbornú argumentáciu zástupcov sprostredkovateľov finančných služieb a reflektovalo požiadavky na udržateľnosť podnikania v tomto odvetví bez následkov,“ konštatuje generálna tajomníka AFISP Darina Huttová.

Zástupcovia AFISP prešli náročným procesom odbornej diskusie s navrhovateľmi zmien zákona o podstate podnikania v oblasti finančného sprostredkovania a vplyve výšky provízie na ochranu práv finančného spotrebiteľa.

„Parlament ponechal reguláciu výšky provízie pri sprostredkovaní v sektore poskytovania spotrebiteľských úverov na úrovni 1,5 % v záujme vyššej transparentnosti obstarávania tohto druhu úverov. Finanční agenti v prípade obmedzenia výšky provízie pri spotrebiteľských úveroch nad 10 000 EUR neočakávajú zhoršenie svojej účasti v hospodárskej súťaži,“ hodnotí Darina Huttová.

AFISP považuje podľa nej za pozitívne, že pozornosť sa sústredila v konečnom dôsledku na nástroje ochrany finančného spotrebiteľa, ktoré vyústili do stanovenia odkupnej hodnoty životného poistenia s rezervotvornou zložkou s limitmi už v prvých troch rokoch trvania poistných zmlúv vrátane stanovenia limitov investovania do fondov kolektívneho investovania, ktoré sú zvládnuteľné aj pre poistné spoločnosti.

„Finanční agenti predstavujú mnohotisícovú skupinu podnikateľov, ktorí sú zaviazaní vykonávať svoje podnikanie spôsobom, ktorý nesmie odporovať záujmom svojich klientov,“ hovorí Huttová. Ako podotýka, všetky ich úkony, ktoré vykonávajú v styku s klientmi, podliehajú maximálnej regulácii.

„V priebehu posledných rokov sa museli neustále prispôsobovať zvyšovaniu nielen neprimeranej administratívnej zaťaženosti, ktorú znášajú v neposlednom rade negatívne i klienti samotní, ale aj stupňujúcim sa nárokom dohľadu vykonávanému Národnou bankou Slovenska,“ zdôrazňuje generálna tajomníčka AFISP. V tomto roku napríklad pribudli zvýšené povinnosti na zabezpečovanie odbornej spôsobilosti finančných agentov a zvýšená transparentnosť o plnení týchto podmienok v registroch finančných agentov.

Každý z občanov, ktorý sa stáva klientom finančného agenta, má možnosť si odbornú spôsobilosť osoby, ktorá ho oslovuje s ponukou finančných služieb preveriť vo verejných registroch vedených Národnou bankou Slovenska.

„Finanční agenti zastupujú záujmy finančných inštitúcií, avšak v režime právneho prostredia, v ktorom podnikajú, ich nemožno už roky považovať za osoby, ktoré by poskytovali svoje služby finančným spotrebiteľom výlučne kvôli provízii, ako nedávno odznelo z úst predstaviteľa Národnej banky Slovenska.

Práve naopak, finančné sprostredkovanie sa významne transformovalo a spočíva v dôkladnom poznávaní finančných potrieb obyvateľov, v stanovovaní racionálnych finančných plánov, ochrane majetku, života, v tvorbe rezerv a zhodnocovaní úspor, v stanovovaní programov pre zabezpečenie v starobe,“ upozorňuje.

Finanční agenti podľa nej vytvárajú trvalý servis pre klientov a sú schopní im poskytovať dlhodobú starostlivosť. „V neposlednom rade významne podporujú finančnú gramotnosť obyvateľov už od školského roku,“ podotýka. Plnenie sprísnených podmienok podnikania finančných agentov funguje od roku 2009. „Finanční agenti sa dokázali novým nárokom prispôsobiť a na skvalitňovaní svojej činnosti neustále pracujú rastom svojej profesionality,“ dodáva generálna tajomníčka AFISP.

Zdroj: AFISP, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články