Saudská Arábia sa zviecha z recesie a obnovuje rast


			Saudská Arábia sa zviecha z recesie a obnovuje rast
11.7.2018 Zahraničie

Saudská Arábia sa začína zviechať z recesie. Po vlaňajšom prepade rastu ekonomiky -0,8 % zaznamenal v prvom štvrťroku tohto roku rast HDP 1,2 %.

„Krajina vďačí za rast predovšetkým súkromným a vládnym spotrebným výdavkom. Tie sa zvýšili o 2, resp. 1,6 %. Tento pozitívny výsledok prichádza po roku hospodárskej recesie Saudskej Arábie zapríčinenej  dôsledkami dohody OPEC +1. Jej cieľom bolo zvýšiť ceny ropy obmedzením  jej produkcie,“ konštatuje Seltem Iyigun, ekonóm nadnárodnej spoločnosti Coface. Spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Dôvody

Jedným z hlavných dôvodov pozitívneho výsledku je rast v sektore ropy: vzhľadom na klesajúci vplyv dohody OPEC +, vzrástol ropný sektor, ktorý tvorí takmer 40 % HDP, v prvom štvrťroku o 0,6 %. V rovnakom období roku 2017 sa pritom rast sektora zmenšil o 2 % práve v dôsledku dohody Saudskej Arábie s OPEC o znížení produkcie mimo krajín OPEC, a to o viac ako 480 000 barelov denne na niečo vyše 10 miliónov barelov denne.

Úroveň produkcie ropy sa tak v prvom štvrťroku 2018 zvýšila na 9,95 milióna barelov denne v porovnaní s 9,882 milióna barelov denne v 1. štvrťroku 2017. Spolu s priemernou cenou ropy, ktorá sa v prvom štvrťroku 2018 zvýšila na 67 USD za barel (23% oproti priemeru za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka), tak vyššia úroveň produkcie ropy potiahla aj tamojšiu ekonomiku,“ podotýka ekonóm Coface.

Saudská Arábia počíta s ďalším rastom ekonomiky aj preto, že v najbližších štvrťrokoch by produkcia ropy v krajine mala opäť vzrásť. „Krajiny OPEC v júni odsúhlasili ťažbu viac miliónov barelov ropy denne. Navyše, po odstúpení od iránskej jadrovej dohody zo strany Spojených štátov na začiatku mája Saudská Arábia oznámila, že by mohla zvýšiť produkciu ropy na vyrovnanie akéhokoľvek potenciálneho nedostatku dodávok v dôsledku novej série amerických sankcií voči Iránu,“ konštatuje ekonóm.

Rast zaznamenali aj neropné sektory. V 1. štvrťroku vzrástli o 1,6 %. Rast bol obzvlášť významný v sektore vládnych služieb (3,4 %). Sektor financií, poisťovníctva, nehnuteľností a podnikateľských služieb však tiež zaznamenal rast o 2,1 %. „Podľa indexu MSCI Emerging Market2 by tak v nasledujúcom období mohlo dôjsť k posilneniu zahraničných investícií v krajine. To môže zároveň podporiť realizáciu štrukturálnych reforiem. Ambiciózny vládny národný transformačný program predpokladá objem priamych zahraničných investícií do roku 2020 vo výške 70 miliárd rialov (18,7 miliárd USD), čo je významný nárast v porovnaní s 5,3 miliardami rialov (1,4 miliardy USD) za rok 2017,“ konštatuje ekonóm Coface.

Rizikom krehká ekonomika

Napriek vyšším cenám energie a vyšším vládnym výdavkom však zostáva ekonomika vcelku krehká. Objem investícií totiž za prvý štvrťrok tohto roku poklesol medziročne o 3,4 %. Saudskoarabský index PMI klesol v apríli na 51,4 bodu, čo je najnižšia úroveň od začiatku série v auguste 2009. Napriek tomu sa v júni miera opäť zvýšila na 55 bodov, najmä kvôli vývozným objednávkam, výroby a novým počtom pracovných miest.

Druhým rizikom je miera rastu neropného sektora. Tá zostáva slabá. Vývoj v stavebníctve sa v prvom štvrťroku 2018 spomalil o 2,4 %, čo naznačuje, že stavebníci stále pociťujú opatrenia fiškálnej konsolidácie, ktoré zaviedla vláda, pretože obmedzujú platby súkromnému sektoru a zastavujú nové projekty.

Aj veľkoobchodný a maloobchodný sektor sa v tomto období znížil o 0,5%. To naznačuje, že spotrebitelia zareagovali na zavedenie 5 % dane z pridanej hodnoty začiatkom roka 2018 znížením spotrebných výdavkov. Úsilie o diverzifikáciu tak zrejme bude trvať niekoľko rokov, čo ovplyvní vývoj ekonomiky.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Napokon, aj centrálna banka Saudskej Arábie bude naďalej zvyšovať svoje sadzby, aby udržala kurz rialu voči americkému doláru. Dokonca podľa vzoru amerického Federálneho rezervného systému zvýšila v júni reverznú repo sadzbu o ďalších 25 bázických bodov na 2 %.

Toto zvýšenie sadzieb ovplyvňuje aj medzibankové sadzby. Trojmesačná sadzba Saibor sa v júli 2018 zvýšila na 2,60 % z 1,89 % z konca roka 2017. V dôsledku toho sú úvery pre súkromný sektor slabé. Hoci po prvý krát vzrástli v apríli o 0,7 % ročne, už v máji stratili tempo a zvýšili sa iba o 0,5%.

Rizikom je aj závislosť od cien ropy. V súčasnej dobe sa cena ropy Brent pohybuje okolo 78 USD za barel. Vďaka tomuto nárastu očakáva vláda tento rok zníženie rozpočtového deficitu na 7 % HDP oproti pôvodne odhadovanému 7,3%.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS