Po uvalení medzinárodných sankcií, čelia ruské firmy vysokým nákladom na poistenie


			Po uvalení medzinárodných sankcií, čelia ruské firmy vysokým nákladom na poistenie
24.4.2015 Zahraničie

Po uvalení medzinárodných sankcií čelia ruské firmy zvyšujúcim sa nákladom na poistenie vo výške miliárd dolárov, z dôvodu odchodu zahraničných poisťovní. Obávajú sa, že obchody ohrozia budúce opatrenia a klesajúca ekonomika.

 

Ruský prezident Vladimir Putin sa podrobil ostrej kritike na zasadnutí G20, kde ho západní lídri obvinili z pokračujúcej destabilizácie situácie na Ukrajine, ktorá je v rozpore so septembrovou mierovou dohodou.

Existujúce sankcie spolu s prepadom cien ropy uvrhli Rusko na pokraj recesie. V priebehu roka sa rubeľ prepadol o 30 % a náklady na dlhové financovanie vyleteli nahor pre všetky spoločnosti, či už sa jednalo o firmy na sankčnom zozname alebo nie.

Podľa zdrojov z odvetvia tento stav prinútil zahraničné poisťovne urobiť záver, že podstúpenie rizika je až príliš vysoké pre poskytovanie služieb a navyše na konci januára 2015 sa Rada Európy rozhodla sankcie ešte predĺžiť.

Teraz je to takmer rok od zavedenia prvého balíka sankcií. Ruský premiér Dmitry Medvedev očakáva, že ekonomika bude tento rok klesať. „Straty v dôsledku zavedených obmedzenia sú značné. Podľa odhadov niektorých zahraničných expertov, Rusko utrpelo celkovú stratu vo výške 25 mld. eur, čo zodpovedá 1,5 % hrubého domáceho produktu, povedal Medvedev ruským zákonodarcom. „Táto strata sa môže niekoľkokrát znásobiť v roku 2015, dodáva.

 

„Riziko je umocnené klesajúcou výkonnosťou
ruskej ekonomiky

 

Panuje obava, že budú uvalené ďalšie sankcie a existuje aj neistota ohľadom toho, kde by k tomu mohlo dôjsť," povedal Andrew van den Born z maklérskej spoločnosti Willis.

Ak by poisťovacie spoločnosti upísali úverové riziko Ruska, aj napriek tomu, že  nie sú sankciami postihnuté a došlo by k defaultu, čakala by ich nepríjemná diskusia o tom, prečo sa vlastne rozhodli tieto riziká upisovať.

Ruské spoločnosti budú pravdepodobne zasiahnuté niekoľkými spôsobmi. Po prvé, tuzemské poisťovne budú mať problém s hľadaním zahraničných zaisťovní pre zdieľanie poistných nákladov, napríklad na ruské projekty v oblasti energetiky a dopravy. To zaiste vyvinie zvýšený finančný tlak na tieto projekty a potrebu zabezpečenia oveľa väčších finančných zdrojov pre ich krytie.

Po druhé, západní bankári nebudú ochotní požičiavať ruským firmám na úverovom trhu, pretože tieto firmy už nebudú môcť získať poistenie proti riziku nesplatenia svojich úverov.

Aj keď niektoré ruské podniky sa dokážu čiastočne poisťovať na domácom trhu, na svetových trhoch sa stretávajú s nedostatkom zaistenia," uviedol Michael Kingston z advokátskej kancelárie DWF, ktorý zastupuje poisťovne na projektoch vo vzdialených oblastiach Arktídy.

 

„Zabezpečovanie ruského rizika bude ťažšie

 

Jeden z ďalších zdrojov uviedol, že hodnota tohto ruského poisťovacieho trhu musí predstavovať minimálne 3 mld. dolárov, vrátane aktív z odvetví ropy a plynu - a len táto suma bola rozdelená medzi zaisťovne prostredníctvom britského špecializovaného trhu Lloyds of London - avšak aj tento zdroj je v súčasnosti ohrozený.

Hovorca Lloyd oznámil, že sa dodržali všetky právne predpisy prameniace z medzinárodných sankcií a odmietol sa ďalej akokoľvek vyjadrovať.

Pre veľa hráčov na poli úverových rizík sa podiel príjmov z ruských aktivít pohybuje v rozmedzí 10-25 %“, odhaduje Peter Jenkins, spoluvedúci oddelenia politických a úverových rizík v spoločnosti Brit, jeden z niekoľkých špecializovaných upisovateľov s pôsobnosťou na trhu Lloyds of London.

 

Vypĺňanie medzier


S odchodom západných veriteľov, sa tak Moskva čoraz viac dostáva do finančného tlaku kvôli nedostatku financovania  najdôležitejších projekt v ťažbe ropy a plynu, vrátane projektov vo vzdialených regiónoch Arktídy.

Ruské poisťovne možno budú nasledovať príklad niektorých sankcionovaných ropných firiem ako napríklad Novatek, ktoré začali rokovania s čínskymi veriteľmi v snahe prefinancovať budúce projekty.

Tri západné poisťovne potvrdili, že vzhľadom na súčasnú nepriaznivú situáciu, možno očakávať, že ruská poisťovňa SOGAZ, ktorá je jednou z najväčších tuzemských špecializovaných poisťovní v oblasti energetiky, bude patriť k spoločnostiam, ktoré sa dostanú do problémov so zabezpečovaním svojich rizík na trhoch ako je Londýn a New York.

Mám také podozrenie, že vo všeobecnosti všetky poisťovne z USA pristupujú veľmi opatrne k spoločnosti SOGAZ, ktorá pokiaľ je mi známe, nie je sankcionovanou spoločnosťou,“ povedal Thomas Dawson, partner advokátskej spoločnosti Drinker Biddle v New Yorku.

Prvý zástupca generálneho riaditeľa SOGAZU Nikolai Galushin oznámil agentúre Reuters, že doteraz nezaznamenal žiadne prípady, keby zo strany zaisťovní dochádzalo k odmietnutiu obchodov so spoločnosťou, ale zároveň dodal, že v daný okamih dochádza k rozšíreniu základne zaisťovní prehlbovaním obchodných stykov na rozvíjajúcich sa trhoch.

Galushin uviedol, že sa spoločnosť už stretla s prípadmi, kedy ruské firmy na sankčnom zozname nedostali zaistenie na západných trhoch a boli nútené hľadať alternatívne krytie pre tieto firmy.

Alexei Savelyev, vedúci oddelenia zaisťovacích operácií ruskej firmy Ingosstrakh, povedal, že jeho spoločnosť bola informovaná o zamýšľanom odchode z ruského trhu jednej nemenovanej americkej firmy. Avšak zároveň dodal, že londýnske poisťovne doteraz nenaznačovali „žiadne obmedzenia prevádzky.“

Tí účastníci, ktorí sú ešte stále ochotní poisťovať ruské spoločnosti, pravdepodobne minimálne zdvojnásobujú svoje ceny, aby zohľadnili zvýšené riziko podnikania,“ uvádzajú poisťovací upisovatelia.

Zdroj: Reuters, Stanislav Kikoť

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články