Stanislav Žofčák: Lepšia penzia? Časť úspor by mala byť v negarantovaných fondoch


			Stanislav Žofčák: Lepšia penzia? Časť úspor by mala byť v negarantovaných fondoch
30.7.2013 Produkty

V roku 2015 by malo podľa odhadov dôchodkových správcovských spoločností dostávať dôchodok z druhého piliera len okolo 800 sporiteľov. Aj vy si takto šetríte na druhú penziu? Stanislav Žofčák, predseda predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky, d.s.s., a.s. v rozhovore pre portál oPoisteni.sk tvrdí: "Najbližší poberatelia budú poberať pravdepodobne 10 percent z celkového dôchodku."

 

 

Aká je podľa vás aktuálna situácia v II. dôchodkovom pilieri. Od mája kvôli novele zákona o druhom pilieri museli DSS presunúť peniaze sporiteľov do garantovaných fondov. Ukázalo sa, že Slováci nechcú riskovať v rizikovejších fondoch, alebo ako hodnotíte spätne túto situáciu?

Skôr sa ukázalo, že sporitelia – až na výnimky – si neuvedomujú zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Inými slovami, nevenovali tomu dostatočnú pozornosť. Pozitívom je, že niektorí sporitelia si dodatočne uvedomili, čo sa udialo a žiadajú nás o presun časti úspor do negarantovaných fondov. Pravdou je, že to zatiaľ nie je príliš významný počet. V asociácii sa však zhodujeme, že to bude pozvoľné, kým sporitelia pochopia, že časť úspor je vhodné, ak nie nevyhnutné, dať aj do negarantovaných fondov.

Naopak, úspešná je novinka, ktorú od mája ponúkajú správcovské spoločnosti - sporitelia si totiž môžu po novom fondy kombinovať. V praxi to znamená, že časť majetku vložia do garantovaných fondov a časť do rizikovejších. Do akej miery využívajú ľudia túto novinku v druhom pilieri a koľko percent sporiteľov ju aktívnejšie využilo a s akých "úspechom"?

Sporitelia si ešte ani poriadne neuvedomili zmenu zákona. Nie to ešte to, čo pozítívne im priniesol. Možnosť rozhodnúť sa kombinovať garantovaný fond s negarantovanými fondy je príležitosťou, ako si zhodnotiť dôchodkové úspory nad mieru inflácie a zvýšiť šancu na budúci vyšší dôchodok.

Dnešný šesťdesiatnik s vyšším príjmom si sporí v druhom pilieri. O dva roky, v roku 2015, bude medzi prvými, ktorí začnú dostávať popri štátnych aj súkromné penzie. Ako to podľa vás bude vyzerať v praxi?

V praxi to pravdepodobne bude vyzerať tak (zatiaľ bez poznania finálnej verzie zákona o výplate dôchodkov z druhého piliera), že najbližší poberatelia dôchodkov budú z druhého piliera poberať cca 10 % z celkového dôchodku. Súvisí to s tým, že sú prví a z celkového produktívneho veku cca 40 rokov si sporili iba 10 rokov. A aj to len z polovice zákonnej sadzby odvodov. Tie sa navyše znížili z 9 % na 4 %, čím sa, samozrejme zníži aj suma úspor.

Ak bude výška úspor porovnateľná s 90 % výplaty dôchodku zo Sociálnej poisťovne – zatiaľ to tak vyzerá -  tak druhý pilier rozhodne má zmysel. To, na čo by som v dobrom slova zmysle rád upozornil je to, že budúci dôchodcovia by si mali uvedomiť a využiť možnosť dobrovoľného príspevku, nakoľko ten vytvára predpoklad na vyšší dôchodok oproti tým, ktorí sa dôchodkovému sporeniu nevenujú. Stále platí staré známe  „ako si ustelieš, tak spíš“, či v tomto prípade, „koľko si usporíš, toľko máš“.

V roku 2015 by malo podľa odhadov DSS dostávať dôchodok z druhého piliera len okolo 800 sporiteľov. S akým orientačným druhým dôchodkom teda môžu podľa vás rátať? Na čo sa majú pripraviť - budú im DSS automaticky tieto penzie vyplácať, alebo treba o ne nejako požiadať? Čo ešte treba doriešiť? 

Táto otázka je absolútne na mieste, ale patrí skôr smerom k tvorcom novely zákona, ktorá bude odpovede na tieto otázky riešiť v blízkej budúcnosti. Z doterajšieho znenia zákona, ako aj z predbežných návrhov, to vyzerá tak, že za usporené peniaze si budú sporitelia kupovať v poisťovniach tzv. anuity, t.j. pravidelné výplaty dôchodkov. V tejto súvislosti možno veľmi zjednodušene hovoriť o priebežne vyplácanej životnej poistke po celú dobu života sporiteľa. Sporitelia budú tieto otázky riešiť pravdepodobne s poisťovňami.

oPoisteni.sk

Koniec I. časti

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články