Sektor kovov už pociťuje protekcionizmus


			Sektor kovov už pociťuje protekcionizmus

Sektor kovov sa od polovice roka 2016 teší rastúcemu trendu cien a rastúcemu dopytu. Rastúci protekcionizmus v USA a Európe spolu s odvetnými opatreniami z Číny však ovplyvnili dôveru podnikov a investície. 

Do konca roka 2019 sa očakáva, že ceny základných kovov vzrastú, no ceny železných kovov poklesnú, keďže narážajú na nadmernú výrobnú kapacitu

Trh s kovmi rastie, ale riziká sú vysoké

Trh kovov profituje od polovice roka 2016 z vývoja trhu, vysoko synchronizovaného hospodárskeho rastu a technologických zmien, ktoré zvyšujú nárast využívania kovov. Odvetvie zároveň trpí aj nedostatkom dodávok. Od krízy v roku 2008 sa nezaznamenal nárast dopytu v tomto rozsahu.

„Táto zmena, spojená so slabším americkým dolárom, sa premietla do kovovej rally, pričom ceny hliníka zaznamenali medziročný nárast o 37 %, kým ceny kobaltu vzrástli štvornásobne, ceny medi a niklu o + 44%, resp. + 53% a ceny zinku sa zdvojnásobili v porovnaní so začiatkom roku 2016,“ konštatuje nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poisťovaní pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Kým rast a ziskovosť sa pre väčšinu segmentov už vrátili do normálu, odvetvie kovov zostáva podľa spoločnosti Coface jedným z najrizikovejších v sektore, pričom úroveň kreditného rizika spoločnosť hodnotí ako „vysokú. „Slabší hráči sa stále zaoberajú veľkoobchodnou činnosťou a zápasia s asymetrickými vzťahmi s veľkými hráčmi na strane zákazníkov,“ upozorňuje spoločnosť.

Zmiešané trendy v rokoch 2018 a 2019

Geopolitické turbulencie boli vždy dôležitými faktormi, ktoré spôsobovali volatilitu a zvyšovanie cien v odvetví kovov. Nedávne protekcionistické opatrenia zavedené Spojenými štátmi (ako sú clá na dovoz ocele a hliníka) a reakcie Európskej únie (napríklad antidumpingové tarify na oceľ a železo) mali nateraz slabý vplyv na čínskych výrobcov zo sektora kovov. Tí skôr nasmerovali svoju výrobu k domácemu trhu. Čínske odvetné tarify na opatrenia USA - na oceľové rúry, lietadlá a autá – nateraz pravdepodobne nebudú mať veľký vplyv na automobilový priemysel.

„Zatiaľ sa pribrzdenie neodrazilo ani na hospodárskom raste, pretože v stávke je menej ako 1 % HDP USA, resp. Číny, ale obchodná vojna by určite ovplyvnila kreditné riziká firiem,“ upozorňuje Coface. Spoločnosť predpokladá, že tento kontext rastúceho protekcionizmu v roku 2018 negatívne ovplyvní záujem o investície a dôveru firiem.

Všetky signály naznačujú, že svetová ekonomika prešla svojim vrcholom rastu a pravdepodobne to od budúceho roka prinesie tlak na ceny. V krátkodobom horizonte bude zvyšovanie napätia určite naďalej zvyšovať ceny. To prinesie výhody hlavným základným kovom, ktoré sú posilnené rastúcim dopytom po batériových a elektronických súčiastkach.

V období od decembra 2017 do decembra 2019 bude hliník rásť len o 2 %. V prípade medi by malo ísť o nárast 2,4 %, zatiaľ čo nikel a zinok by sa mali zvýšiť o 18 %, resp. 14 %. Na rozdiel od toho však ceny ocele pravdepodobne klesnú v rovnakom období o 19 %.

Očakáva sa, že nadmerná kapacita sa ešte zvýši, pretože čínski výrobcovia ocele zrejme nebudú disciplinovaní v tom, aby v období oslabenia cien obmedzili výrobu. Tento základný scenár poklesu cien železitých kovov podporuje celková vysoká úroveň dlhov spoločností. To je hlavne prípad Číny, kde dominujú veľké podniky vo vlastníctve štátu, ale aj USA (15 %), kde sú zas spoločnosti oveľa viac vystavené potenciálnym korekciám peňažných tokov.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS