Dovolenkári cestujú najmä za oddychom, väčšina z nich autom


			Dovolenkári cestujú najmä za oddychom, väčšina z nich autom
9.8.2016 Poistný trh

Dovolenkári zo Slovenska cestujú toto leto najmä za oddychom a turistikou, rizikové aktivity zostávajú skôr v úzadí. Traja zo štyroch sa pritom prepravujú autom, leteckú dopravu volí len desatina klientov.

Vyplýva to z aktuálnych údajov ČSOB Poisťovne o uzavretých zmluvách o cestovnom poistení.

Dominuje Chorvátsko, nasleduje Taliansko

Na prelome leta sme sa v ČSOB Poisťovni pozreli na to, ako sa dovolenkári počas tejto sezóny pripravujú na svoju cestu.Poradie najobľúbenejších destinácii sa tento rok nemení. Dominuje opäť Chorvátsko, nasleduje Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Grécko. Populárne je tento rok tiež Bulharsko.

Úrazy či ochorenia sa však nevyhýbajú Slovákom ani na dovolenke. Oddych im znepríjemňovali počas tejto sezóny predovšetkým tráviace problémy, úrazy a bolesti zubov, prípadne uší. Zhruba každá desiata poistná udalosť sa týkala tých najmenších dovolenkárov a deti vo veku do 15 rokov (spolu 11%).

Výška poplatkov, resp. doplatkov v dovolenkovej destinácii však môže našinca nemilo prekvapiť. Napríklad náklady spojené s pomocou pri tráviacich ťažkostiach presiahli v obľúbenom Chorvátsku 250 eur, v prípade Talianska až 600 eur. Za ošetrenie zlomenej nohy v Bulharsku môže dovolenkár zaplatiť aj viac ako 1000 eur, v Taliansku dokonca dvojnásobne viac.


Prehľad poplatkov za ošetrenie v zahraničí

 

Chorvátsko

Taliansko

Španielsko

Turecko

Bulharsko

zápal zuba

60 eur

122 eur

97 eur

155 eur

156 eur

tráviace ťažkosti

278 eur

603 eur

267 eur

559 eur

106 eur

zlomenina nohy

1 002 eur

2 112 eur

1 049 eur

1 001 eur

1 003 eur

úpal

 

 

114 eur

456 eur

65 eur

infarkt

3 994 eur

4 425 eur

7 477 eur

23 435 eur

2 650 eur


Dominuje úrazové pripoistenie a pripoistenie zodpovednosti za škodu

Vo väčšine cieľových destinácii je výška poplatkov alebo spoluúčastí v zdravotníckych zariadeniach vyššia, ako sme zvyknutí na Slovensku. Tým, ktorí majú dovolenku ešte len pred sebou, odporúčame uzavrieť si cestovné poistenie, ktoré stojí od 0,82 eura denne v prípade krátkodobého poistenia, respektíve od 18,30 eur ročne v prípade poistenia k platobnej karte.

Každý dovolenkár by si mal zvážiť aj možnosť pripoistenia. Medzi tri najvyužívanejšie patrí toto leto úrazové pripoistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú tretej osobealebo poistenie batožiny.

Zhruba jeden z desiatich dovolenkárov (11%) cestuje toto leto za oddychom letecky. Až tri štvrtiny si volia automobilovú dopravu (74%). Vodičom preto odporúčame uzavrieť si pred cestou aj úrazové poistenie vodiča. Platí totiž po celom svete a aj počas cesty na dovolenku. Je to jediné poistenie, ktoré sa v prípade vážnych následkov nehody o vodiča postará po zvyšok života.

Európsky preukaz nemusí stačiť

Na dovolenkách v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande platí Európsky preukaz zdravotného poistenia. Vďaka nemu má dovolenkár nárok na zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako tamojší obyvatelia.

To však znamená, že aj prípadnú spoluúčasť si musí poistený uhradiť v hotovosti a v rovnakej výške ako miestny občan. V každom štáte EÚ je iná výška spoluúčasti a v porovnaní so Slovenskom je väčšinou podstatne vyššia.

Netreba zabúdať ani na to, že v letoviskách sú často práve súkromné zdravotnícke zariadenia. Na tie sa však Európsky zdravotný preukaz nevzťahuje. Preto je dobré si aj pri cestách do týchto krajín uzavrieť komerčné cestovné poistenie liečebných nákladov, z ktorého sú potom poistenému uhradené náklady na spoluúčasť aj ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení.

Zdroj: ČSOB Poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články