Detské úrazy komplikujú prázdniny najmä chlapcom, najčastejšie ide o pády


			Detské úrazy komplikujú prázdniny najmä chlapcom, najčastejšie ide o pády

V pondelok sa na Slovensku začínajú jarné prázdniny. Ako prví budú oddychovať školáci zo Západného Slovenska, následne zo Stredného a Východného Slovenska. Rizikom sú detské úrazy.

Obdobie prázdnin, počas ktorého si deti užívajú viac voľna a menej povinností sa však spája aj so zvýšeným počtom úrazov. Zo štatistík ČSOB Poisťovne vyplýva, že zranenia sa častejšie stávajú chlapcom, a to až v dvoch tretinách prípadov (65%). Najčastejšie úrazy hlásia rodičia 14-ročných a 11-ročných detí.

Pod veľkú časť poistných udalostí a zranení detí sa v minulom roku podpísali pády, vrátane tých z bicyklov (23%). Z pohľadu okresov eviduje ČSOB Poisťovňa najviac úrazov v okrese Poprad.

„Evidujeme napríklad prípad 13-ročného chlapca, ktorý si vlani pri prázdninovej lyžovačke vo Vysokých Tatrách pri páde zlomil pravé predkolenie. Hospitalizáciu si vyžiadal prípad zo Senice, kde 9-ročná školáčka počas jarných prázdnin vybehla na cestu, na ktorej ju zrazilo okoloidúce auto a utrpela tak vážne poranenia hlavy, ako aj ruky,“ hovorí Peter Ripka, riaditeľ Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne.

Povinné prilby a vyššie náklady na ošetrenie v zahraničí

Počas minuloročných jarných prázdnin rodiča detí hlásili poistné udalosti aj zo zahraničia. Najčastejšie sa stávali školákom vo veku 6 až 10 rokov. „Každoročne nám rodičia detí hlásia aj úrazy zo svahov v zahraničí, a to najmä z Rakúska a Talianska. Príkladom je 16-ročná lyžiarka, ktorá v Taliansku počas prázdnin pri páde utrpela zlomeninu horných končatín s potrebou okamžitého ošetrenia. Poistné plnenie v tomto prípade presiahlo 2000 eur,“ približuje Peter Ripka.

Nepríjemnú prázdninovú skúsenosť mala aj ďalšia 14-ročná školáčka na rakúskych svahoch, ktorá si pri páde na snowboarde vážne zranila hlavu a bola nutná hospitalizácia. „Používanie ochrannej prilby na hlavu pre deti mladšie ako 15 rokov je na slovenských zjazdovkách od roku 2015 povinné. V zahraničí sú podmienky rôzne a rodičia by si ich mali vopred overiť. Najlepšie však urobia, ak prilbu pre dieťa použijú, či už povinná je alebo nie,“ zdôrazňuje Ripka.

Cestovné a úrazové poistenie si netreba mýliť

Ošetrenie dieťaťa tak v zahraničí, ako aj „doma“ neraz znamená aj väčšiu záťaž na rodinný rozpočet. S kompenzáciou nákladov preto pomáhajú rôzne typy poistenia pre deti. Ktoré je pre koho vhodné?
Rodičia by si nemali zamieňať cestovné poistenie a úrazové poistenie. Cestovné poistenie totiž platí iba v zahraničí a pokiaľ si klient k nemu nezvolí úrazové pripoistenie, slúži len na úhradu nákladov spojených s liečbou choroby či úrazu v cudzine, prípadne nutným prevozom domov. Na rozdiel od toho, v prípade úrazového poistenia poisťovňa uhrádza klientovi odškodné podľa závažnosti úrazu,“ podotýka Peter Ripka.

Zdroj: ČSOB

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS