Viac ako polovica Slovákov sa na cestách necíti bezpečne


			Viac ako polovica Slovákov sa na cestách necíti bezpečne

Slovenskí vodiči sa necítia na našich cestách bezpečne. Tento pocit majú častejšie vodiči Trenčianskeho a Žilinského kraja, ktorí zažili autonehodu.

Na vine bola pritom druhá strana. Rovnako to vnímajú majitelia ojazdených áut. Zaujímavosťou je, že takmer polovica respondentov (47 %) sa už niekedy stali účastníkom dopravnej nehody. Ako najväčší problém na cestách vnímame nebezpečné predchádzanie vozidiel, agresívnu jazdu či telefonovanie za volantom.

Prieskum medzi vodičmi, ktorý si nechala vypracovať poisťovňa AXA zároveň uvádza, že najčastejšie priestupky, ktorých sa slovenskí vodiči na cestách dopúšťajú, sú prekračovanie povolenej rýchlosti (53 %), telefonovanie (24 %) a nebezpečné vybočovanie z pruhu (20 %). Podobne sú na tom aj naši českí susedia. Aj oni sa najčastejšie previnili prekročením povolenej rýchlosti (64 %) a telefonovaním či esemeskovaním za volantom (19 %). Trojicu priestupkov uzatvára nedodržiavanie vzdialenosti medzi vozidlami (16 %).

Aké nedostatky nám prekážajú na iných?

Hoci zvykneme ostatných šoférov hodnotiť prísnejšie ako seba, vo všeobecnosti tolerujeme druhým tie isté chyby, ktorých sa sami dopúšťame. Najčastejšie nám na šoférovaní druhých vadí nebezpečné predchádzanie (64 %) a prekračovanie rýchlosti (59 %). Približne 5 % respondentov je striktných a netoleruje žiadne priestupky. Ide o ľudí starších ako 60 rokov, ktorí sú zároveň presvedčení o tom, že jazdia bezchybne.

Nepríjemnú autonehodu zažili viackrát muži, ako aktívnejší šoféri, a tiež vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Možno práve preto, že muži radi prudko pridávajú plyn a dávajú zabrať ručičke na tachometri. Ženy majú problém s prudkým brzdením a prekáža im, ak sa na nich ostatní vodiči lepia.

Aplikácia AXA Drive vyhodnocuje, ako šoférujete

To, akí šoféri jazdia na slovenských cestách, pomáha zistiť aj aplikácia AXA Drive. Táto mobilná aplikácia už rok vyhodnocuje spôsob ako šoférujeme i akým chybám sa dopúšťame. Zároveň po skončení jazdy poskytuje rady a tipy ako zlepšiť štýl jazdy a šoférovať bezpečnejšie. ,,Aplikácia vznikla primárne ako nástroj prevencie. Je to náš príspevok k priebežnému vzdelávaniu vodičov, ktorému poskytol záštitu BECEP,”  hovorí Ján Kusý, riaditeľ predaja neživotného poistenia skupiny AXA na Slovensku a v Českej republike.

Mobilná aplikácia AXA Drive je k dispozícii pre oba operačné systémy a je možné si ju stiahnuť zadarmo v GooglePlay alebo AppStore. ,,Je určená pre všetkých vodičov, ktorí chcú jazdiť bezpečne a chcú sa dlhodobo zlepšovať, nielen pre lientov našej poisťovne. Pokiaľ sa užívateľ zaregistruje na webe RadSoferujem.sk, môže získať hodnotné ceny od našich partnerov. Ak je už našim klientom, môže si vyjazdiť zľavu na povinné zmluvné poistenie nad rámec svojho bonusu. Čím bezpečnejšia jazda, tým vyššia zľava,“ dodáva Kusý.

Prieskum bol realizovaný na Slovensku a v Českej republike na vzorke 2 010 účastníkov nad 18 rokov, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu a jazdia minimálne jedenkrát týždenne.

 

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články