Skupina AXA založila s VŠE v Prahe centrum výskumu a prevencie finančných rizík


			Skupina AXA založila s VŠE v Prahe centrum výskumu a prevencie finančných rizík
4.11.2016 Poistný trh

Poisťovňa AXA ČR a SR sa rozhodla spojiť sily s Fakultou podnikového hospodárstva Vysokej školy ekonomickej (VŠE). V rámci novovznikajúceho Centra výskumu a prevencie finančných rizík sa spolupráca s touto rešpektovanou akademickou inštitúciou zameria na detailné výskum osobných finančných rizík, metód a nástrojov pre znižovanie rizika tohto typu v Česku.

Oficiálne partnerstvo zabezpečí nielen úzku spoluprácu medzi expertmi AXA s výskumníkmi a študentmi Fakulty podnikového hospodárska VŠE, ale umožní zdieľanie najnovších akademických teórií, rýchle porovnanie a prenos skúseností z praxe.

V neposlednom rade partnerstvo otvára priestor pre zdieľanie výsledkov spoločných výskumov, ich interpretáciu a tvorbu súvisiacich opatrení. Výsledkom tohto v našich podmienkach stále jedinečného partnerstva súkromného a verejného sektora bude aj zvyšovanie finančnej gramotnosti populácie.

Znižovať finančné riziká sa ľuďom darí vďaka neúnavnému nadšeniu jednotlivcov pre inovácie, precíznej analýze dát a schopnosti myslieť dopredu. Tento prístup je prirodzene vlastný vedcom a študentom progresívnych vysokých škôl, ku ktorým Fakulta podnikového hospodárstva Vysokej školy ekonomickej jednoznačne patrí. Štartujeme spolupráci s odborníkmi a teší nás, že podporíme aj nastupujúcu generáciu mladých, talentovaných slovenských ekonómov a inžinierov, "potvrdzuje David Poes, Chief Customers Officer spoločnosti AXA.

Naša spolupráca je teraz na začiatku a ešte uvidíme, čoho môžeme spoločnými silami dosiahnuť. Napriek tomu už teraz ďakujeme pánovi prof. Ivanovi Novému, dekanovi Fakulty podnikového hospodárstva VŠE za spoluprácu a veríme, že sa nám podarí naplniť vízia centra," dodal David Poes.

Centrum stavia aktivity na kombináciu praktických poznatkov spoločnosti AXA a teoretických vedomostí akademických expertov VŠE. „Informácie sú dôležitým parametrom v našom rozhodovaní, a ak sú tieto informácie spoľahlivé a aktuálne, majú cenu zlata - obzvlášť ak hovoríme o riadení finančných rizík. Integráciou existujúcich informácií s unikátnymi dátami od spoločnosti AXA dokážu naši odborníci lepšie modelovať rôzne situácie a okolnosti, aby sme porozumeli, ako predchádzať krízam," potvrdzuje dekan Fakulty podnikohospodárskej VŠE prof. Ivan Nový.

Cieľom spoločných aktivít je okrem iného prehlbovanie výskumu povedomia a vzťahu k finančným rizikám a skúmanie rozhodovania o krytie rizík naprieč populáciou. Okrem realizácie výskumov a osvetových aktivít sa inštitúcia chce zameriavať aj na realizáciu sociálnych experimentov.

Pilotnou spoločnou aktivitou bolo skúmanie finančného povedomia študentov prvého ročníka bakalárskeho štúdia VŠE.

Ako študenti vnímajú riziká, proti ktorým sú ochotní sa poistiť, a ako sa chcú zabezpečiť na starobu? Prieskum okrem ukázal, že takmer tretina respondentov vníma ako najvážnejšie riziko, ktorým sú ohrození, choroba, pre viac ako štvrtinu respondentov je to riziko smrti. V prípade, že by sa študenti mali poistiť, ako najdôležitejšie poistenie vyhodnotili poistenie rodiny (39 %), 23 % by volilo poistenie domácnosti, 17 % by poistilo primárne seba a 16 % osobný automobil.

Iba 5 % opýtaných študentov by sa nepoistilo vôbec. Najprekvapujúcejšie boli odpovede z oblasti zaistenia na starobu. Najčastejšie zvoleným produktom sa totiž stal sporiaci účet (23 %), nasledovalo dôchodkové pripoistenie (17 %), investície do fondov by volilo 16 %, životnému poisteniu by dalo prednosť 15 %, stavebnému sporeniu 11 % a rizikovému životnému poisteniu 4 % z nich. 15 % študentov buď neuvažuje o žiadnom zabezpečení na starobu, alebo by zvolilo inú formu zaistenia.

Fakt, že sporiaci účet považuje najväčší počet začínajúcich študentov ekonómie za ideálny nástroj na zabezpečenie finančných prostriedkov na starobu, je nemilým prekvapením a zároveň dokazuje, že snahy skupiny AXA podieľať sa na zvyšovaní finančnej gramotnosti v Čechách a na Slovensku sú krokom tým správnym smerom," vysvetľuje David Poes.

Zdroj: Axa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články