Donald Trump sa chystá povoliť reguláciu „Too big to fail" poisťovniam


			Donald Trump sa chystá povoliť reguláciu „Too big to fail" poisťovniam
21.2.2017 Zahraničie

Očakáva sa, že prezident USA Donald Trump povolí uzdu finančným trhom, pretože podpísal dekrét na preskúmanie tzv. Dodd-Frankovho zákona. Wall Street vraj jasá a americkí poisťovatelia taktiež. 

Spomínaný zákon totiž prvýkrát zaviedol pojem „systémovo dôležité finančné inštitúcie. Ak by bol tento pojem a súvisiace ustanovenia zo zákona vypustené, vzniká otázka, či bude EÚ trvať naďalej na tomto pojme a európski poisťovatelia budú regulovaní prísnejšie ako americkí.

Prezident Trump podpísal spomínaný dekrét 3. februára 2017. Dekrét stanovuje základné princípy regulácie finančných trhov, ale nemení existujúcu legislatívu. Obsahuje v podstate zadanie pre ministra financií Stevena Mnuchina, ktorý bol predtým jedným z manažérov banky Goldman Sachs. Mnuchin má teraz počas 120 dní objasniť, do akej miery je platné právo v súlade s novými základnými princípmi.

V tejto súvislosti je však podstatné, že prezident Trump vyhlásil niekoľko hodín pred zverejnením dekrétu, že očakáva značný „výrez" z Dodd-Frankovho zákona. Poradcom prezidenta vo veci regulácie je známy investor Carl Icahn, ktorý drží 4 % akcií v AIG a už dlhší čas požaduje zásah („rozštiepenie") do zákona.

Zatiaľ nie je ešte jasné, či dôjde k zrušeniu tejto právnej úpravy. USA majú totiž medzinárodné záväzky. Zákon predstavuje implementáciu záverov G20 (Group of Twenty – Skupina 20), ku ktorej sa USA na medzinárodnej úrovni zaviazali. Rada pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board – FSB), vytvorená G20, zaraďuje teraz deväť poisťovateľov z celého sveta do kategórie globálnych systémovo dôležitých poisťovateľov (Global Systemically Important Insurers – G-SIIs).

Patria medzi ne títo poisťovatelia: Aegon, Allianz, AIG, Aviva, AXA, MetLife, Ping An, Prudential Financial a Prudential. Keďže sa FSB ešte nerozhodla, či dá na zoznam aj zaisťovateľov, zatiaľ je hľadanie zaisťovacích gigantov, ako je Berkshire Hathaway alebo Munich Re, v tomto zozname márne.

Vzhľadom na to, že definícia SIFIs je dosť „hubovitá", teda nie je jednoznačná, podarilo sa životnému poisťovateľovi MetLife presadiť sa na súde so žalobou proti zaradeniu do skupiny G-SIIs. To znamená, že medzi americké G-SIIs teraz patrí iba AIG a Prudential Financial.

V prípade príslušnej zmeny Dodd-Frankovho zákona by mohlo byť pre EÚ ťažké trvať na pojme SIFIs, respektíve G-SIIs, pretože v EÚ usadené finančné inštitúcie by boli proti americkým v nevýhode. Pritom len nedávno sa EÚ a USA dohodli na vzájomnom uznaní pravidiel pre dohľad nad poisťovňami a zaisťovňami.

Predpokladá sa, že v prípade nových amerických pravidiel by utrpeli takisto nemecké banky. Nemožno totiž vylúčiť, že v prípade korektúr amerického zákona by mohlo dôjsť na základe rozdielnych regulačných pravidiel v EÚ a USA k deformáciám transatlantickej hospodárskej súťaže, čo by bolo predovšetkým na ťarchu Európy.

Michael Kemmer, hlavný výkonný riaditeľ Spolkového zväzu nemeckých bánk, sa k tomu vyjadril v tom zmysle, že cenné výdobytky, obzvlášť tie, ktoré majú medzinárodne dohodnutý základ, by nemali byť len tak hodené cez palubu.

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS