Dôsledok Brexitu: Poisťovňa QBE mieri do Bruselu


			Dôsledok Brexitu: Poisťovňa QBE mieri do Bruselu

Belgicko sa môže tešiť zo získania ďalšieho veľkého hráča. Austrálska poisťovacia skupina QBE založí v Bruseli dcérsku spoločnosť, aby mohla naďalej pôsobiť na jednotnom poistnom trhu EÚ.

QBE smeruje k tomuto kroku, pretože kvôli Brexitu by stratila, a pravdepodobne aj stratí, možnosť využívať princíp jedinej licencie, respktíve slobodu usadiť sa a slobodu dočasného poskytovania služieb. Predpokladalo sa, že z Brexitu bude profitovať obzvlášť írsky Dublin, avšak zatiaľ poisťovateľa výraznejšie nepriťahuje.

Poisťovacia skupina QBE so sídlom v Sydney patrí medzi najväčších svetových poisťovateľov a zaisťovateľov. Jej hrubé predpísané poistné v roku 2016 činilo 14,3 mld. dolárov. V súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie má QBE eminentný záujem zachovať si všetky výhody, ktoré jej poskytuje jednotný poistný trh EÚ. 

Z mnohých možností sa nakoniec rozhodla pre založenie dcérskej spoločnosti v Bruseli. Svoju rolu hrala skutočnosť, že je v Belgicku už mnoho rokov komerčne aktívne. Jej rozhodnutie bolo ale ovplyvnené aj tým, že v Belgicku sídli Európska komisia a iné inštitúcie EÚ a že Belgicko zohráva v EÚ dôležitú politickú úlohu. Na QBE zapôsobil aj ústretový a konštruktívny prístup belgických orgánov dohľadu.

Už koncom marca 2017 sa pre Brusel rozhodol poisťovací gigant Lloyds of London. Pri jeho rozhodovaní vraj bola dôležitá blízkosť inštitúcií EÚ, akceptácia Bruselu zamestnancami, ktorí tam majú byť vyslaní, a tiež vynikajúce dopravné spojenie medzi Bruselom a Londýnom. Lloyds of London tiež vysoko oceňuje kvalitu práce belgického orgánu dohľadu. 

Je nutné dodať, že o poisťovateľov, ktorí sa premiestňujú, či sa chcú premiestniť zo Spojeného kráľovstva. V nich sa vedie tuhý boj, v ktorom je pomerne úspešné Luxembursko. Toto veľkovojvodstvo nedávno prilákalo amerického poisťovateľa AIG a FM Global, rovnako ako britské poisťovacie domy Hiscox a RSA. V užšom výbere bol aj spomínaný Lloyds of London. 

V porovnaní s týmto vývojom si írska metropola v tomto „migračnom" období nepripísala žiadny významnejší presun. Dublin sa dokonca sťažoval Európskej komisii, že Luxembursko vo veci sídla zlákalo AIG za pomoci nekalých prostriedkov. AIG vraj malo povolené držať na mieste relatívne málo kapitálu, pričom chýbajúci kapitál by bolo možné nahradiť interným zaistením v rámci koncernu. Určité uľahčenie sa vraj týka aj dane z príjmov. Írsku ide asi touto sťažnosťou o to, aby ulovilo ešte nejaké väčšie ryby, ktoré budú odchádzať zo Spojeného kráľovstva. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články