Ako spoznáte kvalitného finančného sprostredkovateľa?


			Ako spoznáte kvalitného finančného sprostredkovateľa?

Povolanie finančného sprostredkovateľa striktne riadi zákon: títo profesionáli v oblasti financií sa musia nielen pravidelne vzdelávať, ale aj skladať odborné skúšky. Ako si však správne vybrať?

Existujú dve veľké skupiny sprostredkovateľov: externé siete (ktoré majú v portfóliu produkty viacerých poisťovní, bánk a správcovských spoločností) a siete jednotlivých poisťovní. Líšia sa ponukou produktov, ktoré majú k dispozícii aj prístupom k poradenstvu.

6 rád, podľa ktorých si vyberiete kvalitného finančného sprostredkovateľa:

1. Má dobré referencie od klientov

Pýtajte si tipy od rodiny aj známych, referencie fungujú aj pri odborníkoch na financie. Tí kvalitní sa totiž nielen vyznajú, ale dokáže svoje znalosti uplatniť v praxi a ušiť vám finančný plán na mieru.

2. Zaujíma ho vaša aktuálna situácia, existujúce portfólio produktov a plány do budúcnosti

Kvalitný odborník nepredáva produkty, ale rieši vaše potreby a súčasne sa pozerá do budúcnosti. Ak potrebujete bývať, nemalo by vaše riešenie spočívať iba v nájdení najvýhodnejšej hypotéky. Súbežne so zadlžením sa napríklad treba zabezpečiť voči nečakaným udalostiam a dlhodobým výpadkom príjmu, ktoré vám môžu zobrať strechu nad hlavou. A to minimálne vo výške zostatku úveru.

3. Ponúka vždy viacero riešení (dáva vám na výber)

Najmä v životnom poistení sa produkty líšia v podstatných detailoch ako napríklad v progresii pri trvalých následkoch úrazu, počte poistených kritických chorôb v balíčku, v počte výluk z poistenia alebo v tom, či ide o pripoistenie s klesajúcou alebo konštantnou poistnou sumou a podobne. Kvalitný odborník vám vysvetlí možnosti a odporučí riešenie, ale výber je na vás.

4. Necháva dostatok času na rozhodnutie

Finančný plán je dôležitý krok, ktorý vám má dlhodobo pomôcť. Je prirodzené, že človek potrebuje na rozhodnutie nejaký čas. Kvalitný odborník na vás netlačí, ale dopraje vám dostatok času a dá vám možnosť pýtať sa aj dodatočne na všetko, čomu nerozumiete.

5. Pripomenie sa aspoň raz ročne s cieľom zistiť zmeny v životnej situácii a prispôsobiť nastavenie produktov

Finančné produkty sa vyvíjajú a z tejto zmeny môžete profitovať. Napríklad nové pripoistenia pri životnom poistení majú širšie krytie, a to nezriedka za nižšie poistné. Preto je dobré stretnúť sa s odborníkom aspoň raz ročne a prehodnotiť vašu rodinnú situáciu a pozrieť sa na produkty, ktoré máte vo finančnom pláne.

6. Nenúti vás do zrušenia starej a uzavretia novej zmluvy

Prehodnotiť zmluvy neznamená, že umelo vypoviete starú a hneď uzavriete identickú novú zmluvu. To je praktika neserióznych poradcov. Sú zmluvy, ktoré netreba nikdy rušiť (napríklad staré kapitálové životné poistenie), ale aj zmluvy, ktoré si môžete ponechať, ale pritom viete vymeniť niektoré pripoistenia alebo zmeniť ich nastavenie.

Radil: Marián Búlik, finančný analytik, OVB Allfinanz Slovensko

Zdroj: OVB Allfinanz Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.