Najväčšie obavy o prežitie majú grécke spoločnosti


			Najväčšie obavy o prežitie majú grécke spoločnosti

Veľká neistota stále panuje v prípade gréckej ekonomiky, ktorú sa snaží finančne podporovať Medzinárodný menový fond. Kvôli meškajúcim úhradám faktúr hrozí tamojším firmám potenciálna insolventnosť.

Ako ukázala štúdia „European Payment Practices“ za rok 2017, až 28% opýtaných gréckych spoločností priznalo obavu o svoju životaschopnosť kvôli dieram vo financiách spôsobených oneskorenými platbami - v žiadnej inej krajine v Európe nebola táto korelácia taká silná.

Vo východnej Európe bolo podľa tejto štúdie v priemere 17% spoločností vystavených riziku bankrotu ako dôsledku nesplatených platieb zo strany zákazníkov. Okrem Grécka ešte bulharské spoločnosti mali ťažkosti s absorbovaním problémov vznikajúcich z meškajúcich úhrad, ktoré ohrozovali prežitie takmer jednej zo štyroch spoločností (24%).

„Spoločnosti musia byť schopné kompenzovať nezaplatené, resp. meškajúce platby. Inak budú rýchlo ochromené ich vlastnou platobnou neschopnosťou. Odporúčam preto zvážiť spoluprácu s profesionálmi z oblasti správy a inkasa pohľadávok. Spoločnosti sa tak môžu plne sústrediť svoje hlavné podnikanie,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa komplexnému manažmentu pohľadávok.

V západnej Európe najmä britské spoločnosti zápasili s vplyvom oneskorených a nedobytných platieb. V dôsledku toho sa takmer každá štvrtá spoločnosť v Spojenom kráľovstve (24%) obávala o svoju existenciu.

Porovnanie krajín z hľadiska platobnej disciplíny:


Veľká Británia


 Grécko

Platby načas

78%

Platby načas

74%

Meškajúce a neuhradené pohľadávky


22%

Meškajúce a neuhradené pohľadávky


26%

Termíny úhrad faktúr v dňoch

34

Termíny úhrad faktúr v dňoch

47

Obavy o prežitie

24 %

Obavy o prežitie

28%


Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ 2017 sa uskutočnila už desiatykrát. Na jar minulého roku nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

Zdroj: EOS KSI

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS