Auto nie je salón krásy ani telefónna ústredňa


			Auto nie je salón krásy ani telefónna ústredňa
30.11.2015 Produkty

Vo Veľkej Británii je od októbra zakázané fajčiť v aute, v ktorom sa nachádza dieťa. Pokuta za porušenie tohto paragrafu je päťdesiat libier, no ak je fajčiarom vodič, môže ho to vyjsť až na dvojnásobok.

 

Primárnym cieľom britských zákonodarcov bolo chrániť zdravie detí. Zákon má však aj druhý, preventívny efekt. Fajčenie totiž spôsobuje, že sa vodič nedostatočne venuje riadeniu. Odklepávanie popola či zapaľovanie cigarety neraz vedú k dopravným nehodám so závažnými následkami.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na svete každoročne zahynie na cestách 1,3 milióna ľudí, pričom počet smrteľných nehôd má stúpajúcu tendenciu. Ak to takto pôjde ďalej, v roku 2030 budú dopravné nehody piatou najčastejšou príčinou úmrtia.

Podľa štatistík Policajného zboru sa na Slovensku v roku 2014 stalo 13 286 nehôd, pri ktorých zahynulo 258 ľudí. Rok predtým to bolo 223 osôb. V tomto roku na našich cestách za prvých desať mesiacov zahynulo 216 ľudí.

Aj keď na rozdiel od svetových štatistík u nás počet dopravných nehôd so smrteľnými následkami klesá, so svetom máme spoločné to, že množstvo tragédií má na svedomí nepozornosť. Tá patrí dokonca k najčastejším príčinám dopravných nehôd.

Stačí len malý okamih

Paradoxne, v rebríčku príčin dopravných nehôd nevedie rýchla jazda či technické poruchy, ale ľudská nepozornosť*, až potom nasleduje neprimeraná rýchlosť a nedanie prednosti jazdy v križovatke.

Nepozornosť môžu spôsobiť viaceré faktory, napríklad telefonovanie, písanie SMS, ladenie rádia, obsluhovanie navigácie, fajčenie alebo úprava vizáže. Podľa prieskumu, ktorý pred rokom zverejnil Daily Mail, používanie mobilného telefónu počas jazdy spomaľuje reakcie vodiča viac ako alkohol či ľahké drogy.

Zatiaľ čo alkohol ho „spomalí“ o 13 percent, v prípade esemeskovania klesá reakčná doba o 37 percent a v prípade bežného telefonovania (bez handsfree) dokonca až o 46 percent.

Dopravní analytici to vysvetľujú tým, že počas telefonovania sa vodič sústreďuje viac na to, čo počuje, než na to, čo sa deje pred ním na ceste. V posledných rokoch k tomuto zlozvyku pribudlo aj lajkovanie príspevkov na Facebooku či kontrolovanie e-mailov.

Poistenie cez internet

Nehoda sa môže prihodiť hocikomu aj pri najvyššej opatrnosti a dodržaní všetkých zásad. Preto je potrebné mať vždy v poriadku aspoň platné zákonné poistenie na auto. Uzavretie poistenia je v súčastnosti už len otázkou niekoľkých minút, keďže väčšina poisťovní ponúka poistenie vozidiel online.

Poistenie cez internet je rýchle a plnohodnotne nahrádza osobnú návštevu poisťovne,“ hovorí Tomáš Kalivoda, riaditeľ Groupama poisťovne a. s., pobočka poisťovne z iného členského štátu. Uzatvorenie zmluvy prebieha elektronicky, pričom celý proces riadi automatizovaný formulár. Výšku poistného vypočíta webová kalkulačka po zadaní potrebných údajov z technického preukazu.

Cez internet možno uskutočniť aj platbu, pričom online poistenie začína platiť momentom zaplatenia poistného. Poisťovňa majiteľovi auta obratom zašle na e-mail poistnú zmluvu a dočasnú bielu a zelenú kartu, ktoré si stačí len vytlačiť a v priebehu niekoľkých dní sú klientovi doručené aj ich originály.

* Podľa vyhodnotení Policajného zboru SR má „porušenie povinností vodiča (nevenovanie sa vedeniu vozidla)" na svedomí viac než 25 % dopravných nehôd.

Zdroj: SITA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články