Zamestnávatelia majú dostať viac času na splnenie niektorých povinností


			Zamestnávatelia majú dostať viac času na splnenie niektorých povinností

Od začiatku budúceho roka by sa mali zamestnávateľom predĺžiť niektoré lehoty na splnenie si povinností voči Sociálnej poisťovni.

Lehota na predloženie evidenčného listu dôchodkového poistenia by sa mala predĺžiť z troch dní na osem dní a lehota na odhlásenie zamestnanca zo Sociálnej poisťovne (SP) by mala byť po novom taktiež osem dní namiesto jedného dňa. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý schválila vláda.

V súčasnosti má zamestnávateľ povinnosť odhlásiť zamestnancov z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia v zásade bezprostredne po skončení právneho vzťahu.

„Nakoľko tento moment nemá konkrétny dopad na zisťovanie nelegálneho zamestnávania a je pre zamestnávateľov zaťažujúci, navrhuje sa v rámci zlepšenia podnikateľského prostredia predĺžiť túto lehotu zamestnávateľovi na osem dní od ukončenia právneho vzťahu," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rezort práce tiež navrhuje zosúladiť lehotu na prihlásenie zamestnávateľa do registra zamestnávateľov s lehotou na prihlásenie zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia vedených Sociálnou poisťovňou.

Zamestnávateľ má v súčasnosti povinnosť prihlásiť sa do registra zamestnávateľov do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca. Povinnosť zamestnávateľa prihlásiť svojho zamestnanca do registra poistencov však vzniká už pred vznikom týchto poistení, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca.

Uvedené v praxi znamená, že pri prihlásení prvého zamestnanca zamestnávateľ nemusí byť zaregistrovaný v registri zamestnávateľov," upozorňuje rezort práce. Zamestnávateľ tak bude mať povinnosť prihlásiť sa do registra zamestnávateľov v rovnakej lehote ako aj prvého zamestnanca.

Sadzba poistného na úrazové poistenie podľa návrhu novely zákona zostane aj od začiatku budúceho roka na jednotnej výške 0,8 % z vymeriavacieho základu zamestnávateľa. Zákon pritom od roku 2004 počíta s tým, že sa zamestnávatelia budú zaraďovať do tzv. nebezpečnostných tried s diferencovanou sadzbou na úrazové poistenie v závislosti od nebezpečnostného rizika.

Mali sa tak zaviesť prirážky a zľavy k sadzbe poistného. Tieto ustanovenia zákona sa však v praxi nikdy neuplatnili, keďže ako dočasné riešenie sa do konca roka 2017 zaviedla jednotná 0,8-percentná sadzba na úrazové poistenie.

Zdroj: SITA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články