Kto kúpi belgickú dcéru Generali?


			Kto kúpi belgickú dcéru Generali?

Zdá sa, že Allianz SE chce pokračovať v nakupovaní v Európe. Podľa správ v médiách má záujem o prevzatie dcérskej spoločnosti Generali v Belgicku. K záujemcom však patrií tiež poisťovňa Baloise Holding a Cinven, finančný investor so sídlom v Londýne.

Ponuky by sa mali predkladať do 8. septembra 2017. Tento belgický obchod talianskeho poisťovateľa má hodnotu 500 miliónov eur.

Generali, tretia najväčšia poisťovňa v Európe, je vo fáze reorganizácie a v rámci nej tento obchod znamená vzdať sa zatiaľ najväčšej spoločnosti. Nového vlastníka chce nájsť v spolupráci s Deutsche Bank do polovice septembra 2017. Ten by získal približne 530 000 klientov a mohol by vykonávať poisťovacie činnosti v širšom rozsahu, od životného poistenia, až po poistenie motorových vozidiel.

Generali chce predať belgickú dcérsku spoločnosť ako celok, nie po častiach. Nechce predať len existujúci poistný kmeň, teda bez prístupu k novým klientom. S tým vraj ponuky Allianz, Baloise Holding a Cinven počítajú, zatiaľ kým ďalší poisťovateľ Athene so sídlom na Bermudách, má zatiaľ záujem o odkup a správu existujúceho kmeňa. Treba však dodať, že všetci záujemcovia o prevzatie belgickej spoločnosti Generali odmietli poskytnúť akékoľvek stanovisko k tomuto obchodu.

Tento belgický obchod je súčasťou stratégie spoločnosti Generali, zverejnenej v novembri 2016, ktorej cieľom je zvýšiť svoje finančné zdravie o najmenej 1 miliardu eur, pričom plánuje opustiť 13 z 15 krajín. Hlavným cieľom je znížiť náklady na slabšie trhy a zvýšiť zisk. Dňa 1. septembra 2017 predseda predstavenstva Generali Philippe Donnet vyjadril svoje presvedčenie, že skupina dosiahne tento cieľ. Tiež uviedol, že proces predaja v Belgicku je uspokojivý a že o aktíva spoločnosti Generali je značný záujem.

Generali pôsobí v Belgicku už viac ako 100 rokov od svojho založenia v roku 1901. Existujúca belgická dcérska spoločnosť spravuje aktíva vo výške 6,3 mld. eur. V roku 2016 zaznamenala čistý zisk vo výške 89 miliónov eur, pričom celkové poistné vzrástlo o 19,2 % na 800 miliónov eur.

Generali nedávno predala spoločnosť Talanx Group svojej kolumbijskej spoločnosti a spolu s BNP Paribas chce nájsť nového vlastníka pre svoju poisťovaciu spoločnosť v Holandsku. Plánuje opustiť aj Portugalsko a proces sa začne koncom tohto roka. 

Pokiaľ ide o nemeckú spoločnosť Allianz SE, nedávno založila spoločný podnik a vytvorila strategické partnerstvo s britským poisťovateľom LV (Liverpool Victoria Friendly Society ), aby sa stala treťou najväčšou poisťovňou vo Veľkej Británii v segmente neživotného poistenia. Prevzala tiež i nigérijského poisťovateľa Nigeria's Ensure Insurance na podporu svojho podnikania v Afrike. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS