Giganty zápasia s rastom kreditných rizík


			Giganty zápasia s rastom kreditných rizík

Až šestina firiem v Ázii priznáva, že počet oneskorených platieb medzi obchodnými partnermi rastie. Oneskorenie je pritom už dlhšie ako 120 dní.

K najväčšiemu oneskoreniu platieb dochádza v Číne a Indii, najmenej oneskorencov je naopak v Malajzii, na Taiwane a v Japonsku. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Coface o platobných rizikách firiem v Ázii. Americko-čínska obchodná vojna však môže tieto čísla ešte zhoršiť.

Prieskum o platobných rizikách firiem v Ázii uskutočnila nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení rizika firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Analyzovala poznatky 3000 najväčších spoločností z Číny (34 % firiem), Hongkongu (17 %), Taiwanu (13 %), Indie (11 %), Thajska (9 %), Japonska (5%), Malajzie (5 %), Singapuru (3 %) a Austrálie (3 %), a to v období od októbra do decembra 2017.

Ako vyplýva z výsledkov prieskumu, respondenti z ázijského kontinentu priznali zhoršujúce sa platobné zvyklosti. Priemerná doba splatnosti vzrástla za vlaňajšok už na 64 dní v porovnaní s 59 dňami v roku 2016. Rastúci trend pozoruje Coface v Ázii od roku 2015.

„Podľa nášho prieskumu sa vlani zvýšilo aj oneskorenie platieb. Podiel respondentov, ktorí zaznamenali oneskorenie platieb viac ako 120 dní, sa vlani zvýšil na 16,5 % z 12,5 % v roku 2016. K najväčšiemu oneskoreniu platieb došlo v Číne a Indii. Naopak najkratšiu dobu mali firmy v Malajzii, na Taiwane a v Japonsku,“ konštatuje Coface.

Rozdiely boli zrejmé aj medzi sektormi: v sektore energetiky a stavebníctva bol najvyšší podiel respondentov, ktorí vykazovali oneskorenie platieb v trvaní 90 a viac dní. „Hlavným dôvodom nárastu oneskorenia platieb v roku 2017 boli finančné ťažkosti zákazníkov. Tie boli spôsobené jednak silnou konkurenciou ovplyvňujúcou marže, ako aj nedostatkom finančných zdrojov,“ podotýka Coface.

Pokiaľ ide o riziká peňažných tokov, Coface analyzovala pomer veľmi dlhých oneskorených splatností platieb (presahujúcich 180 dní) k percentu celkového ročného obratu firiem. „Ak tieto oneskorené splatnosti platieb predstavujú viac ako 2 % ročného obratu spoločnosti, môže to ohroziť jej peňažný tok,“ upozorňuje Coface.

Podiel firiem s mimoriadne dlhými oneskorenými splatnosťami, ktoré prevyšujú 2 % ročného obratu, sa pritom zvýšil z 26 % v roku 2016 na 33 % v roku 2017. Znepokojivým je aj počet firiem s mimoriadne dlhými oneskorenými splatnosťami, ktoré prevyšujú 10 % ročného obratu, v porovnaní s 5 % v roku 2016.

Z údajov pritom vyplýva súvislosť medzi podielom respondentov, ktorí uvádzajú oneskorenie splatnosti, ktoré prevyšuje 2 % ich ročného obratu, a podielom respondentov, ktorí očakávajú zhoršenie peňažných tokov v tomto roku. Situácia bola horšia v Číne, Indii a Singapure a v sektoroch energetiky, stavebníctva a dopravy.

Ekonomické očakávania však zostávajú naďalej silné. Až 68 % respondentov očakáva zlepšenie hospodárskeho rastu v tomto roku. Až 48% respondentov priznalo, že nepoužívajú nástroje na riadenie a zmiernenie kreditného rizika. „Firmy v Číne, Singapure, Indii a Hongkongu by však mali byť ostražitejší a aktívnejší v oblasti riadenia rizík, najmä v súvislosti s dlhšími oneskoreniami platieb a tvrdšími hospodárskymi podmienkami,“ upozorňuje Coface.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS