Monika Poracká, poisťovňa Aegon: „Invalidní penzisti často musia čeliť existenčným problémom“


			Monika Poracká, poisťovňa Aegon: „Invalidní penzisti často musia čeliť existenčným problémom“
14.11.2017 Produkty, Poistný trh

Ste zdravý, pri sile, pracujete za primeranú mzdu a ste živiteľom rodiny. Toto všetko sa však môže ľahko zmeniť v jednom nečakanom okamihu, ak ostanete invalidný. Prídete o prácu, stratíte príjem a budete si musieť financovať liečbu.

Od štátu dostanete dôchodok vo výške 360 eur. Dokázali by ste vy a vaša rodina s touto čiastkou dôstojne vyžiť? Monika Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon, nám v rozhovore predstavila nové doplnkové poistenia invalidity, ktoré môžu finančne pomôcť ľuďom v krízových životných situáciách.

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne je zreteľné, že počet invalidných dôchodcov má na Slovensku dlhodobo rastúcu tendenciu. Ak ľudia uvažujú o uzatvorení životného poistenia, malo by riziko invalidity patriť medzi ich priority?

Na Slovensku dnes poberá invalidný dôchodok viac ako 237-tisíc ľudí, pričom každý rok pribudne viac ako 22-tisíc nových invalidných dôchodcov. Štatistiky ukazujú, že dnes sa invalidná osoba nachádza v každej ôsmej slovenskej domácnosti. Mnohých ľudí takáto situácia zaskočí nepripravených práve v mladom a produktívnom veku. Preto je dôležité, predovšetkým v prípade ľudí so záväzkami, predvídať aj neočakávané situácie, ktoré môžu so sebou priniesť riziko invalidity.

Poistenie invalidity je jedno z najdôležitejších doplnkových poistení. Jeho dôležitosť je vyššia ako poistenie úmrtia. Reálne povedané, smrťou sa všetko končí, zatiaľ čo invaliditou sa všetko ešte len začína. V prípade invalidného dôchodcu je schopnosť samostatne fungovať výrazne nižšia, zaradenie sa naspäť do pracovného života je spravidla nereálne a s tým prichádza k zníženiu jeho príjmov. Často sa stáva závislým na pomoci svojej rodiny, ktorá sa o neho musí postarať. Následky invalidity znamenajú obrovskú záťaž nielen pre invalidnú osobu, ale aj jej rodinu.

S akou podporou môže človek počítať zo strany štátu? Ako prebieha proces priznania invalidného dôchodku?

Sociálna poisťovňa začína konanie o priznaní invalidného dôchodku na základe písomnej žiadosti žiadateľa. Na základe doložených lekárskych nálezov a správ určí stupeň invalidity. Prvý stupeň znamená invaliditu, pri ktorej klesne schopnosť pracovať o 41 % až 70 %. Druhý stupeň zahŕňa invaliditu, pri ktorej klesne schopnosť pracovať o viac ako 70 %. Výška invalidných dôchodkov sa pohybuje hlboko pod hranicou priemernej mzdy na Slovensku. K 30. septembru predstavuje priemerný invalidný dôchodok 200,32 eura pri invalidite prvého stupňa a 360,24 eura pri invalidite druhého stupňa. Najvyšší invalidný dôchodok je tak na úrovni 38% priemernej mzdy.

Ako dokáže v takejto situácii pomôcť komerčné životné poistenie?

Predstavte si situáciu, že zo sumy okolo 200 či 300 eur musí vyžiť celý mesiac nielen invalidná osoba, ale aj jej rodina. Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy je mnoho mladých rodín zaťažených finančnými záväzkami – napríklad hypotékou na bývanie. Okrem toho treba brať do úvahy aj fakt, že človek má v danom okamihu ďalšie výdavky spojené s invaliditou.

Ide napríklad o náklady na zdravotné pomôcky, prerábanie bývania, rehabilitácie, lieky a podobne. Komerčné poistenie dokáže práve v takýchto prípadoch poskytnúť potrebný zdroj financií, či už vo forme jednorazovej výplaty alebo pravidelnej mesačne renty až do dôchodkového veku.

Aké typy doplnkového poistenia invalidity ponúka poisťovňa Aegon?

V januári tohto roka sme klientom ponúkli viaceré novinky, ktoré súvisia s poistením invalidity. Prvý variant – Doplnkové poistenie invalidity s rentovou výplatou –ponúka klientom možnosť získať pravidelne vyplácanú mesačnú rentu v dohodnutej výške, a to až do veku 65 rokov. 

Druhý variant – Doplnkové poistenie invalidity a úmrtia s klesajúcou poistnou sumou - je obzvlášť vhodné k vykrytiu existujúcich finančných záväzkov klienta, akými sú napríklad hypotekárne či spotrebné úvery. Klient si pri oboch variantoch môže vybrať z dvoch verzií poistenia – pre nižší stupeň invalidity so zníženou práceschopnosťou o viac ako 40 % a pre vyšší stupeň invalidity so zníženou práceschopnosťou o viac ako 70 %.

Mohli by ste predstaviť aj ďalšie výhody doplnkového poistenia, ktoré môže klient navyše využiť?

Priznanie invalidity zo strany Sociálnej poisťovne je zdĺhavý proces, v praxi môže trvať aj viac ako jeden rok. Pri tvorbe nových doplnkových poistení pre prípad invalidity sme mysleli i na časový faktor. Vytvorili sme zoznam diagnóz pri ktorých môže klient požiadať o tzv. plnenie vopred. Klient tak nemusí čakať na rozhodnutie Sociálnej, stačí potvrdenie diagnózy odborným lekárom.

V prípade Doplnkového poistenia invalidity s rentovou výplatou poisťovňa začne vyplácať rentu už 6 mesiacov po stanovení jednej z diagnóz definovaných poisťovňou, a to po dobu najbližších 12 mesiacov. Pri Doplnkovom poistení invalidity a úmrtia s klesajúcou poistnou sumou je vyplatených 25 % z poistnej sumy. Keď Sociálna poisťovňa rozhodne o priznaní invalidity, vyplatíme aj zvyšok poistného plnenia.

V prípade, že by k potvrdeniu invalidity nedošlo, plnenie vopred nie je potrebné vrátiť späť. Táto forma poistného plnenia pomáha klientovi a jeho rodine preklenúť najťažšie medziobdobie, kedy už znáša následky invalidity, ale zároveň zatiaľ nemá priznané dávky z invalidného dôchodku zo strany štátu.

Medzi ďalšie výhody tohto poistenia patrí krytie invalidity aj z dôvodu duševných chorôb a porúch správania sa.Rovnako, klient v prípade priznania poistného plnenia prestáva platiť poistné za toto doplnkové poistenie, platbu preberáme my ako poisťovňa.

Navyše ako poisťovňa ponúkame aj špeciálny bonus v podobe bezplatného navýšenia poistnej sumy o 20 % pre klientov, ktorí sa aktívne venujú športovej činnosti.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články