Nemecké životné poisťovne sú v kríze


			Nemecké životné poisťovne sú v kríze
21.1.2013 Zahraničie

Nemecké životné poisťovne sú v kríze. Nové kapitálové požiadavky, trvalo nízke úrokové sadzby v najbližších rokoch a predovšetkým slabnúca dôvera Nemcov v dôchodkový systém robia poisťovniam veľké starosti.

K tomu všetkému sa pridávajú negatívne správy v médiách, podľa ktorých sa životné poistenie nevypláca, a to predovšetkým pre stále narastajúci neistoty.

Rastúca kritika modelu životného poistenia bola dôvodom pre Hannover Center of Finance (HCF), čo je spoločná iniciatíva ústavov Ekonomickej fakulty na univerzite v Hannoveri a spoločnosti k posilneniu Hannoveri, ako finančného centra usporiadať sympózium na tému "Trvalo udržateľné dôchodkové systémy".

Predseda predstavenstva spoločnosti Talanx Gerhard Frieg a Michael Renz, poradca u firmy B & W Deloitte, ktorý pôsobí dlhšie ako 30 rokov ako expert v oblasti životného poistenia, sa zhodli, že tradičné životné poistenie nemôže generovať žiadne ďalšie záruky, než aké poskytuje dnes a je ťažké vytvoriť pre zákazníkov ďalšiu pridanú hodnotu.

Sektor životného poistenia vyzerá v súčasnosti ako "obrovské stavenisko". Spoločnosti hľadajú zúfalo spôsoby, ako presvedčiť Nemcov tvárou v tvár neustále narastajúcej priemernej dĺžke života o potrebe životného poistenia a to aj napriek nízkym výnosom. Frieg aj Renz sú pevne presvedčení, že je nevyhnutné mať dôchodkové poistenie.

Hoci dĺžka života stále stúpa, podceňuje sa, čo to znamená byť veľmi starý, hovorí Frieg. Tendence Nemcov otáčať peniaze v krátkodobom horizonte a tak je často zhodnocovať, je chyba. Je nutné dlhodobo sporiť. "Tí, ktorí nemajú nič nasporené, nedokážu neskôr zaceliť medzery v štátnom dôchodku," dodáva: "To znamená, že buď si Nemci viac nasporia, alebo budú mať nižšie dôchodky, najmä ak inflácia povedie k reálnemu znehodnoteniu nasporených prostriedkov."

VersicherungsJournal

 

Zdroj: VersicherungsJournal

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS