INSIA: Čo urobíte, keď prídete o kľúčového zamestnanca?


			INSIA: Čo urobíte, keď prídete o kľúčového zamestnanca?

Podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou. Nikdy neviete, čo sa stane a čo budete musieť riešiť. Firmu, ktorú roky budujete, môžete v sekunde stratiť. Nemusí ísť nutne len o neplatiacich odberateľov, rastúcu konkurenciu, škody na majetku alebo prírodnú katastrofu.

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo by sa stalo, keby ste stratili niektorého zo svojich kľúčových zamestnancov? Úspech v podnikaní je závislý na mnohých faktoroch. Niektoré možno ovplyvniť, niektoré ťažko. Stačí jedna nešťastná náhoda a všetko môže byť inak. Proti požiaru alebo neplatičom sa dnes môžete poistiť, ale bez schopných ľudí sa určite nezaobídete...

Nie každého rýchlo nahradíte

Čo budete robiť, keď náhle stratíte človeka, ktorý vám zarába veľa peňazí? Kto vám pomôže? Neboli by ste prvým ani posledným podnikateľom, ktorému kvôli tomu padol celý biznis. Zdanlivo možná maličkosť, ktorá ale vo výsledku môže spôsobiť oveľa väčšie katastrofu ako napríklad požiar. Strata kľúčového človeka so sebou často prináša veľké finančné problémy. Väčšinou totiž nie je nikto, kto by ho nahradil, a vy tak prichádzate o peniaze. 

Čo hrozí, keď prídete o dôležitého zamestnanca:

  • rozpad manažmentu firmy
  • finančné problémy
  • strata dôvery banky
  • pozastavené / zrušené projekty
  • morálny úpadok medzi zamestnancami a ich odchod
  • vymáhanie pohľadávok
  • strata dobrej povesti u zákazníkov a investorov
  • náklady spojené s hľadaním a zaškolením nového zamestnanca

Keyman vie poistiť kľúčových zamestnancov

Našťastie pre vás, aj v tomto prípade môže výrazne pomôcť poistenie. Poisťovací makléri spoločnosti INSIA prišli na český trh s unikátnym produktom Keyman, ktorý pomôže vyriešiť nepríjemnú situáciu spojenú práve so stratou kľúčového človeka. A nielen finančne.

V prípade straty poisteného zamestnanca je vypracovaný podrobný plán, ako vzniknutú situáciu riešiť. Potom nastupuje osoba tzv. krízového manažéra – odborníka, ktorého úlohou je zastúpiť a nahradiť kľúčového zamestnanca a pomôcť preniesť firmu kritickým obdobím. A to všetko na náklady poisťovne.

„V anglosaských krajinách sa poistenie kľúčových osôb predáva v rôznych podobách, avšak spojenie s krízovým manažérom je náš originálny nápad," hovorí Ivan Špirakus, riaditeľ spoločnosti INSIA a dodáva: „Inšpirovali sme sa spojením poistenia s asistenčnou službou u niektorých iných poistných produktov." 

Ako poistenie Keyman funguje?

  • Firma sa rozhodne poistiť si kľúčové osoby, spravidla spolumajiteľa či vybraných kľúčových zamestnancov.
  • Poistná suma (plnenie poisťovne) je stanovená na 2.000.000 českých korún. Z nej sú pokryté náklady poradenskej firmy, zaisťujúce krízových ​​manažérov po dobu nutnú na vyvedenie podniku z krízy a nájdenie ďalšej cesty pre jej budúcnosť. „Predpokladá sa, že krízový manažér by mal vo firme pôsobiť asi 5-6 mesiacov,"  hovorí Ivan Špirakus.
  • V prípade úmrtia kľúčovej osoby vyplatí poisťovňa firme odškodnenie vo výške 2 milióny českých korún. Pri poistnej udalosti sa zároveň aktivuje Systém krízového riadenia – poradenská firma M.C.Triton zaistí skúseného manažéra, ktorý počas krátkej doby nastúpi do firmy s cieľom uchrániť jej hodnotu pre majiteľov či ich dedičov.
  • Práca krízového manažéra môže byť rozdelená do niekoľkých fáz. Jeho prvoradým cieľom je dokončenie rozbehnutých projektov či obchodných aktivít, riadenie obchodných aktivít a finančných tokov, teda finančnú stabilizáciu firmy. Nasleduje vypracovanie dlhodobého obchodného a finančného plánu a zaškolenie nového zamestnanca. Jeho úlohou môže byť aj zabezpečenie predaja či fúzie firmy.
  • Poistenie Keyman sa vzťahuje na smrť z akýchkoľvek  príčin pri vybranej skupine osôb, uvedenej v poistnej zmluve. Navyše tento produkt je vytvorený tak, aby poistné bolo daňovo uznateľným nákladom. Cena poistenia závisí od veku a počtu poistených osôb. 

Viac informácií nájdete tu.

Zdroj: INSIA, www.insia.cz, oPojišteni.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články