Smernica o distribúcii poistenia (IDD) – schválenie od COREPER-u


			Smernica o distribúcii poistenia (IDD) – schválenie od COREPER-u
24.7.2015 Poistný trh

BIPAR (Európska federácia zastupujúca poisťovacích agentov a maklérov a finančných sprostredkovateľov) a SASP (Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve) víta zlepšenie opatrení na ochranu spotrebiteľa, ktoré vytvárajú rovnaké podmienky v oblasti distribúcie poistenia.

Bipar_logo

Dňa 22. júla schválil COREPER (Výbor stálych predstaviteľov) v mene Rady EÚ kompromis, na ktorom sa Rada EÚ dohodla s Európskym parlamentom a ktorý sa týka revidovanej smernice o sprostredkovaní poistenia, teraz známej ako smernica o distribúcii poistenia (IDD). Je to ďalší dôležitý krok k prijatiu konečného znenia tejto smernice.

BIPAR víta omnoho širší rozsah novej smernice. Smernica IDD sa týka sprostredkovateľov poistenia, priamych predajcov, porovnávacích webových stránok a vedľajších sprostredkovateľov, ako sú poskytovatelia služieb a distribútori tovaru, ktorí vykonávajú sprostredkovanie poistenia ako doplnkovú, vedľajšiu činnosť.

Napriek tomuto širokému rozsahu BIPAR sklamalo, že dohodou sa z rozsahu pôsobnosti vyňali vedľajší sprostredkovatelia poistenia vykonávajúci činnosti distribúcie poistenia, v prípade ktorých výška ročného poistného zaplateného za poistný produkt nepresahuje hranicu 600 EUR pro rata. Ďalšia výnimka z rozsahu pôsobnosti sa predpokladá pre poistné produkty súvisiace so službami s paušálnou sadzbou 200 EUR, ktoré netrvajú dlhšie ako tri mesiace.

Predseda výboru BIPAR-u pre záležitosti EÚ Paul Carty povedal: „BIPAR verí v rovnaké podmienky pre poistníkov, aby sa im dostalo porovnateľných informácií a ochrany bez ohľadu na to, kde si poistenie kúpia.“ Dodal: „Z hľadiska ochrany spotrebiteľa sa mohli výnimky z rozsahu pôsobnosti smernice IDD ešte viac zúžiť.“

V smernici IDD sa však v rámci obmedzenia vplyvu výnimiek z ochrany spotrebiteľa stanovuje, že akákoľvek poisťovňa alebo sprostredkovateľ, ktorý využíva služby vedľajšieho sprostredkovateľa poistenia, na ktorého sa výnimka vzťahuje, bude povinný zabezpečiť, aby taký sprostredkovateľ splnil celý rad požiadaviek týkajúcich sa podávania informácií a postupovania.

Smernica IDD umožňuje všetkým spotrebiteľom dostávať relevantné, jasné a zmysluplné informácie, aby sa mohli o poistných produktoch rozhodovať informovane.

Smernica IDD obsahuje okrem iného aj ustanovenia, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby spotrebitelia v každom jednotlivom prípade ešte pred uzavretím prípadnej poistnej zmluvy poznali totožnosť a adresu sprostredkovateľa alebo distribútora, ako aj to, či ten poskytuje poradenstvo, a tiež povahu nákladov a odmeny distribútora a podrobnosti o reklamačných postupoch.

Súčasný predseda BIPAR-u André Lamotte povedal: „BIPAR sa domnieva, že v prípade neživotného poistenia a čisto životného poistenia by poskytovanie akýchkoľvek ďalších informácií malo za následok narušenie a oslabenie hospodárskej súťaže, a obeťou toho by sa v konečnom dôsledku stali spotrebitelia. Okrem toho by to odpútavalo pozornosť spotrebiteľa od dôležitých informácií o jeho poistnej zmluve, ako je úroveň krytia, úroveň služieb, výnimky z poistenia či celkové poistné.“

Podľa Martin Sinčáka, člena Prezídia SASP, by mal byť v rámci implementácie tejto smernice zachovaný jej zámer informovania spotrebiteľa a klienta o povahe poskytovanej služby pre každú jednotlivú zmluvu osobitne, na rozdiel od v súčasnosti platného stavu, kedy je povaha poskytovanej služby viazaná na moment registrácie v NBS.

Pokiaľ ide o distribúciu investičných poistných produktov, sprostredkovatelia a poisťovne môžu dostávať odmenu alebo províziu, ktorá sa zaplatí akejkoľvek osobe alebo ktorú zaplatí akákoľvek osoba okrem zákazníka alebo osoby v mene zákazníka, len keď platba neuškodí kvalite príslušnej služby poskytovanej zákazníkovi.

Členské štáty môžu uložiť prísnejšie požiadavky a zakázať alebo ešte viac obmedziť ponúkanie alebo prijímanie odmien, provízií od tretích osôb vo vzťahu k poskytovaniu poradenstva o poistení. V tomto ohľade sa pripravia delegované akty.

Riaditeľ BIPAR-u Nic De Maesschalck povedal: „BIPAR sa nazdáva, že každý sprostredkovateľ má právo na spravodlivú odmenu za svoje služby. Napríklad trh založený čisto na odmene by veľa ľudí pripravil o prístup k akémukoľvek poradenstvu alebo pomoci pri hľadaní prispôsobeného investičného/poistného produktu.“

Smernica IDD sa zverejní v Úradnom vestníku EÚ pravdepodobne do decembra 2015. Členské štáty budú mať potom 2 roky na implementáciu jej znenia.


Poznámka pre redaktorov

Dňa 22. júla schválil COREPER (Výbor stálych predstaviteľov) v mene Rady EÚ kompromis, na ktorom sa Rada EÚ dohodla s Európskym parlamentom a ktorý sa týka revidovanej smernice o sprostredkovaní poistenia, teraz známej ako smernica o distribúcii poistenia (IDD). Kompromis umožní prijať smernicu IDD v prvom čítaní.

Smernicu IDD musí teraz schváliť Európsky parlament, aby ju po finalizácii znenia vo všetkých jazykoch EÚ mohla s konečnou platnosťou prijať Rada. Ak Rada schváli stanovisko Parlamentu, smernica IDD bude prijatá v októbri a v Úradnom vestníku EÚ by mohla byť zverejnená do decembra 2015.

Smernica IDD nadobudne účinnosť na 20. deň odo dňa zverejnenia. Členské štáty budú mať potom 2 roky na implementáciu jej znenia. Medzitým sa pripraví niekoľko delegovaných aktov a technických štandardov. Smernicou IDD sa zrušuje smernica IMD I. Smernica IDD je minimálna harmonizačná smernica, to znamená, že členské štáty nesmú mať opatrenia, ktoré by išli pod hranicu požiadaviek smernice IDD, ale môžu ísť za túto hranicu, a to s cieľom zabezpečiť ochranu svojich spotrebiteľov.


 

BIPAR je Európska federácia sprostredkovateľov v poistení a zaistení. Zoskupuje 52 vnútroštátnych združení v 30 štátoch. Prostredníctvom svojich vnútroštátnych združení zastupuje záujmy poisťovacích agentov a maklérov a finančných sprostredkovateľov v Európe.

Okrem niektorých veľkých nadnárodných spoločností sa sektor sprostredkovania poistenia skladá zo státisícov malých a stredných podnikov (MSP) a mikropodnikov. Vytvára 0,7 % európskeho HDP a pracuje v ňom viac ako jeden milión ľudí.

Poisťovací a finanční sprostredkovatelia uľahčujú poisťovacie a finančné procesy niekoľkým sto miliónom zákazníkov. Rozmanitosť obchodných modelov, vysoká úroveň hospodárskej súťaže a geografický rozmach v tomto sektore zabezpečujú, aby mal každý Európan ľahký prístup k poisteniu a finančným službám šitým na mieru.

BIPAR je členom Svetovej federácie sprostredkovateľov v poistení a zaistení (WFII). Bol založený v Paríži v roku 1937, ale v roku 1989 sa jeho centrála presunula do Bruselu.

Zdroj: SASP, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS