Nová hodvábna cesta: Aká bude úloha poisťovní?


			Nová hodvábna cesta: Aká bude úloha poisťovní?
26.5.2017 Zahraničie

V polovici mája 2017 sa v Pekingu konal samit k projektu Nová hodvábna cesta, ktorého sa zúčastnili predstavitelia 29 štátov,  a zástupcovia podnikateľských kruhov z celkom 130 krajín. Znamená výzvu aj pre poisťovne.

Tento projekt by mal tiež zlepšiť dopravné prepojenie medzi Áziou, Európou i Afrikou, a tým prispieť k zlepšeniu obchodnej a ekonomickej spolupráce príslušných krajín.
  

Nová hodvábna cesta sa má skladať z diaľkových ciest, vlakových tratí a lodných prepravných trás. Predpokladá sa, že všade okolo týchto línií by mohol urýchliť hospodársky rozvoj. Niektorí experti avizujú, že úžitok z toho by však malo predovšetkým čínske hospodárstvo.

Čínske štátne banky a tiež poisťovacie podniky už vraj dostali zodpovedajúce úlohy ohľadom aktívnej podpory gigantických projektov, ktoré možno rozdeliť do dvoch oblastí:

  • investície poisťovní do konkrétnych stavebných projektov,
  • adekvátne poistenie rizík jednotlivých projektov.

Do konca roka 2016 predstavovali podľa štatistiky Zväzu pre čínske poistné aktíva investície čínskych poisťovní vo forme pôžičiek a účasťou zhruba 78, 5 mld. eur. Investície čínskych bánk sú tiež vysoké. Do konca roka 2016 poskytli čínske banky úvery vo výške presahujúcej 200 mld. dolárov. Príjemcovia týchto úverov sú okrem čínskych stavebných firiem predovšetkým ekonomicky slabé krajiny pozdĺž plánovanej Novej hodvábnej cesty. 

Riziká spojené s výstavbou projektov a ich financovaním sú však podľa mnohých expertov značné. Preto čínsky orgán dohľadu CIRC (The China Insurance Regulatory Commission Čínska regulačná komisia pre poisťovníctvo) schválil a následne v apríli 2017 zverejnil návod pre poisťovanie stavebných projektov. V tomto dokumente sú poisťovniam prezentované ako ich potenciálne možnosti, ako aj kritériá pre oceňovanie rizika. V médiách sa objavila informácia, že napríklad Allianz plánuje identifikovať potenciál v oblasti poistenia úveru.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články