Mierové rozhovory majú vplyv na ekonomickú aktivitu

Otepľovanie vzťahov medzi oboma Kóreami má zatiaľ pozitívny vplyv na trhy. Riziká však stále zostali.

Kórejský polostrov prechádza výraznými zmenami. Po nedávnom historickom stretnutí najvyšších predstaviteľov oboch Kóreí - severokórejského vodcu Kim Čong-Una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, ich potrasení rúk a spustení príprav dohody o trvalom mieri a denuklearizácii kórejského polostrova, ako aj avizovaní stretnutia severokórejského vodcu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, trhy doslova ožili.

Index Kospi vzrástol nad limit 2500, čo je po prvýkrát od februára 2018, kým kórejská mena won sa zhodnotila o 11%. Optimizmus bol však krátky. Upozorňuje nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich rizika.

Dôvody

Od nástupu juhokórejského lídra Mun Če-ina do funkcie v máji 2017 došlo z jeho strany najmä v zahraničnej politike k obratu, a to z pozície aktívnej izolácie k zbližovaniu so severom. Súčasná aktivita na polostrove a snaha oboch lídrov pripraviť zmluvu o denuklearizácii polostrova a trvalom mieri v oboch jeho častiach je výsledkom aj tieňových rozhovorov medzi Severnou a Južnou Kóreou ešte pred zimnou olympiádou v Pjongčangu vo februári tohto roku. Ide o prekvapivý vývoj, najmä ak uvážime, že len vlani v septembri vykonala Severná Kórea jadrový test, a v rovnakom období došlo aj k testom rakiet nad Japonsku, čo výrazne zvýšilo napätie v regióne.

„Dôvod, prečo Južná Kórea zohráva aktívnejšiu úlohu v riadení politického rizika v regióne počas zbližovania, odráža strategický posun Munovej vlády aj vzhľadom na politiku USA. Južná Kórea je jednou z krajín, s ktorou majú USA deficit obchodnej bilancie, a teda, nevyhnutne sa aj Južnej Kórey dotkol Trumpov protekcionistický program,“ konštatujú ekonómovia Coface Carlos Casanova a Christophe Moulin.

Ocitla sa na zozname krajín, na ktoré mali spadať vyššie sadzby na dovoz ocele a hliníka do USA, pričom rovnako by sa jej týkali aj vyššie tarify na export práčok a solárnych panelov do USA. Napokon sa ukázalo, že rozhodnutie USA je neopodstatnené.

Summit rovnako prichádza tesne po návšteve severokórejského vodcu v Číne, jedinej krajine, ktorá má významné hospodárske väzby so Severnou Kóreou. V prípade Číny pritom už USA rozhodli o opatreniach proti výrobcom IKT, ktorí exportujú do USA výrobky vrátane ich komponentov. Niektoré médiá však rovnako poukazujú na posun Pekingu v politike k severokórejskému režimu, keďže ku globálnej eskalácii dochádza počas druhého obdobia silného prezidentovania Si Ťin-pchinga.

Na geopolitické napätie na polostrove je však potrebné sa pozerať aj v kontexte zvyšovania úrokových rozdielov s USA. Federálny rezervný fond (Fed) vo februári zvýšil sadzby o 25 bázických bodov, čo prinieslo tlak na odliv portfólia a znehodnotenie kórejského wonu (KRW). Tento rok by malo dôjsť k dvom ďalším zvýšeniam sadzieb. Medzitým sa očakáva, že kórejská národná banka ponechá paušálne sadzby s cieľom zaistiť riziká pre rastové výhľady vyplývajúce z oslabenie vonkajšieho dopytu, ako aj nestabilných investícií.

Riziká

Geopolitické riziká zatiaľ nezmizli: Summit Kóreí zatiaľ pripomína rok 2007, keď vtedy Kim Čong-il „sľúbil“ zastaviť jadrový program. „Investori sa preto musia sústrediť na to, či sa teraz dosiahne skutočne podstatný pokrok, keďže geopolitické napätie by sa mohlo vrátiť už po najbližšom stretnutí prezidenta USA Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-Unom. Nepredvídateľnosť oboch vodcov je znepokojujúca. Potenciálne znehodnotenie čínskeho jüanu by malo dopad na konkurencieschopnosť kórejského vývozu,“ konštatujú ekonómovia Coface.

Po druhé, politické víťazstvo Mun Če-ina v miestnych voľbách: Tento krok predstavuje dôležitý politický zisk pre prezidenta Muna. Znamená to, že Demokratická strana má vysokú šancu na výhru kresiel v parlamente. Očakáva sa tak pokračovanie existujúcej politiky. Uvoľnená fiškálna politika by mala tiež pokračovať. Na druhej strane je čoraz menej priestoru na utiahnutie menovej politiky.

Po tretie, ekonomická oblasť: Geopolitické riziká môžu ustúpiť, ale problémy makroekonomiky ostávajú. Kórejská banka (BOK) umožňuje znehodnocovať KRW, keďže slabšia mena pomáha exportu. Na druhej strane, oslabenie kúpnej sily bude mať vplyv na domácu spotrebu. Won bude tiež čeliť tlakom na znehodnocovanie s cieľom rozšíriť úrokové diferenciály, keďže kórejská centrálna banka bude zrejme držať sadzby na uzde, aby podporila investície a znížila tlak na zadlženie domácností.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS