Dovolenku vám môže predražiť aj stratený či poškodený kufor


			Dovolenku vám môže predražiť aj stratený či poškodený kufor

Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika sa podľa ich štatistík ročne stratia v priemere dva kufre. K stratám dochádza častejšie na väčších letiskách najmä pri viacerých prestupných a nadväzných letoch.

Zriedkavé, žiaľ, nie sú ani prípady poškodenia batožiny tak pri leteckej, ako aj počas individuálnej prepravy v zahraničí a jej krádeže. Stratená, poškodená alebo ukradnutá batožina vám môže navýšiť náklady na dovolenku o stovky eur.

Pri množstve cestujúcich a batožiny, ktorá sa počas letnej sezóny preženie letiskami v rôznych destináciách je prirodzené, že sa niekedy, či už kvôli zlyhaniu ľudského faktora alebo z technických príčin, niektorý kufor zatúla a iný sa k majiteľovi dostane v stave hodnom na vyhodenie.

Vzhľadom na počet cestujúcich na Letisku Bratislava dochádza k stratám batožiny ojedinele, pričom takmer sto percent batožiny sa vďaka monitorovaciemu systému World Tracer Managment nájde do niekoľkých hodín. Podľa údajov letiska je hľadanie jednoduchšie, ak cestujúce letí len z jednej destinácie do ďalšej, čo je prípad väčšiny letov z Bratislavy a do nej. K častejším stratám vo svete prichádza najmä pri viacerých prestupných a nadväzných letoch.

„Vlani naša asistenčná spoločnosť Europ Assistance evidovala takmer 430 prípadov stratenej alebo poškodenej batožiny. Priemerná výška nákladov, ktoré klientom vznikli v súvislosti s kúpou nového kufra alebo so zakúpením nevyhnutných vecí potrebných do času, kým sa k svojej stratenej batožine dostali, dosiahla približne 230 eur,“ uvádza riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Tieto prípady tvorili takmer 6,5 % všetkých poistných udalostí nahlásených našej asistenčnej spoločnosti v súvislosti s cestovným poistením.

V rámci poistenia batožiny má klient kryté veci bežnej osobnej potreby, ktoré si vzal na cestu, prípadne si ich preukázateľne zaobstaral počas cesty. Ide napríklad o ošatenie, obuv, hygienické potreby, kufre, suveníry a darčeky pre blízkych.

„Poistné plnenie mu bude vyplatené v prípade odcudzenia, straty, poškodenia alebo zničenia týchto vecí, pokiaľ je škoda spôsobená krádežou, pri dopravnej nehode, na veciach odovzdaných pri preprave dopravcovi alebo v dôsledku živelnej pohromy,“ upresňuje O. Reichbauer. Poistenie batožiny sa vzťahuje aj na krádež poistených vecí vlámaním do auta, do strešného boxu na vozidle alebo do prívesu z pevného materiálu, akým je napríklad obytný karavan.

Choroby a úrazy nás stoja majetok

Podľa údajov Europ Assistance mapujúcich minuloročnú letnú sezónu, obyčajný zápal hrdla, ucha či tráviace problémy môžu premeniť aj lacnú dovolenku na luxusný pobyt. Práve črevné ťažkosti trápili vlani výletníkov zo Slovenska a Českej republiky najčastejšie.

Ošetrenie s tým spojené stálo v priemere 203 eur. Lacnou záležitosťou nie je ani boľavý zub, ktorý nás na dovolenke v zahraničí môže vyjsť v priemere na 211 eur. Priemerná cena za liečbu horných dýchacích ciest sa vyšplhala až na takmer 260 eur. Medzi menej časté, ale zato najdrahšie dovolenkové ochorenia, patria urologické problémy, ktoré náklady na pobyt v cudzine predražia o približne 600 eur.

Úrazy a zlomeniny počas letného oddychu sú tiež finančne náročné a rátajú sa v tisíckach eur. Napríklad zlomená dolná končatina minulý rok v priemere stála takmer 2 400 eur.

Najčastejšie hlásené poistné udalosti v súvislosti s ochorením či úrazom na dovolenke sú z Grécka, Chorvátska, Bulharska, Turecka a Talianska. „Medzi najdrahšie poistné udalosti, ktoré zaznamenal Europ Assistence, patrí jednoznačne úraz kolena v USA. Jeho ošetrenie klienta stálo viac ako 140 tisíc eur. Za zápal slepého čreva v tej istej destinácií bol napríklad účet vo výške takmer 62 tisíc eur,“ hovorí O. Reichbauer.

Prvú trojku najnákladnejších dovolenkových diagnóz Europ Assistence z minuloročnej letnej sezóny uzatvára úraz po nehode na motocykli v Indii, ktorý predražil dovolenku klienta skoro o 60 tisíc eur.

Neriskujte, poistite sa

Ideálnym spôsobom, ako sa vyhnúť podobným nepríjemnostiam, je uzatvoriť si k platobnej karte v Poštovej banke  CESTOVNÉ POISTENIE. Jeho veľkým pozitívnom je územná platnosť, ktorá pokrýva celý svet. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko.

Komerčné cestovné poistenie vám zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. Základný balík cestovného poistenia zväčša zahŕňa poistenie liečebných nákladov, a teda náklady na ošetrenie v dôsledku úrazu alebo náhleho ochorenia, hospitalizáciu, lieky, nevyhnutnú diagnostiku, prípadne aj operáciu, prevoz naspäť na Slovensko a iné úkony.

Poštová banka v spolupráci s Poštovou poisťovňou ponúka k UŽITOČNÉMU ÚČTU aj vynovenú doplnkovú službu v podobe CESTOVNÉHO POISTENIA K PLATOBNÝM KARTÁM. Uzavrieť si môžete toto poistenie ako individuálne (15,60 eur/rok) alebo ako rodinné (24,18 eur/rok), ktorého platnosť je na celý svet.

„Okrem liečebných nákladov, poistenia zodpovednosti za škodu na majetku a na zdraví, pomoci pri zložení kaucie, poistenia batožiny, športových, elektronických potrieb a akútneho ošetrenia zubov je doplnené aj o novinku – poistenie do hôr, ktoré zahŕňa poistné krytie na zásah Horskej služby na Slovensku až do výšky 5 000 eur,“ dodáva Ondrej Reichbauer. S nonstop asistenčnou službou získa klient všetky potrebné informácie ako postupovať v prípade neočakávaných udalostí.

Zdroj: Poštová poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články