Sedem rád, ako mať lyžovačku bez ujmy


			Sedem rád, ako mať lyžovačku bez ujmy
16.2.2018 Poistný trh

Idete počas nadchádzajúcich prázdnin lyžovať? Nenechajte nič na náhodu. Poistenie by malo byť samozrejmosťou. Ale ako ho vybrať a čo neopomenúť?

Voľné víkendy, ale aj nastávajúce prázdniny lákajú na svahy lyžovať. Kým deti povinne vybavujeme prilbou, lebo to prikazuje legislatíva, v prípade seba sa často spoliehame na to, že sa nič nestane. Stačí však zľadovatený terén, prípadne nestrážený okamih a z lyžovačky plnej zážitkov zostane zruinovaný rodinný rozpočet.

„Ostražitosť na svahu a zodpovedné konanie je určite základ, ku ktorému treba viesť aj deti. No práve zdravotné, vrátane úrazového poistenia, ako aj cestovné poistenie dokážu finančne zvládnuť následky poistných udalostí,“ pripomína Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných poradcov a finančných sprostredkovateľov (AFISP).

1. S deťmi na hory? Poučte ich

Najčastejšími úrazmi vyžadujúcimi si aj hospitalizáciu sú zlomeniny a pomliaždeniny. Preto hoci poriadna lyžovačka a prázdniny na horách bývajú skutočným relaxom, pristupujte k nej rovnako zodpovedne. A to nielen pokiaľ ide o bezpečnú zimnú výstroj, ktorej bezpečnosť pred každým použitím prekontrolujte, ale aj zimné aktivity.

Napríklad dieťa vždy poučte, ako sa správať na zjazdovke a vždy mu buďte na blízku. Najmä ak je na zjazdovku rušno, prípadne je úroveň zdatnosti lyžiarov na kopci rôzna. Obdobne dieťaťu vysvetlite, prečo nemôže skúšať svoje „skokanské zdatnosti“ mimo vyznačených lyžiarskych trás. Aj vy sa však vyvarujte lyžovania na neoznačenej či uzavretej zjazdovke na vlastnú päsť, lyžovaniu v lavínovej oblasti, kde platí zákaz či výstraha pred lavínovým nebezpečenstvom, a podobne.

2. Myslite na dôsledky

„Úrazom treba predchádzať, no rovnako treba myslieť aj na dôsledky. Poistenie by malo byť samozrejmosťou. A to nielen v prípadoch, ak idete na prázdniny lyžovať do hôr, kde by v prípade úrazu bola potreba volania vrtuľníka riadnym zásahom do rozpočtu rodiny,“ vysvetľuje Huttová.

Poistka by určite mala kryť náklady na ochranu pre prípad potreby lekárskeho ošetrenia, úrazu, ale aj smrti a potreby prevozu ostatkov z cudziny domov, ak dôjde k úmrtiu (repatriácia). Najmä pri pobytoch v horách, či už na Slovensku, alebo v zahraničí, zvážte osobitné poistenie pobytu na horách pre prípad potreby využitia horskej záchrannej služby pri úraze alebo usmrtení a leteckého prevozu.

Prevoz raneného alebo mŕtveho človeka z prostredia neprístupného pre autá a prístupného len pre leteckú techniku je finančné náročné. Účelom poistenia totiž je, aby poistné plnenie pomohlo reálnu situáciu v prípade poistnej udalosti finančne zvládnuť.

„Malo by tak byť samozrejmosťou najmä v prípade nízkopríjmových rodín. Často si ani neuvedomujeme, že dlhšia práceneschopnosť, starostlivosť o člena rodiny – OČR či neplatené voľno znamená aj nižší či žiaden príjem,“ dodáva. Myslieť treba aj na výdavky - drahšie lieky, zdravotné pomôcky, prípadne prerábanie bytu na bezbariérové pri trvalých následkoch. Myslieť na dôsledky po poistnej udalosti je už neskoro.

3. Pri výbere poistenia zvažujte všetky riziká

Pri výbere poistky zvažujte, aké riziká chcete poistiť a či je výška ich krytia opodstatnená. „Do úvahy treba brať všetky riziká, ktoré môžu pri lyžiarskej aktivite hroziť. Zároveň si treba uvedomiť možné dôsledky v prípade, že nastane neželané. Teda či na to ako rodina finančne máte, aby ste potenciálne výdavky pokryla, a to aj v prípade úrazov s trvalým následkom. Ak si nie ste istí výberom vhodného poistenia, radšej sa poraďte s finančným agentom,“ radí Huttová.

4. Všímajte si liečebnú dobu aj výluky

Najčastejším rizikom úrazu sú bežné zlomeniny. Vhodné je preto poistiť sa na riziko denného odškodného z dôvodu úrazu. Vráti sa vám tak časť nákladov, ktoré vynaložíte počas doby liečenia úrazu.

„Pozor na definíciu poistnej udalosti v jednotlivých poisťovniach. Všímajte si, aká je nastavená minimálna doba liečenia úrazu konkrétnou poisťovňou, aby to bolo ňou uznané za poistnú udalosť. Sú poisťovne, ktoré uznajú liečenie doby úrazu už za 5 dní, iné až po 14 dňoch. Rovnako dôležité je všímať si aj výluky. Teda oceňovacie tabuľky, v ktorých nájdete zoznam krytých aj nekrytých diagnóz,“ podotýka Darina Huttová.

Je dôležité si zistiť, ako bude plniť poisťovňa za diagnózu, ktorá sa nenachádza v ich oceňovacích tabuľkách. Niektoré poisťovne plnia len za vymenované diagnózy, iné zasa vedia plniť i tie, ktoré sa tam nenachádzajú na základe lekárskeho posúdenia.

Obdobne si dajte pozor na výluky z poistenia, najmä ak idete do rizika – rozhodnete sa lyžovať na neoznačenej či uzavretej zjazdovke na vlastnú päsť, lyžujete napriek zákazu v lavínovej oblasti a podobne. Poisťovňa má v takých prípadoch právo neplniť alebo krátiť plnenie.

5. Nezamieňajte si poistenia

Ako upozorňuje Darina Huttová, jedným z najčastejších omylov Slovákov je však aj zamieňanie si zdravotného poistenia s cestovným, prípadne bagatelizovania významu cestovného poistenia a spoliehania sa na to, že sa nič nestane. „Bez ohľadu, či si dovolenku plánujete sami či s cestovnou kanceláriou a či je to na Slovensku alebo v zahraničí, treba byť aj cestovne poistený,“ upozorňuje.

Pri výbere poistenia, najmä ak sa chystáte na lyžovačku do zahraničia, si treba rovnako veľmi pozorne prečítať podmienky a prípadné výluky poistenia. Poisťovňa napríklad nemusí preplatiť všetky lekárske ošetrenia v cudzine.

Napríklad ak vás rozbolí viac ako jeden zub, môže sa stať, že si opravu zaplatíte aj z vlastného vrecka. Ak máte uzatvorené životné a úrazové poistenia, v takom prípade by ste podľa Dariny Huttovej mali so svojim finančným agentom alebo priamo v poisťovni preveriť rozsah úkonov a javov, ktorého sa poistka týka a súčasne si dať výslovne vysvetliť, čoho sa zmluva netýka.

6. Strážte si cennosti

Ako upozorňuje Darina Huttová, cestovné poistenie dnes nie je vzhľadom na svoju krátkodobosť také nákladné, aby ho niekto opomenul. Ako pripomína, je už nevyhnutné mať poistenú dopravu, batožinu aj cennosti, ktoré si na cestu beriete, a to pred poškodením, stratou či odcudzením.

7. Nezabúdajte na finančnú rezervu

Hoci si na lyžovačku šetríme, ako pripomína odborníčka, určite je potrebné pribaliť si aj finančnú rezervu. „Finančná rezerva by mala dosahovať až 100 % nákladov na pobyt,“ upozorňuje Darina Huttová. Dôvodom sú prípadné nepredvídané náklady spojené s ubytovaním, hospitalizáciou a podobne.

Zdroj: AFISP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS