NBS pristúpila k zmluve o medzinárodnej výmene informácií


			NBS pristúpila k zmluve o medzinárodnej výmene informácií
12.6.2015 Poistný trh

Národná banka Slovenska (NBS) pristúpila k zmluve o medzinárodnej spolupráci a výmene informácií v oblasti dohľadu nad poisťovníctvom. Zmluva má prehĺbiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti dohľadu a má prispieť k väčšej ochrane spotrebiteľov.


„Pristúpenie k viacstrannému Memorandu je ďalším významným krokom k zvýšeniu kvality a rýchlosti pri plnení úloh dohľadu," uviedla v správe pre médiá riaditeľka odboru regulácie NBS Júlia Čillíková.

Zároveň ocenila, že sa pri výmene informácií zachováva najvyššia úroveň dôvernosti, čo uľahčuje rýchlu spoluprácu s partnermi. "Ide nepochybne o dôležitý kamienok do mozaiky, ktorý podporí riadne fungovanie slovenského finančného trhu," doplnila Čillíková.

Memorandum predstavuje globálny rámec pre spoluprácu a výmenu informácií medzi orgánmi dohľadu nad poisťovníctvom. Stanovujú sa v ňom minimálne štandardy, ktoré musia signatári spĺňať, pričom všetci žiadatelia o členstvo podliehajú preskúmaniu a schváleniu nezávislým tímom členov Medzinárodnej asociácie orgánov dohľadu nad poisťovníctvom.

Vďaka pristúpeniu k viacstrannému memorandu o porozumení pre spoluprácu a výmenu informácií si orgány dohľadu môžu vymieňať potrebné informácie a spolupracovať s ostatnými signatármi, čím prispievajú k finančnej stabilite a riadnemu dohľadu nad cezhraničnými poistnými operáciami v prospech ochrany spotrebiteľov.

„Sme radi, že medzi signatármi memoranda môžeme privítať Slovensko," skonštatoval tiež predseda výkonného výboru Medzinárodnej asociácie orgánov dohľadu nad poisťovníctvom Felix Hufeld.

Podľa jeho slov na to, aby asociácia mohla dosiahnuť hlavný cieľ, ktorým je ochrana poistencov na globálnom poistnom trhu, orgány dohľadu musia byť schopné rýchlo a efektívne spolupracovať.

„Memorandum je dôležitým regulačným nástrojom, ktorý orgánom dohľadu umožňuje podporovať bezpečnejší a stabilnejší poisťovací trh, a to nielen v časoch krízy, ale tiež na každodennej báze. Asociácia povzbudzuje všetkých svojich členov, aby sa stali signatármi tohto memoranda," doplnil Hufeld.

Od júna 2009, keď k memorandu pristúpila prvá jurisdikcia, sa počet jeho signatárov výrazne zvýšil. V súčasnosti združuje 54 signatárov, čo predstavuje takmer 64 % celosvetového objemu poistného. Aktuálne sú signatármi memoranda napríklad Austrália, Rakúsko, Bermudy, Kanada, Čile, Francúzsko, Nemecko či Švajčiarsko.

Zdroj: NBS, TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články