Allianz spracováva v USA katastrofické dlhopisy pomocou technológie blockchain


			Allianz spracováva v USA katastrofické dlhopisy pomocou technológie blockchain

V potenciále kryptografickej meny Bitcoin nie je len možnosť prevádzať ľubovoľne, a takmer v reálnom čase, platby po celom svete, ale ako prvá prišla s technológiou blockchain, ktorá sa dá využiť v neprebernom rade odvetví. Poisťovňa Allianz začala túto technológiu testovať v USA pri katastrofických dlhopisoch.

V posledných rokoch prechádzajú kryptografické meny veľmi zaujímavým vývojom. Najznámejšie mena Bitcoin, ktorá bola založená v roku 2009, a od tej doby získala hodnotu 700 dolárov za jednu mincu, je nasledovaná stovkami ďalších projektov s vlastnými menami.

To, čo všetky tieto meny spája. a čo si prevzali už od Bitcoin, je technológia blockchain. Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáza, ktorá zaznamenáva vlastníctva, hodnoty a umožňuje komukoľvek, kto má prístup, sa tohto procesu zúčastniť.

Sieť je aktualizovaná a overovaná prostredníctvom konsenzu všetkých zainteresovaných strán. Akonáhle je niečo pridané, už to nemôže byť zmenené. A ak je toto pridanie pre každého prijateľné, aktualizácia je schválená a navždy uložená.

O použití sa hovorilo predovšetkým v súvislosti so svetom peňazí a cenných papierov. Aj veľkí bankoví hráči ako napríklad Goldman Sachs (investičná a banková spoločnosť) hovoria o tom, že „blockchain môže v podstate zmeniť úplne všetko." Nech už trh zdieľanej ekonomiky závislý čisto na dôvere, alebo od sveta financií.

 

151103-blockchain-bitcoin-technology-banking-fintech-FT

 

Poisťovňa Allianz túto technológiu úspešne testuje v Spojených štátoch amerických pre vysporiadanie takzvaných katastrofických dlhopisov.

Katastrofické dlhopisy, tiež známe ako cat bonds, sú špecifickým investičným produktom, ktorý emitentovi umožňuje zaistiť sa proti rozsiahlym prírodným katastrofám. Cat bonds vznikli v polovici 90. rokov, v období, keď sa oproti predchádzajúcim desaťročiam až štvornásobne zvýšil počet katastrof v USA.

Najväčšie straty vtedy zaznamenávali zaisťovne na východnom pobreží USA, často sužovanom hurikánmi. Investor, ktorý si kúpi katastrofický dlhopis, sa v prípade, že poistná udalosť nenastane, môže tešiť na nadpriemerne vysoký výnos.

Na druhej strane, ak  k jasne definovanej prírodnej katastrofe dôjde, merané podľa výšky škody alebo fyzikálnych ukazovateľov (stupňa Richterovej škály), nielen že investor stráca výnos, ale väčšinou aj investovanú sumu. Je to teda taká stávka proti prírode.

Vysporiadanie katastrofických dlhopisov trvá pomerne dlhú dobu, niekedy aj týždne a mesiace, čo nie je v prípade rozsiahlych katastrof, kedy poškodenie potrebujú rýchlo finančné prostriedky, zrovna žiaduce.

Allianz teraz pre tieto vysporiadania testuje protokol označovaný ako smart contract, používaný v decentralizovaných digitálnych menách, akým je Bitcoin. Spoločnosť uviedla, že s pomocou tejto technológie môže dosiahnuť skrátenie doby vysporiadania na niekoľko málo hodín.

Technológia Blockchain zvýši spoľahlivosť, ovládateľnosť a rýchlosť spracovania katastrofických dlhopisov, vďaka preklenutiu ručného spracovania overovania a verifikácie, ktoré sú potrebné pre zaistenie správnej výplaty transakcií investorov. Nebude tak dochádzať k oneskoreniu a minimalizuje sa riziko zlyhania ľudského faktora, "uviedol Richard Boyd, riaditeľ úpisov Allianz Risk Transfer.

A to je len začiatok

Napríklad vo Veľkej Británii vláda testuje technológiu blockchain pre sledovanie verejných výdavkov. Hudobný priemysel sa potom domnieva, že blockchain im môže pomôcť brániť nároky na autorské práva a lepšie distribuovať honoráre umelcov.

Zdroj: oPojištění.cz, Roklen24, coindesk.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS