Dušan Katonák, rezort financií: Vývoj legislatívneho prostredia


			Dušan Katonák, rezort financií: Vývoj legislatívneho prostredia
16.1.2015 Poistný trh

Ministerstvo financií SR v rámci každoročnej konferencie SLASPO fórum, ktorá sa venuje rôznym aspektom a problémom poistného sektora, prezentovalo vybrané legislatívne iniciatívy. Článok stručne informuje o obsahu prezentácie, v najnovšom časopise Poistné rozhľady.

 

 

Cieľom prezentácie bolo informovať prítomných účastníkov konferencie o legislatívnych návrhoch,  ktoré sa aktuálne pripravujú, alebo boli tento rok uzavreté. Prezentácia pozostávala z dvoch hlavných častí, a to z iniciatív v rámci SR a iniciatív na úrovni EÚ.

V rámci prvej časti boli spomenuté dve právne normy, a to nový zákon o poisťovníctve a pripravovaná novela zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Vzhľadom na časový rozsah nebolo možné venovať sa podrobnejšie novému zákonu o poisťovníctve, ale bol prezentovaný časový harmonogram jednotlivých krokov legislatívneho procesu.

Predmetný návrh zákona bol 21. októbra 2014 schválený v Legislatívnej rade vlády a 5. novembra 2014 ho  bez pripomienok schválila vláda. Schválenie návrhu zákona predloženého do NR SR sa predpokladá začiatkom roka 2015 tak, aby bol splnený transpozičný termín na implementáciu Solvency II.

Ďalšou významnou legislatívnou iniciatívou na domácej scéne je novelizácia zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. K novelizácii tohto zákona sme sa rozhodli preto, lebo od jeho platnosti ubehlo dosť dlhé obdobie na zhodnotenie, ktoré ustanovenia sa osvedčili a ktoré je vhodné upraviť. Taktiež sme sa chceli vyhnúť ďalším novelám zákona, ktoré sa šijú horúcou ihlou bez hlbšej diskusie a konzultácie so všetkými relevantnými subjektmi.

Napriek našej snahe nebolo možné dodržať pôvodný časový rámec, a to najmä preto, že paralelne sme pripravovali už spomínaný nový zákon o poisťovníctve. Na úrovni EÚ členské krajiny pripravovali spoločný návrh smernice IMD 2. Po ukončení týchto aktivít sa práce na novele opäť obnovia. MF SR plánuje bilaterálne stretnutia s jednotlivými subjektmi, na ktorých sa prediskutujú ich pripomienky.

 

Čo sa týka obsahu navrhovaných zmien, tie je možné rozdeliť nasledovne:

-       Register  Otázka rozsahu registra bola často predmetom diskusií. V tejto súvislosti navrhujeme rozšírenie evidovaných, ale aj zverejňovaných údajov. Sme presvedčení, že dostatok presných a korektných informácií pomôže ako subjektom pôsobiacim na finančnom trhu, tak aj verejnosti.

-       Kvalifikačné predpoklady  V tejto oblasti nám ide o zjednodušenie systému a zvýšenie dôrazu na osobitné finančné vzdelávanie (OFV)  a odborné skúšky. Formálne vzdelanie nebude mať vplyv na dĺžku odbornej praxe, a to jednak preto, že kvalita jednotlivých škôl je veľmi rozdielna, jednak preto, že skončená škola v inom odbore neznamená lepšiu znalosť finančného trhu a jednotlivých produktov.

-       Zmena fungovania OFV  Pri OFV máme záujem zaviesť podobný systém, aký platí pri odborných skúškach. To znamená, že OFV bude môcť absolvovať len subjekt poverený NBS. Bude pod dohľadom NBS, takže NBS bude môcť skontrolovať aj samotný priebeh OFV. Všetci absolventi OFV budú registrovaní v novom registri.

Tieto oblasti sú hlavnými systémovými zmenami. Navrhujeme aj ďalšie, parciálne zmeny.

Druhou oblasťou, ktorej sa MF SR vo svojom vystúpení venovalo, boli iniciatívy EÚ. V súvislosti so Solvency II je potrebné spomenúť najmä nariadenie Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa  vykonávajú ustanovenia smernice Solvency II. Toto nariadenie už schválil ECOFIN a v nasledujúcich mesiacoch sa očakáva jeho definitívne schválenie v EP. Tomuto nariadeniu odborná verejnosť nevenovala takú pozornosť ako samotnej smernici, a to napriek tomu, že pre fungovanie Solvency II je kľúčové. Konkretizuje hlavné piliere Solvency II – napr. vlastné zdroje, MCR, SCR, governance, reporting, skupiny.  

Ďalšou významnou iniciatívou na európskej úrovni je „novelizácia“ smernice – IMD (Insurance Mediation Directive), ktorá sa venuje sprostredkovaniu poistných produktov. Zásadnou zmenou, ktorá sa výrazne dotkne aj poisťovní, je rozšírenie rámca smernice aj o priamy predaj produktov. V praxi to znamená, že nová smernica bude regulovať aj priamy predaj poisťovní. Jej názov bude reflektovať túto skutočnosť – bude znieť IDD (Insurance Distribution Directive).


Ďalšou významnejšou zmenou bude vytvorenie špeciálnej časti smernice, ktorá sa bude týkať investičných poistných produktov. Budú sa na ne  aplikovať prísnejšie pravidlá vychádzajúce z regulácie MiFiD. Výrazne sa rozšíria aj informačné povinnosti voči klientom, a to aj v citlivej oblasti provízií a odmeňovania zamestnancov. Pre poisťovne sa zavádza povinnosť  vytvoriť a prevádzkovať jasný proces schvaľovania poistných produktov.

Najmä bude musieť byť definovaný tzv. cieľový segment klientov a príslušný produkt by sa mal predávať len tomuto segmentu. V tejto súvislosti je vhodné uviesť aj nový sankčný režim, ktorý smernica obsahuje. Sankčný režim je podstatne prísnejší než naše dnešné nastavenie. Napr. výška pokuty pre právnické osoby môže byť až päť miliónov eur alebo tri percentá ročného obratu, pri fyzických osobách je to až 700 000 eur. Dôležitým aspektom sankcií je aj povinnosť zverejňovať uložené sankcie.

Predmetný návrh smernice už bol schválený na rokovaní ministrov ECOFIN, nasledovať bude rokovanie s EP v rámci tzv. Trialógov. Vzhľadom na zásadné zmeny sa predpokladá dlhšia transpozičná lehota (dva roky) aj lehota na zosúladenie (tri roky).

 

JUDr. Dušan Katonák

vedúci oddelenia poisťovníctva

Ministerstvo financií SR      

 

Plné znenie článku nájdete v najnovšom čísle časopisu Poistné rozhľady, ktorý si môžete objednať na www.slaspo.sk

 

Zdroj: SLASPO

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články