Coface CEE TOP 500: Automobilky po roku opúšťajú trón


			Coface CEE TOP 500: Automobilky po roku opúšťajú trón

Medzi 500 najväčšími firmami strednej a východnej Európy už opäť kraľujú vďaka rastu cien čierneho zlata ropné a plynárenské firmy. Volkswagen Slovakia napriek tomu zlepšil svoju pozíciu v prvej desiatke.

  • Top 500 hráčov regiónu zvýšilo za vlaňajšok tržby aj zamestnanosť, citeľný je však pokles zisku najmä z dôvodu silnej konkurencie
  • Najpočetnejšie sú zastúpené ropné a plynárenské spoločnosti, nasledujú firmy z automotive a nešpecializovaného obchodu
  • Rok 2018 bol ekonomicky silným pre krajiny regiónu, miera rastu HDP bola 4.3 %
  • Poľsko je domovom pre väčšinu z 500 najväčších gigantov
  • Slovensko má v rebríčku Coface CEE TOP 500 firiem podľa tržieb 37 zástupcov, o šesť menej než vlani.

Naftársky gigant PKN Orlen, česká automobilka Škoda Auto a maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL. To sú tri najväčšie giganty v regióne strednej a východnej Európy podľa tržieb za rok 2018.

Vyplýva to z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500. Nadnárodná spoločnosť, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček najväčších firiem regiónu strednej a východnej Európy už po 11. raz. Do prvej desiatky sa dostala aj spoločnosť Volkswagen Slovakia. Medziročne si zlepšila pozíciu a je na 5. mieste.

TOP 500 hráčov: vyššie tržby, nižšie zisky a vyššia zamestnanosť

Rebríček porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2018 z 12 krajín regiónu - Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore, ako bankovníctvo, poisťovníctvo, lízing a pod., a zverejňovali svoje údaje.

Rebríček Coface CEE TOP 500 zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny, sektory a trhy, ako aj nové ratingy spoločností Coface.

„Analýzy ukazujú, že priaznivé ekonomické prostredie prospelo 500 najväčším firmám v regióne, čo sa premietlo do vyšších tržieb,“ hovorí Declan Daly, generálny riaditeľ Coface pre strednú a východnú Európu. No kým v roku 2010 stačili na umiestnenie sa v rebríčku tržby 354 miliónov eur, pre tohtoročné vydanie už firmy museli za rok 2018 dosiahnuť tržby minimálne 479 miliónov (čo je viac o 35,3 %).

TOP 500 firiem regiónu dosiahlo spolu tržby vo výške viac ako 698 miliárd eur, čo je medziročne nárast o 9,6 %. Až 394 firmám, teda 78 %, tržby rástli. Zisk však päťstovke najväčších firiem medziročne klesol.

„Rôzne problémy spôsobili pokles čistého zisku o -1,6 % na 30 miliárd eur. Nízka nezamestnanosť a klesajúci vek pracujúcej populácie spôsobujú nedostatok pracovných síl, ktorý sa stal hlavnou výzvou pre spoločnosti z hľadiska každodennej prevádzky a potenciálneho rozširovania. Nielen rastúce mzdy, ale aj zvyšujúce sa vstupné náklady zvýšili prevádzkové výdavky spoločností, v dôsledku čoho sa znížili zisky. Konkurencia je čoraz intenzívnejšia, čo vedie k nízkym maržiam, ktoré nie sú schopné kompenzovať vyššie náklady,“ podotkol Daly. 500 najväčších firiem spolu zamestnávalo 2,4 milióna ľudí, teda medziročne o 0,4 % viac.

Najviac firiem je z Poľska

Ako vyplýva z rebríčka, najsilnejším hráčom je poľský PKN Orlen s vlaňajšími tržbami 25,5 miliardy eur. Poľsko má pritom aj najpočetnejšie zastúpenie medzi gigantami, až 175 spoločností. Krajina dokonca kraľuje regiónu aj v najnižšej miere insolvencií firiem, ktorá za vlaňajšok dosiahla len 0,05 %. Druhou krajinou s najpočetnejšími firmami je Maďarsko (71), pred Rumunskom (61), Českom (60) a Slovenskom (37). Práve Česku a Slovensku medziročne najviac ubudlo zástupcov v rebríčku, v prípade Česka 7 a Slovenska 6. Spoločnostiam sa však celkovo darilo a až na výnimky zvýšili tržby.

„V regióne vlani pokračovala hospodárska aktivita. Týkalo sa to najmä Poľska, Maďarska a Lotyšska, ktoré zaznamenali tempo rastu HDP takmer 5 %. Ostatné krajiny zaznamenali slabšie tempo rastu, najmä Rumunsko, Estónsko a Bulharsko. Napriek rozdielom medzi krajinami celkový hospodársky rast v regióne SVE zostal solídny a dosiahol 4,3 % v roku 2018 po 4,6 % v roku 2017. Hlavnými hnacími silami bola súkromná spotreba, zvýšenie investícií do fixných aktív a vývoz, ktorí však už bol menej dynamický,“ konštatuje Grzegorz Sielewicz, ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu.

Návrat sily ťažobných gigantov

Pokiaľ ide o sektory, vďaka cenám ropy sa vlani opäť darilo ropným a plynárenským spoločnostiam a po ročnej prestávke si tak opäť vydobyli svoju „pole position“ s rastom tržieb za rok 2018 až 14,5 % na 174,7 miliardy eur a odsunuli minuloročných hráčov z automotive na druhú priečku. 93 spoločností z automotive dokázalo zvýšiť tržby len o 7,6 %, čistý zisk im dokonca klesol v priemere o -11,7 %. Automobilový sektor však zostáva so svojimi zástupcami naďalej silným, dokonca aj v prvej desiatke. Reprezentujú ho česká Škoda Auto (2.), Volkswagen Slovakia (5.) a Audi Hungaria (7.).

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa však napríklad Volkswagen Slovakia posunul na vyššiu pozíciu vďaka výraznému nárastu tržieb o 37,5 % na 10,4 mld. eur, hoci zisk klesol o -52,5 %. Slabšie výsledky automotive odzrkadľujú cyklický vývoj, dopad obchodnej vojny USA a EÚ, ako aj emisné škandály, prísnejšie environmentálne nariadenia, zvýšenie protekcionizmu, štrukturálne zmeny, ktorým sa nie všetci hráči dokážu prispôsobiť, ako aj spotrebiteľské správanie.

Tretím kľúčovým sektorom s najvyšším počtom firiem v rebríčku je nešpecializovaný obchod, ktorý ťaží z rastúcich miest a nízkej nezamestnanosti v jednotlivých krajinách regiónu. Zástupcovia zo všetkých týchto troch kľúčových sektorov generujú až 60 % z celkových tržieb.

Pokiaľ však ide o čistý zisk, ten vykazoval pozitívny vývoj len v niektorých odvetviach, napríklad v drevárskom a nábytkárskom sektore firmám vzrástol v priemere o 4,6 %, či dokonca v nešpecializovanom obchode v priemere o 41,9 %. Príkladom je aj slovenská spoločnosť Tesco Stores, ktorej tržby klesli o -1,2, ale zisk za vlaňajšok vzrástol o 193,8 %. Naopak sektor stavebníctva prepadol v ziskovosti najviac, o -146 %, hoci tržby rástli o 10,6 %.

Vyhliadky v regióne

„Nedostatok pracovných síl, vysoké využitie kapacít, rastúce náklady na vstupy a vplyv externého spomalenia (priameho a nepriameho) sú pre firmy pôsobiace v regióne strednej a východnej Európy znepokojujúce. Očakávame, že spotreba domácností zostane hlavnou hnacou silou rastu, aj keď obmedzovanie zvyšovania investícií do fixných aktív a slabší vývoz znížia rast HDP v regióne. Coface preto predpovedá, že priemerný rast HDP v regióne strednej a východnej Európy sa v roku 2019 oslabí na 3,6 % a v roku 2020 dokonca 3,2%,“ konštatuje analytik Coface Grzegorz Sielewicz.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články