Pozostalostný či doživotný dôchodok? Rozhodnutie ešte nepadlo


			Pozostalostný či doživotný dôchodok? Rozhodnutie ešte nepadlo
30.7.2013 Produkty

Euro k euru a za pár rokov máte našetrené peniaze na druhú penziu... Také jednoduché to však nie.  Mechanizmus vyplácania dôchodkov z II. piliera je totiž ešte stále otvorený.  Ako spresňuje Stanislav Žofčák, predseda predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky, môžu nastať dva prípady: buď pôjde o lineárnu výplatu dôchodku, alebo o valorizačnú výplatu. Na čo sa teda treba pripraviť?

                                                    

 

Ľudia si budú môcť zabezpečiť svoju rodinu aj po smrti, a to takzvanými pozostalostnými penziami. Ak sa človek rozhodne, aby jeho blízki dostávali po jeho smrti peniaze, musí rátať s nižším dôchodkom o desať percent. Bude to podľa vás pre ľudí zaujímavá možnosť, alebo nie?

Možnosť poberať pozostalostný dôchodok aj po zakúpení anuity (doteraz platný zákom toto neumožňuje) považujem za rozumný návrh. Pravdou však je, že ak sporiteľ chce zabezpečiť aj pozostalých, tak jemu samotnému na výplatu dôchodku zostane menej. Nechcem polemizovať o miere zníženia výplaty, ale netreba zabúdať, že ak z celkovej nasporenej sumy chcem vyplácať viacerým, tak sa pravidelne vyplácaná suma logicky zníži. Je na samotnom sporiteľovi a jeho rodinnej finančnej situácii, pre ktorú alternatívu sa rozhodne.

Štát by mal dať sporiteľom v II pilieri na výber z dvoch možností - buď im DSS  pošle na účet rovnakú sumu každý mesiac, alebo budú dostávať mesačne počas prvých rokov vyššiu sumu s tým, že neskôr sa budú musieť uskromniť. Aké sú podľa vás výhody či nevýhody tohto kroku? Je dobré nechávať toto rozhodnutie na sporiteľov?

V prvom rade treba poznamenať, že mechanizmus výplaty dôchodkov z druhého piliera je stále otvorený, a teda nejasný.  Osobne nevidím dôvod vyššej výplaty dôchodku v prvých rokoch a nižšej v ďalších rokoch - dokonca to vo vzťahu k inflácii ani nedáva logiku - ak, tak by sa dochôdok v ďalších rokoch mal nominálne zvyšovať. Tento proces je ale predmetom posudzovania. Môžu nastať dva prípady:  buď pôjde o lineárnu výplatu dôchodku, alebo o valorizačnú výplatu. V  prvom prípade sa mesačné výplaty rovnomerne rozložia podľa predpokladaného veku dožitia sporiteľa. V druhom prípade treba počítať s nižšou výplatou, aby sa zostávajúca suma úspor mohla zhodnocovať a zabezpečovať krytie inflácie.

Ľudia, ktorí nepredpokladajú, že sa dožijú vysokého veku, by si teoreticky mohli kúpiť doživotný dôchodok. A to aj vtedy, ak sa im to neoplatí. Ak totiž poisťovňa vyráta dôchodcovi penziu na dvadsať rokov a on umrie po šiestich, peniaze "prepadnú" v prospech poisťovne. Hovoríme o I či II. pilieri, alebo o životnom poistení? Čo v tomto smere chystá vláda?

Rád by som zdôraznil, že všetci sporitelia, ktorí si budú kupovať  dôchodok z druhého piliera podľa súčasného znenia zákona, tak si ho budú kupovať  doživotne, t.j. nezávisle na dobe dožitia. Preto akákoľvek špekulácia z dnešného pohľadu nie je na mieste. Navyše sa uvažuje o výplate pozostalostných dôchodkov (vdovské, sirotské) aj po zakúpení anuity. V takom prípade to bude väčšia záťaž pre poisťovne, ktoré budú v tomto smere znášať vyššie riziko.

Mnohí dnes tvrdia: sen o švajčiarskych dôchodkoch sa rozplynul. Starší sporitelia dostanú v lepšom prípade rovnaké dôchodky ako tí, ktorí zostali v Sociálnej poisťovni - ktoré dôvody k tomu najviac prispievajú? Sporili si títo sporitelia krátko, alebo v malej výške? Nezničí to podľa vás povesť druhému pilieru?

V tomto prípade je notoricky známy fakt, že najväčší, a bohužiaľ negatívny vplyv na výšku dôchodkov z druhého piliera mali zmeny zákona – teda politické vplyvy. Ak sa pozrieme späť na vývoj na finančných a kapitálových trhoch, tak vidíme, že podiel dôchodku z druhého piliera mohol byť podstatne vyšší, ako sa to v súčasnosti ukazuje. Aj napriek všetkým zmenám v zákone to však vyzerá tak, že vďaka zodpovednému správaniu sa správcov bude podiel dôchodkov z druhého piliera porovnateľný s prvým pilierom. Samozrejme, za predpokladu stability vývoja tak trhov, ako aj politickej situácie na Slovensku.

Čakajú DSS do konca roka 2013 ešte nejaké zásadnejšie zmeny, alebo na čom momentálne pracujú? Objasnite nám to bližšie, prípadne, na čo by ste radi upozornili?

Podľa dostupných informácii pracuje ministerstvo práce a sociálnych vecí na novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktoré má riešiť celý komplex otvorených otázok spojených s výplatou dôchodkov z druhého piliera. Úprimne, nezávidím tvorcom zákona to, čo ich čaká. V tomto procese totiž existuje príliš veľa premenných a neznámych parametrov, ktoré musia odhadnúť a vyriešiť tak, aby bola výplata prvých dôchodkov zmysluplná a spravodlivá. Počkajme si teda na prvé návrhy odborníkov.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články