Stredoeurópsky región naráža na vývoj v únii

28.5.2018 Zahraničie

Najrýchlejší rast v únii majú krajiny stredo- a východoeurópskeho regiónu. Pociťujú však už pribrzďovanie.

Napriek obavám týkajúcim sa schopnosti ekonomík strednej a východnej Európy (SVE) udržať si mieru rastu, nedávno zverejnené údaje potvrdzujú stabilné tempo hospodárskej aktivity v regióne. Najčerstvejšie odhady rastu HDP za prvý štvrťrok 2018 ukazujú, že všetky krajiny SVE vzrástli v ročnom vyjadrení o vyše 3 %.

Najrýchlejšie rastúcimi ekonomikami v celej Európskej únii boli Lotyšsko, Poľsko a Maďarsko, ktoré dosiahli medziročný rast 5,2 %, 4,9 %, respektíve 4,7 %. Konštatuje to vo svojej najnovšej analýze nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Čo stojí za zrýchlením

„Ostatný rok priniesol výrazné zrýchlenie rastu v strednej a východnej Európe. Priemerná miera rastu sa zvýšila z 2,9 % v roku 2016 na 4,5 % v roku 2017, vo veľkej miere vďaka silnému domácemu dopytu,“ konštatuje ekonóm Coface Grzegorz Sielewicz. Vývoj na trhu práce a rastúce mzdy zvýšili spotrebu domácností, pričom prílev prostriedkov z nového rozpočtu EÚ priniesol aj oživenie investícií do fixného kapitálu. „Región strednej a východnej Európy je pritom naďalej schopný využívať finančné prostriedky z EÚ určené na dobiehanie a vyššiu súdržnosť regiónu s bohatšími západnými ekonomikami,“ podotýka Sielewicz.

Prostriedky z rozpočtu EÚ využili na zlepšenie životnej úrovne, napríklad aj prostredníctvom investícií do infraštruktúry. Ako podotýka Sielewicz, krajiny regiónu však tiež ťažili z oživenia eurozóny, ktorá je ich hlavnou exportnou destináciou. Už minulý rok rast eurozóny dosiahol 2,4 %, čo je najvyššia miera za desaťročie. „Pomohlo aj oživenie globálneho obchodu, a to vďaka začleneniu krajín strednej a východnej Európy do celosvetových, najmä západoeurópskych výrobných reťazcov,“ dodáva ekonóm Coface.

Riziká

Hocako, je nepravdepodobné, že takýto vývoj bude pokračovať. „Hospodárska aktivita v západnej Európe vyvrcholila už v januári 2018. Ukazovatele PMI, ktoré sú jedným z nástrojov umožňujúcich odhad vývoja priemyslu, dosiahli vysoké úrovne, dokonca v prípade Nemecka a eurozóny historicky najvyššie, a začali klesať,“ konštatuje ekonóm.

Práve vysoké využitie kapacít a nedostatok pracovných síl patria medzi obmedzenia ponuky, ktoré ovplyvňujú schopnosť podporiť ďalšie hospodárske oživenie. Navyše silnejšie euro a hrozba globálnej obchodnej vojny v dôsledku rastúceho protekcionizmu znižujú dôveru firiem, že oživenie hospodárskej expanzie bude pokračovať.

Západná Európa pritom nebola v prvom štvrťroku 2018 taká odolná ako región strednej a východnej Európy: eurozóna zaznamenala najslabší rast za 18 mesiacov, keď v prvom štvrťroku 2018 rast poklesol na 0,4 % z 0,7 % v poslednom štvrťroku 2017. V rovnakom období sa napríklad rast Poľska zvýšil o 1,6 %, v Maďarsku zas o 1,2 %. Investície do súkromnej spotreby a investície do fixných aktív pravdepodobne výrazne prispejú k zrýchleniu.

„Navyše cenová a kvalitatívna konkurencieschopnosť regiónu strednej a východnej Európy stále podporujú rast exportu. Najnovšie údaje z Poľska ešte viac rozširujú dynamiku a krajina pravdepodobne zaznamená tento rok vyšší rast ako v roku 2017,“ upozorňuje Sielewicz. Spotrebné výdavky zostávajú vysoké, hoci trh práce sa prílivom ukrajinských migrantov trochu ochladzuje.

Riziká

„Ak sa však bude dopyt zo strany eurozóny ďalej oslabovať, bude to mať vplyv na ekonomickú expanziu krajín strednej a východnej Európy. Už v prvom štvrťroku 2018 sa Česká republika - najotvorenejšia a exportne orientovaná ekonomika - štvrťročne spomalila na 0,5% (resp. medziročne 4,5%),“ upozorňuje Sielewicz. Ako dodáva, pri výpočte miery rastu HDP sa berie do úvahy čistý vývoz (rozdiel medzi vývozom a dovozom). Vyšší domáci dopyt v strednej a východnej Európe znamená aj silnejší dovoz a konečný príspevok k rastu v regióne by sa tak mohol spomaliť.

Prelom už tento polrok

Vzhľadom na to, že domácnosti využívajú priaznivý trh práce a mzdy naďalej rastú, rast investícií s fixnými aktívami bude v tomto roku silný a bude profitovať aj z efektívneho využívania spolufinancovania EÚ. V dôsledku toho sa pravdepodobne presunie vrchol rastu z roku 2017 na prvú polovicu roka 2018.

Nedostatok pracovnej sily a rastúci mzdový tlak však patria medzi dôvody, prečo rast v stredoeurópskom regióne nebude možné udržať, ak sa nezvýši produktivita. Keďže región je zároveň vystavený vývoju v západnej Európe, kam smeruje veľká časť vývozu, rizikom je tamojší vývoj. Rizikový je vývoj v Taliansku a rovnako nárast protekcionizmu by mohol ovplyvniť ekonomiky strednej a východnej Európy.

Pod tlakom budú najmä odvetvia so silnou vonkajšou expozíciou, ako napríklad automobilový a chemický priemysel či doprava. Ak dôjde k spomaleniu, oslabenie spotreby domácností však pocítia následnej aj odvetvia orientované na spotrebiteľa.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS