Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za kúpele viac ako 47 miliónov eur


			Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za kúpele viac ako 47 miliónov eur
8.6.2016 Produkty

Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za kúpeľnú starostlivosť viac ako 47 miliónov eur. Na ich náklady sa v kúpeľoch liečilo asi 61.500 ľudí. Liečbu v kúpeľoch musí navrhnúť lekár a poisťovňa ju musí vopred odobriť.

Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za kúpeľnú starostlivosť viac ako 47 miliónov eur. Na ich náklady sa v kúpeľoch liečilo asi 61.500 ľudí. Liečbu v kúpeľoch musí navrhnúť lekár a poisťovňa ju musí vopred odobriť. Termín pobytu si poistenec už dohodne priamo s kúpeľným zariadením. Predvlani zaplatili poisťovne vyše 45 miliónov eur za kúpeľnú liečbu viac ako 63.000 ľuďom.

V kúpeľoch sa v minulom roku liečilo najviac klientov najväčšej, štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Absolvovalo ju takmer 42.000 poistencov, náklady poisťovne dosiahli sumu takmer 32 miliónov eur. Klienti VšZP sa vlani liečili v 27 prírodných liečebných kúpeľoch a v dvoch sanatóriách.

Najnavštevovanejšie boli Bardejovské kúpele. „Pri ochoreniach pohybového systému vedú rebríček návštevnosti Trenčianske Teplice a Piešťany. Tí s pohybovým hendikepom sa najčastejšie liečili v kúpeľoch Marína Kováčová," informovala hovorkyňa VŠZP Petra Balážová.

Zdravotná poisťovňa Dôvera zaplatila za kúpeľnú starostlivosť viac ako 12,5 milióna eur a schválila 16.200 kúpeľných návrhov. Pacienti najčastejšie navštívili Bardejovské kúpele, kúpele v Piešťanoch a Trenčianskych Tepliciach. „Najviac išlo o stavy po úrazoch a operáciách, cievne mozgové príhody, stavy po akútnom infarkte myokardu, psoriázu, bolestivé poruchy chrbtice, artrózu kĺbov a hypertenziu," povedal pre  PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

V kúpeľoch sa liečilo aj takmer 3300 poistencov najmenšej Union zdravotnej poisťovne (ZP). Náklady predstavovali okolo 2,7 milióna eur. Jej poistencov na liečenie podľa hovorkyne Union ZP Judity Smatanovej najčastejšie priviedli diagnózy ako chronické choroby dolných dýchacích ciest, artrózy, iné choroby horných dýchacích ciest, nezhubné nádory, mozgové ochrnutie a iné paralytické syndrómy či ischemické choroby srdca. Poistenci sa najviac liečili v Bardejovských kúpeľoch a v kúpeľoch v Piešťanoch a Lučivnej.

Zdravotné poisťovne uhrádzajú kúpeľnú starostlivosť dvoma spôsobmi. Pri spôsobe úhrady typu A je zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia a služby čiastočne. Väčšine poistencov vlani poisťovne uhradili starostlivosť práve v tomto režime.

Pri spôsobe úhrady typu B je tiež plne hradená poskytnutá zdravotná starostlivosť, ubytovanie a strava nie. Spôsob úhrady závisí od indikačnej skupiny, ktorú lekár uvedie v návrhu na kúpeľnú liečbu. Poistenci môžu tiež do kúpeľov dochádzať ambulantne. Lekár by mal navrhnúť kúpeľnú liečbu len v prípade, ak je pacient sústavne ambulantne liečený v zmysle zákona.

Úhradu typu A priznávajú poisťovne napríklad pri onkologických ochoreniach, či stavoch po operáciách obehového a tráviaceho ústrojenstva. Druhý spôsob býva napríklad v prípade chronického ochorenia obehového systému, chronických nervových chorôb či chronických chorôb obličiek a močových ciest.

Zdravotné poisťovne poskytujú niektorým poistencom na kúpeľnú starostlivosť benefity. VšZP ponúka zľavy samoplatcom. Dôvera zase vychádza v ústrety darcom krvi. Union ZP nemá kúpele zaradené medzi benefitmi.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články