Kam necestovať na dovolenku? Unikátna mapa ukazuje riziko terorizmu


			Kam necestovať na dovolenku? Unikátna mapa ukazuje riziko terorizmu
2.8.2017 Poistný trh, Škody

Mapy dokumentujú, že na západný svet pripadajú menej ako 3 % celkových násilností, za ktorými stoja teroristi, aj keď registrujeme v týchto krajinách podstatný nárast takýchto udalostí.

Napríklad v Spojených štátoch amerických bol zaznamenaný vlani najvyšší počet teroristických útokov za toto desaťročie.

Ešte máme v živej pamäti tragický prípad českej turistky, ktoré v Egypte podľahla nezmyselnému útoku mladým teroristom. Útok v Hurghade sa odohral 14. júla a dvadsaťosemročný Abdar Rahmán Šams Dín pri ňom útočil nožom na cudzinky na pláži. Dve turistky na mieste zabil a ďalšie zranil. Medzi napadnutými bola, bohužiaľ, aj Češka, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou zomrela na multiorgánové zlyhanie spojené s infekciu.

Stala sa tak štvrtou českou obetí, ktorej vzalo život vyčíňanie islamských radikálov. V roku 2005 zomrel v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch Petr Kořán a v septembri 2008 v pakistanskom Islamabade veľvyslanec Ivo Žďárek. Na Vianoce roku 2016 podľahla zraneniam po útoku kamiónom v Berlíne Češka Naďa Čižmár. To sú konkrétne prípady terorizmu, ktoré otriasli nielen českou spoločnosťou.

Spoločnosť Aon Risk Solutions sa na celú problematiku pozrela zo širšej perspektívy, keď predstavila nové mapy teroristických a iných politických rizík.

Riziko terorizmu v Európe

Mapa, terorizmus

  Zdroj: Aon Risk Solutions

Zo spracovanej grafiky vyplýva, že spoľahlivými a bezpečnými „ostrovmi" v rámci Európy zostávajú Česko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko a na severe tiež Fínsko, Nórsko a Island. Naopak, najvážnejšie riziká hrozia v Turecku, a bezpečne nie je ani na Ukrajine.

Najrizikovejšie oblasti sú na Blízkom Východe, v Afganistane a Pakistane. Veľmi nebezpečných je aj desať krajín v Afrike. Možno prekvapivé je nižšie riziko v predchádzajúcej „horúcej zóne" Rwandy, ktorá je však z hľadiska rizika teroru a politických násilností hodnotená priaznivo, porovnateľne ako napríklad Poľsko alebo Portugalsko.

Na americkom kontinente sú nebezpečné Venezuela a Kolumbia. Z ostrovných krajín najviac rizík hrozí stále na Haiti, zatiaľ čo nie príliš vzdialené susedné turistické destinácie Kuba a Jamajka sú úplne pokojné. Porovnateľná „vysoké riziká" hrozia na území veľmocí USA, Ruska, Francúzska, Veľkej Británie a Nemecka.

Ohrozenie stúpa najmä kvôli aktivitám tzv. Islamského štátu a Al-Kajdy. V súvislosti s tým, ako rozdielne taktiky vyznávajú a aké ciele a zámery svojich útokov teroristi majú, je zasiahnutých stále viac krajín a viac oblastí. Popri utrpení priamych obetí takýchto atakov to má samozrejme veľký vplyv aj na ekonomiku – narušujú sa dodávateľské reťazce, doprava a komunikácia, vo firmách je nutné prerušovať prevádzku.

Podrobne si mapy prezrite TU a TU.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS