Katastrofických udalostí pribúda. Aká je prepoistenosť?


			Katastrofických udalostí pribúda. Aká je prepoistenosť?
20.6.2017 Zahraničie, Škody

Prírodné a človekom spôsobené katastrofy spôsobili v roku 2016 vo svete celkové ekonomické škody 175 miliárd dolárov. Poistené škody predstavovali iba 54 miliárd dolárov.

Medzi jednotlivými krajinami sú značné rozdiely v propoistenosti. Mnohé štáty, vrátane Spojených štátov, sú podpoistené z hľadiska povodňového poistného nebezpečenstva.

V roku 2016 došlo vo svete k rozsiahlym katastrofám, ktoré spôsobili značnú devastáciu v postihnutých oblastiach alebo regiónoch. Patrí medzi ne zemetrasenie v Japonsku, Ekvádore, Tanzánii, Taliansku a na Novom Zélande. Spojené štáty, Európa a Ázia potom boli postihnuté niekoľkými silnými povodňami. Rekordný počet poveternostných udalostí bol zaznamenaný v Spojených štátoch.

Najsilnejší bol hurikán Matthew, ktorý zapríčinil smrť 700 osôb, zvlášť na Haiti. Sú to zatiaľ najväčšie straty na životoch, pokiaľ ide o jednu udalosť v roku. Inou závažnou a nákladnou katastrofickú udalostí bol ničivý požiar, ktorý sa šíril v kanadských provinciách Alberta a Saskatchewan od mája do júla 2016.

Pri použití kritérií Sigma bol stanovený celkový počet katastrof vo svete v roku 2016 na 327. Z toho bolo 191 prírodných katastrof a 136 katastrof bolo spôsobených človekom. Takmer 11 000 osôb v dôsledku spomínaného počtu katastrof zomrelo, alebo bolo označených za nezvestných.

Celkové ekonomické škody z katastrof roku 2016 dosiahli výšku 175 miliárd dolárov a boli najvyššie od roku 2012. Pre porovnanie - v roku 2015 predstavovali približne 94 miliárd dolárov. Rovnako ako v predchádzajúcich štyroch rokoch bola najviac postihnutá Ázie. Napríklad zemetrasenie na japonskom ostrove Kjúšú vyvolalo obrovské ekonomické škody, ktoré sa odhadujú na 25-30 miliárd dolárov.

Globálne poistené škody z katastrof roku 2016 boli tiež najvyššie od roku 2012. Dosiahli viac ako  54 miliárd dolárov, pričom v roku 2015 predstavovali 38 miliárd dolárov. Z tohto zvýšenia je zrejmé, že desiatky tisíc majetkovo poškodených osôb profitovalo z toho, že mali príslušné poistenie a mohli rýchlo získať poistné plnenie.

Úhrady od poisťovní pomohli tiež rýchlo obnoviť výrobu. Napríklad ničivé požiare v Kanade doslova zdevastovali mnoho domov a 88 000 osôb muselo byť evakuovaných. Akonáhle bol príkaz na evakuáciu zrušený, získali pracovníci poisťovní prístup do postihnutých oblastí a poskytovali okamžitú pomoc vracajúcim sa obyvateľom.

Výsledkom bolo, že 68 % všetkých poistných udalostí týkajúcich sa majetku občanov sa spracovalo do konca roka 2016. V prípade hurikánu Matthew bolo Haiti vyplatených 23,4 milióna dolárov z Karibských nástrojov pre poistenie katastrofických rizík (Caribbean Catastrophe Risk Insurance Facility), čo umožnilo poskytnúť poškodeným jedlo a stany a nakúpiť nevyhnutné lieky. Ide o pozitívny efekt partnerstva súkromného a verejného sektora v poisťovníctve.

A čo nepoistené škody?

Mnoho osôb a značný majetok nebol pre prípad katastrofických udalostí poistený. Globálne bola v roku 2016 ocenená medzera v ochrane proti dopadom katastrofických udalostí na 121 miliárd dolárov. Rozdiely medzi jednotlivými štátmi alebo regiónmi sú v celkovej poistenosti aj prepoistenosti značné. Vzhľadom k vysokej prepoistenosti pri poistení domácnosti a pri podnikateľskom poistení na Novom Zélande sa mohli zemetrasením postihnuté osoby pomerne skoro zo škôd spamätať a obnoviť majetok domácností, aj podnikateľskú činnosť. 

Avšak na ostrove Kjúšú bolo menej ako 20 % (4,9 miliárd dolárov) škôd spôsobených zemetrasením krytých poistením. V prípade Ekvádoru predstavovali poistené škody iba 0,5 miliárd dolárov z celkových ekonomických škôd vo výške 3,5 miliardy dolárov, teda zhruba 14 %. 

Aj v roku 2016 došlo k veľkým povodniam

V roku 2016 v dôsledku prívalových dažďov či silného dažďa nastali v mnohých regiónoch sveta povodne a záplavy. USA im čelili v priebehu celého roka. Najviac bola zasiahnutá Louisiana. V Číne došlo k ťažkým záplavám pozdĺž rieky Jang-c'-ťiang v júli 2016. Vo svete rastie postupne majetok obyvateľov, vznikajú veľké aglomerácie a tým sa logicky zvyšuje vystavenie riziku povodní.

Platí to aj pre Spojené štáty americké. V súčasnej dobe pochádza síce väčšina amerického poistenia pre prípad povodní z Národného povodňového poisťovacieho programu (National Flood Insurance Program), ale medzera v ochrane proti povodniam sa pohybuje okolo 10 miliárd dolárov ročne. To ukazuje, že Spojené štáty sú kriticky podpoistené z hľadiska nebezpečenstva povodne.

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS