Ako zabezpečiť dom pred odchodom na dovolenku


			Ako zabezpečiť dom pred odchodom na dovolenku
10.6.2015 Produkty

Groupama Garancia poisťovňa a. s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, zozbierala najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú majitelia rodinných domov pred odchodom na dovolenku.

 

Vykrádači bytov a domov tak majú uľahčenú robotu a ľahšie sa dostávajú k ich cennostiam. K najkritickejším bodom patria zadné brány záhrady, brány zo strany ulice, vchodové dvere, okná a terasové dvere.

Cez leto vzrastá počet vlámačiek

Zo štatistík poisťovateľa vyplýva, že počas dovoleniek, sviatkov a predĺžených víkendov vzrastá počet vlámačiek. V týchto obdobiach rodinné domy zostávajú prázdne, pričom mnohí ľudia na to nevedomky ešte aj upozorňujú.

Stiahnuté žalúzie, tma za oknami či preplnená poštová schránka sú najčastejšie signály, ktoré zlodejov informujú, že nikto nie je doma. Približne tri percentá z nahlásených poistných udalostí z poistenia nehnuteľností a domácností predstavujú krádeže vlámaním a lúpeže.

Ľudia sú presvedčení, že keď si kúpia bezpečnostné dvere, dajú na okná mrežu a uzatvoria poistenie, nič ich nemôže prekvapiť,“ hovorí riaditeľ Groupama Garancie Tomáš Kalivoda.

Mali by však venovať pozornosť aj iným okolnostiam, ktoré môžu vlamačom uľahčiť cestu do domu. Nemali by zabúdať na to, že ak napríklad zámok na vchodových dverách nezodpovedá ochranným kritériám stanoveným v poistných podmienkach, môže sa stať, že im poisťovňa neuhradí škody, alebo len čiastočne.“

Záhradná brána

Aj keď konštrukcia záhradnej bránky z hľadiska ochrany domu pred vlámaním nezohráva kľúčovú úlohu, keďže nechráni uzatvorený objekt, majitelia by jej mali venovať pozornosť. A to aj napriek tomu, že poisťovne pri poistnej udalosti neskúmajú jej bezpečnostnú úroveň.

Brána však pre zlodejov predstavuje najjednoduchšiu cestu ako vniknúť na pozemok a skryť sa pred očami verejnosti. Získavajú tým nerušený priestor a dostatok času na to, aby prekonali ostatné prekážky. Preto je rozumné mať namontovanú kvalitnú vstupnú bránu do objektu domu.

Brána by mala byť skonštruovaná tak, aby neumožňovala prestrčiť ruku k vnútornej strane zámku. Z tohto dôvodu je lepšie, ak aj plot je plný a zhotovený z tehál alebo kovu. S najväčšími nedostatkami sa stretávame pri dvojkrídlových bránach pred vjazdom do garáží, ktoré bývajú spravidla len veľmi voľne zabezpečené. Závora zámku presahuje iba minimálne do západky, takže sa krídla brány dajú ľahko roztiahnuť a otvoriť,“ upozorňuje T. Kalivoda.

Vchodové dvere

Najdôležitejšiu rolu pri ochrane rodinného domu zohrávajú vchodové dvere. Ľudia by nemali ľutovať peniaze na to, aby boli vyrobené z kvalitných materiálov a vybavené bezpečnostným zámkom a viacerými istiacimi prvkami. Mali by myslieť na to, že súčasťou vchodových dverí je aj zárubňa, ktorá musí byť tiež pevná a odolná.

Pred investíciou do vchodových dverí sa oplatí naštudovať si najdôležitejšie bezpečnostné charakteristiky. Mimoriadne obozretný treba byť pri kúpe štandardizovaných bezpečnostných dverí, a zvlášť dávať pozor na zasklenené časti vstupných dverí, aby neumožnili zlodejom pri rozbití vniknutie do bytu.

Najkritickejším bodom na dverách je zámok. Vložky cylindrických zámkov sa dajú ľahko zlomiť, preto je potrebné namontovať ich tak, aby neprečnievali cez rovinu štítku. Vlamači ich v takom prípade nemajú začo uchytiť a prelomiť. Nepomôžu im ani špeciálne náradia.

Rovnako dôležité je aj bezpečnostné kovanie okolo zámku, ktoré by malo byť upevnené z vnútornej strany dverí, aby sa nedalo odskrutkovať. „Ak vložka vytŕča čo len tri milimetre, zvyčajne už nezodpovedá bezpečnostným kritériám,” tvrdí T. Kalivoda.

Zatvorené okná

Častou chybou, ktorej sa ľudia dopúšťajú pri odchode na dovolenku je, že nechávajú okná otvorené na vetračku. Poskytujú tak zlodejom najpohodlnejší spôsob vniknutia do domu.

Vlamači sa vo väčšine prípadov dostávajú dnu cez vyklopené vetracie okná kúpeľní a WC, ktoré, aj keď sú malé, poskytujú po uvoľnení okenného krídla dostatočný priestor na to, aby sa cez ne pretiahol dospelý  človek. Výnimkou nemusí byť vlámanie sa do domu aj cez  strešné okno.

Na prízemí by nemalo ostať otvorené ani jedno okno,“ zdôrazňuje T. Kalivoda. „Ak sa v dome nikto nezdržiava, treba pozatvárať všetky okná, pretože v opačnom prípade, ak dôjde k vykradnutiu domu, poisťovňa takmer s istotou neposkytne poistné plnenie. Pred uzatvorením poistky odporúčame zabezpečenie domu prekonzultovať s finančným sprostredkovateľom alebo so zástupcom poisťovne, pretože vhodné zabezpečenie nielenže sťaží prácu zlodejom, ale majiteľ bude mať istotu, že mu poisťovňa škodu preplatí.“

Zdravý rozum

Okrem bezpečnostných opatrení treba pred opustením domu na dlhšie obdobie dodržať zásady, ktoré zlodejom neumožnia identifikovať, že dom je prázdny. Pred odchodom na dovolenku treba vytiahnuť všetky rolety a žalúzie. Ak sú nonstop zatiahnuté počas niekoľkých dní aj nocí, je to jasný signál, že nikto nie je doma.

Hlavne na dedinách býva zvykom nechávať kľúče pod rohožkou, v črepníku či pod kameňom. Tieto miesta veľmi dobre poznajú aj zlodeji. Je lepšie zveriť kľúče do starostlivosti niekoho z rodiny alebo spoľahlivému susedovi.

Nie je na škodu požiadať priateľa alebo príbuzného o pravidelnú kontrolu poštovej schránky a sledovanie príbytku. Pravidelné vetranie miestností či polievanie kvetov zlodejov zvyčajne odradí. Dobrým pomocníkom sú aj spínacie elektronické zariadenia, ktoré umožňujú načasovať automatické rozsvecovanie svetiel v miestnostiach.

Nie je rozumné nechávať na telefónnom záznamníku odkaz, že ste na dovolenke, ani sa tým chváliť na sociálnych sieťach. Inak po návrate riskujete nemilé prekvapenie.

Zdroj: Groupama Garancia poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články