Stĺpček Kateřiny Lhotskej: „Vari nebude tie KIDy nikto čítať...“


			Stĺpček Kateřiny Lhotskej: „Vari nebude tie KIDy nikto čítať...“
20.9.2016 Poistný trh

Pred časom som zamýšľala nad tým, čo by vlastne všetko neschválenie vykonávacieho predpisu k nariadeniu PRIIPs znamenalo. Osloboďme sa však od špekulácií o ďalšom vývoji tejto regulácie a zamyslime sa nad jeho zmysluplnosťou, respektíve nad tým, že sa má vzťahovať aj na oblasť poistenia.

Nariadenie PRIIPs (o kľúčových informáciách pre štrukturované retailové investičné produkty) si kladie za cieľ dosiahnuť lepšiu zrozumiteľnosť investičných produktov pre drobných investorov. Teda, aby porozumeli ich hlavným charakteristikám a aby ich dokázali medzi sebou vzájomne porovnať z pohľadu výkonnosti, rizikovosti a nákladovosti. Informácie majú klienti dostávať prostredníctvom dokumentu, ktorý je označovaný skratkou KID (Key Information Document).

Kateřina_lhotska_2016

Zaradením investičného životného poistenia do okruhu produktov, regulovaných v rámci PRIPs, teda popri „klasických“ investíciách, sa však najskôr minimalizuje šanca, že bude deklarovaný cieľ dosiahnutý. Ide totiž o priamo učebnicový príklad porovnávania hrušiek s jablkami.

Autorom PRIIPs sa musí uznať, že sa snažia o istú systematizáciu v prístupe k určeniu jednotlivých charakteristík. A treba oceniť aj to, že sa pokúša ukazovatele previesť do nejakej „stráviteľnej" formy. Avšak len snaha zjavne nestačí. Je to totiž obdobné, ako keby ste do trojuholníkového otvoru vkladali valček. Buď vám tam nebude držať, alebo ho tam vôbec nedostanete. Ešte možno tak silou. Na tú spravidla zrejme tiež dôjde.

Kameňom úrazu je napríklad nastavenie odporúčanej doby držania investície, ktorá by mala byť uvedená do KID. K nej sa viaže informácia o predpokladanej výkonosti investície a jej nákladovosti. Táto doba je však stanovená tak, ako pri obvyklých „normálnych" investíciách. Teda na 5 rokov. To je však z pohľadu poistenia trochu nešťastné. Predovšetkým kvôli tomu, že časť drobných investorov využíva daňové výhody spojené so životným poistením, a teda sporia oveľa dlhšie, ako odporúčaných 5 rokov.

PRIIPs tak v podstate vlastne hovorí, že životné poistenie nie je vhodný produkt na vytváranie finančnej rezervy na starobu, pretože prekračuje odporúčanú dobu držania investície. O tom, že existujú oveľa vhodnejšie spôsoby, ako si na staré kolená niečo našetriť, určite netreba pochybovať. Ale ešte nikdy sa nestalo, aby to vyplývalo z európskeho nariadenia. Že by kúzlo nechceného? Alebo zámer, a teda začiatok nejakého ďalšieho príbehu, ktorý sa od PRIIPs odvinie?

Na vyvolanie podozrenia, že nevysloveným cieľom PRIIPs je výrazne pomôcť poskytovateľom investičných produktov bez poistenia, môžu viesť aj hry s „biometrickým rizikovým poistným“. To je totiž de facto považované za náklad investície.

To však úplne nepomáha k tomu, aby sa ľudia pri dojednávaní investičného životného poistenia zamysleli nad dostatočne kvalitným poistným krytím svojich rizík, súvisiacich s ich životom a zdravím. Budú mať  totiž dojem, že je táto starostlivosť „oberá" o peniaze na budúcich výnosoch. Takže budú mať tendenciu rizikovú zložku obmedzovať, čo zjavne nie je to najlepšie, čo by mali urobiť.

Vzhľadom k vyššie uvedeným efektom, ktoré môžu mať informácie zverejňované v KID, zostáva jediná nádej — že tento dokument aj tak nikto nebude čítať. Keď prihliadneme k tomu, akú pozornosť venujú ľudia zmluvnej aj nezmluvnej dokumentácii pri dojednaní poistenia už dnes, asi to nebude márna nádej...

Kateřina Lhotská
vedúca oddelenia analýz a finančných produktov Creasoft s.r.o.
člen Finančnej akadémie, Zlatá koruna, ČR

Zdroj: Kateřina Lhotská, oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články