Elektronické predpisovanie liekov by veľké zmeny priniesť nemalo


			Elektronické predpisovanie liekov by veľké zmeny priniesť nemalo
16.1.2018 Produkty, Technológie

Spustenie elektronického zdravotníctva od nového roka prinieslo aj elektronické predpisovanie liekov. O novinku však nejde.

Zdravotná poisťovňa Dôvera zaviedla elektronický predpis do praxe pred troma rokmi, vlani tak urobila aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Teraz sa pridáva aj Union zdravotná poisťovňa.

„Prvý január pre nás nebude predstavovať žiadnu zásadnú zmenu, naši zmluvní partneri službu eRecept VšZP používajú už niekoľko mesiacov. VšZP sa aj naďalej snaží a bude snažiť o čo najväčšiu mieru pripojenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do služby elektronickej preskripcie," uviedla pre jej hovorkyňa Viktória Vasilenková.

Na zavádzaní elektronickej preskripcie do praxe pracovala štátna poisťovňa podľa jej slov priebežne počas celého uplynulého roka. Službu využíva vyše 70 percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Elektronická preskripcia už dominuje. Potvrdzuje to aj fakt, že v novembri tohto roka bolo prostredníctvom služby eRecept VšZP predpísaných až 2.054.868 receptov, pričom lekárne celkovo, vrátane papierových, zaevidovali v systéme 3.139.880 receptov," priblížila Vasilenková.
Dôvera zaviedla elektronické recepty už pred troma rokmi v rámci služby Bezpečné lieky online.

Spôsob, akým boli zavedené elektronické recepty v rámci služby Bezpečné lieky online, sa stal predlohou pre zavedenie elektronických receptov na celom Slovensku," skonštatoval PR manažér Dôvery Matej Štepianský.

Od rozšírenia elektronizácie na národnej úrovni Dôvera očakáva zvýšenie kvality, bezpečnosti a efektívnosti liečby. Lekári budú mať viac informácií o liečbe svojho pacienta a budú sa vedieť vyhnúť predpisu liekov, ktoré sa navzájom bijú. Analýza podľa Štepianského potvrdila, že lekárom využívajúcich elektronický recept klesá počet pacientov s najzávažnejšími interakciami zreteľne rýchlejšie.

„Lekárnici budú mať menej práce s manuálnym prepisovaním údajov z receptov do svojho softvéru a zabráni sa aj falšovaniu receptov. Pacienti budú profitovať z toho, že nebudú dostávať lieky, ktoré im, paradoxne, nemusia vôbec pomôcť, ale skôr uškodiť. Navyše ušetria, pretože ak do lekárne neprídu s papierovým receptom, nemajú podľa legislatívy platiť 17 centov," zhrnul pre Štepianský.

Tieto výhody vyzdvihuje aj Slovenská lekárnická komora (SLeK).  „A zlepší sa komunikácia medzi zdravotníckymi profesiami, poisťovňami a pacientmi," zdôraznil šéf SLeK-u Ondrej Sukeľ.

Union ZP pripravuje vlastný modul eRecept.  „Nakoľko pôvodný koncept garantovaný a dlhé mesiace budovaný štátom sa nezrealizoval tak, ako bol plánovaný. O tejto zmene sme sa dozvedeli len v máji a museli sme teda začať s rýchlym budovaním vlastného systému," ozrejmila pre jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Počíta sa podľa jej slov aj s možnosťou potreby nábehového obdobia.

„Nepredpokladáme, že naši zmluvní lekári začnú elektronicky predpisovať hneď od nového roka, nakoľko viaceré technické záležitosti ešte nie sú doriešené – mnoho z nich napríklad nedisponuje elektronickým preukazom zdravotníka," doplnila Dupaľová Ksenzsighová.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS