Doplnkové penzijné sporenie využíva 852 tisic ľudí


			Doplnkové penzijné sporenie využíva 852 tisic ľudí

Celkový počet účastníkov doplnkového dôchodkového sporenia sa v prvom polroku 2012 príliš nezmenil. V účastnickej štruktúre však došlo k niektorým významnejším pohybom. Uvádza to Národná banka Slovenska (NSB) v Analýze slovenského finančného sektora za prvých šesť mesiacov tohto roka.

Dňa 30. 6. 2012 bolo podľa analýzy NBS evidovaných v systéme 852 486 účastníkov, teda o 9 992 menej ako na konci roka 2011. Napriek celkovému miernemu poklesu došlo k zastaveniu dlhodobejšieho klesajúceho trendu vo vývoji počtu účastníkov sporivej fázy, čiže tých evidovaných v príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch. Rozsah tejto časti účastníckej základne sa v sledovanom období podľa výsledkov analýzy prakticky nezmenil. „Pokles celkového počtu účastníkov tak ide v plnej miere na vrub výplatných doplnkových dôchodkových fondov. Pritom v predošlých dvoch kalendárnych rokoch sa počet účastníkov vo výplatných fondoch viac ako zdvojnásobil. rámci príspevkových fondov poklesol počet účastníkov veľkých nosných fondov jednotlivých doplnkových dôchodkových spoločností, čo predstavuje predĺženie trendu pozorovaného už v minulých rokoch.“

Rastúci záujem o sporenie v menších doplnkových dôchodkových fondoch so špecializovanejším investičným zameraním bol tiež pokračovaním dlhodobejšieho vývoja. Za pozornosť tiež stojí podľa NBS skutočnosť, že pri príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch nezanedbateľne stúpol počet pasívnych účastníkov (nárast o 22 tisíc), t. j. takých, ktorí aspoň šesť mesiacov neuskutočnili žiadny príspevok. „Jednou z príčin toho, že časť účastníkov prerušila prispievanie na svoje doplnkové dôchodkové účty, by mohlo byť zrušenie možnosti odpočítania týchto príspevkov od vymeriavacieho základu dane z príjmu fyzických osôb. Od roku 2010, odkedy sú k dispozícii údaje o počte účastníkov podľa vekových kategórií, možno pozorovať pozvoľný posun vekovej štruktúry účastníckeho kmeňa smerom k starším vekovým skupinám.“

Dôchodkové správcovské spoločnosti v prvom polroku 2012 vykázali súhrnný zisk vo výške 3,87 mil. €. Predstavuje to výraznejšie zlepšenie hospodárenia, či už v porovnaní so stratou prvého polroka 2011, alebo aj so ziskom 1,43 mil. € z druhého polroka 2011. Výnosy z odplát a provízií od sporiteľov vzrástli medziročne o 41 %, a to pri miernom znížení nákladov vynaložených na odplaty a provízie platené dôchodkovými správcovskými spoločnosťami.

NBS, oPoisteni.sk

Zdroj: Národná banka Slovenska, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.