Zavedenie smernice IDD a  osobitné finančné vzdelávanie sú prioritou


			Zavedenie smernice IDD a  osobitné finančné vzdelávanie sú prioritou

V súčasnosti je prioritou na poistnom trhu európska smernica IDD. Slovensko ju musí implementovať do legislatívy do 23. februára 2018. 

Úroveň ochrany klienta bude musieť rovnaká bez ohľadu na kanál, prostredníctvom ktorého si klienti kupujú poistný produkt, buď priamo od poisťovne alebo nepriamo od finančného sprostredkovateľa," spresňuje hovorkyňa rezortu financií SR Alexandra Gogová. 

Smernica EP a Rady (EÚ) 2016/97 z 20. januára 2016 o distribúcii poistenia posilní transparentnosť, zvýši ochranu spotrebiteľa a umožní klientovi prijať správne rozhodnutia pri výbere poistných produktov.

Čo komu prinesie európska smernica?

Hlavným cieľom smernice IDD je podľa Alexandry Gogovej zjednotiť pravidlá pre akúkoľvek distribúciu poistných produktov, zvyšuje kvalifikačné požiadavky (kontinuálne vzdelávanie) na osoby, ktoré poistný produkt ponúkajú a zavádza sa štandardizovaný informačný dokument pre oblasť neživotného poistenia. Tiež sa podrobnejšie stanovujú pravidlá predaja pre oblasť investičného životného poistenia a definuje sa prísny sankčný režim pre subjekty, ktoré porušia platnú legislatívu.

Úroveň ochrany klienta bude musieť rovnaká bez ohľadu na kanál, prostredníctvom ktorého si klienti kupujú poistný produkt, buď priamo od poisťovne alebo nepriamo od finančného sprostredkovateľa," spresňuje hovorkyňa.

IDD je povinná pre všetky členské štáty EÚ

Nakoľko transpozícia smernice IDD je povinná pre všetky členské štáty EÚ, Slovensko musí túto smernicu premietnuť do slovenského právneho poriadku najneskôr do 23. februára 2018.

Na implementácii smernice budú spolupracovať všetky dotknuté asociácie, Národná banka Slovenska a aj akademická obec, pričom v najbližšej dobe plánuje Ministerstvo financií SR zvolať pracovnú skupinu k tejto téme," avizovala Alexandra Gogová.

Novela zákona o sprostredkovaní neprešla. IDD má prednosť

Súčasné ministerstvo financií SR vypracovalo novelu zákona č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve v roku 2015, no po ukončení medzirezortného pripomienkového konania bola táto novela stiahnutá z ďalšieho legislatívneho procesu.

Hlavným dôvodom zastavenia legislatívneho procesu bolo prijatie smernice IDD, ktorá bude musieť byť implementovaná. Taktiež bude potrebné v rámci pracovnej skupiny nastaviť funkčný systém osobitného finančného vzdelávania."

Solvency II - nový režim dohľadu na Slovensku už funguje

Od januára 2016 začala platiť v slovenských podmienkach aj Solvency II. Ako daný proces zvládajú finančné inštitúcie v SR a čím sa musia v ďalších mesiacoch vysporiadať?

Režim Solventnosť 2, ktorý vstúpil do účinnosti 1. januára 2016, zavádza nový regulačný režim pre poisťovne, zaisťovne, poistné skupiny a výkon dohľadu.

Cieľom Solventnosti 2 je najmä zabezpečiť lepšiu ochranu pre poistených a oprávnené osoby a zabezpečiť lepšie rozdelenia kapitálových zdrojov. Nový systém má troj-pilierový systém:
Pilier 1 - Finančné požiadavky (SCR, MCR, technické rezervy)
Pilier 2 – Správa a riadenie (governance)
Pilier 3 - Podávanie hlásení pre účely dohľadu a zverejňovanie informácií.

Nový režim zavádza podľa Alexandry Gogovej taktiež úplne nový systém dohľadu nad poistnými skupinami. „Skutočnosť, či poisťovňa alebo zaisťovňa patrí do skupiny bude mať oveľa väčší dopad na jej kapitálové požiadavky a na výkon dohľadu, kde sa určité kompetencie pri výkone finančného dohľadu presunú na orgán dohľadu nad skupinou a EIOPA."

Z uvedeného tak podľa hovorkyne vyplýva, že proces prechodu na nový režim je značne komplexný. Napríklad len výpočet SCR je neporovnateľne komplexnejší v porovnaní s výpočtom požadovanej miery solventnosti, ktorá sa vyžadovala do konca minulého roka.

Zároveň sa stanovujú podrobné pravidlá a požiadavky na systém správy a riadenia, zverenie výkonu činnosti, zverejňovanie informácii a pod. Na druhej strane sa zásadne mení aj systém dohľadu, kde nový systém by mal poskytnúť orgánom dohľadu nástroje a právomoci na zhodnotenie „celkovej solventnosti“ dohliadaných spoločností, ktoré sú založené na výhľadovom a rizikovo orientovanom prístupe." Činnosť dohľadu tak bude zameraná na identifikáciu rizikového profilu dohliadanej spoločnosti.

Čelenie problémom distribúcie poistných produktov

Podľa Alexandry Gogovej ťažko momentálne posúdiť, či IDD vyrieši hlavné problémy, ktorým oblasť distribúcie poistných produktov momentálne čelí.

Každopádne je vidno aj na európskej úrovni snahu zlepšiť informovanosť klienta aby sa mohol zodpovedne rozhodnúť, definovať základné kvalifikačné kritéria, ktoré musí distribútor poistenia spĺňať, priblížiť sa regulácii pri podobných produktoch (investičné životné poistenie) a zaviesť podstatne prísnejší sankčný režim."


Poznámka redakcie: 

V sobotu 5. marca sa konali na Slovensku parlamentné voľby. Rozloženie politických síl na ďalšie štyri roky zatiaľ len naberá jasnejšie kontúry a je otázne, ako sa odrazí v pripravovanej slovenskej legislatíve po nástupe novej vlády.

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články