Štefan Velčický, NBS: Na finančnom trhu stále pôsobia aj neprofesionáli


			Štefan Velčický, NBS: Na finančnom trhu stále pôsobia aj neprofesionáli
25.11.2014 Poistný trh

Sprostredkovatelia by si mali pravidelne zvyšovať kvalitu odbornej pripravenosti a aby vedeli ponúknuť kvalitnejšie služby. Na druhej strane netreba zabúdať, že spotrebiteľov treba vychovávať. Za regulátora to na odbornej konferencii  SIBAF® 2014 prezradil Štefan Velčický z odboru regulácie a metodiky riadenia rizík, oddelenie regulácie poisťovníctva Národnej banky Slovenska.

 

 

 

Téma znela: Čo si myslíte z pohľadu zákona o finančnom vzdelávaní sprostredkovateľov poistenia a ako ho vnímate? Čo by ste od neho očakávali?

Keď sa pripravoval v roku 2008 uvedený zákon, znamenal radikálnu zmenu ako pre sprostredkovateľov poistenia tak pre celý trh sprostredkovania finančných služieb. S odstupom šiestich rokov ukázal, že aj iné európske regulácie smerujú k zvyšovaniu informačných povinností a k zvyšovaniu kvality vzdelávania sprostredkovateľov. Dnes by sme mohli povedať, že zákon je už štandardným nástrojom oproti pripravovaným legislatívam na európskej úrovni. Prax však ukazuje, že na finančnom trhu stále pôsobia aj neprofesionáli, ktorí spotrebiteľa zavádzajú a pred tým nesmieme zatvárať oči.

 

Znamená to výzvu, aby sa zmenila kvalita vzdelávacieho procesu finančných sprostredkovateľov, kvalita overovania odbornej spôsobilosti a tým v konečnom dôsledku aj kvalita poskytovaných informácií klientovi. Práve na základe týchto informácií  sa klient rozhoduje pri kúpe finančného produktu. Treba si uvedomiť, že mnoho finančných produktov, ktoré ponúkajú finanční sprostredkovatelia,  môže mať zásadný vplyv na finančnú situáciu spotrebiteľa. Zákon č. 186/2009 Z. z. napriek tomu, že je v mnohých ohľadoch prísny, ponúka priestor na vylepšenia, ktoré by mala priniesť avizovaná novela zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Podľa našich informácií je aj rezort financií naklonený tomu, aby všetci finanční agenti prechádzali skúškou odbornej spôsobilosti, t.j. aby sa základný a stredný stupeň odbornej spôsobilosti u finančných agentov zlúčil do jednej kategórie.

Aj rezort financií naklonený tomu, aby všetci finanční agenti prechádzali skúškou odbornej spôsobilosti.

 

Treba si položiť aj otázku, aká je vlastne ochrana slovenského spotrebiteľa na finančnom trhu. Hoci finančný agent sa pripravuje v začiatkoch na výkon svojej činnosť, do istej miery absentuje pokračujúce vzdelávanie finančných agentov a poradcov. Musí veľmi dobre poznať poistné produkty a vedieť klientovi poradiť pri riešení jeho finančných problémov. V opačnom prípade je klient nespokojný, a úplne najhoršia situácia nastáva vtedy, ak mu agent predal produkt, ktorý je pre neho absolútne nevhodný. Sprostredkovatelia by si mali pravidelne zvyšovať kvalitu odbornej pripravenosti a aby vedeli ponúknuť kvalitnejšie služby. Na druhej strane netreba zabúdať, že spotrebiteľov treba vychovávať, keďže v našich podmienkach vnímame veľmi nízku finančnú gramotnosť obyvateľstva.

Hoci finančný agent sa pripravuje v začiatkoch na výkon svojej činnosť, do istej miery absentuje pokračujúce vzdelávanie finančných agentov a poradcov.

 

Ešte sa pristavím pri tzv. tiperoch, o ktorých sa medzi sprostredkovateľmi často hovorí. Ide vlastne o  sprostredkovanie obchodného kontaktu, tiež nazývané tiperská spolupráca. Tiperi vykonávajú činnosť na základe zmluvy o sprostredkovaní obchodného kontaktu. Takýto spolupracovník vykonáva svoju činnosť v prospech istej spoločnosti za dohodnutú odmenu a podmienok v tejto  zmluve upravených, a to tým, že prináša údaje o potencionálnom klientovi. Všetku ostatnú prácu súvisiacu s finančným sprostredkovaním vykonáva finančný agent, ktorý je na to odborne spôsobilý a musí spĺňať všetky predpoklady. Keď tiper vykonáva činnosť tzv. finančného agenta, obchádza zákon, čiže vykonáva nepovolenú činnosť. V takom prípade odporúčam obrátiť sa na Národnú banku Slovenska o preverenie jeho aktivít.  

oPoisteni.sk 

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS