Aby olympijské nadšenie neskončilo predčasne, pozor na úrazy


			Aby olympijské nadšenie neskončilo predčasne, pozor na úrazy
10.8.2016 Produkty, Poistný trh

Olympijské hry sú pravdepodobne najväčším športovým sviatkom. Každé štyri roky ich sledujú milióny fanúšikov. Mnohé deti objavia svoje športové vzory a dospelí si pripomenú, že by mali pravidelne športovať.

Ak aj u vás vypukla olympijská horúčka a chystáte sa po rokoch zahrať si tenis, futbal alebo sa vyberiete na bicykel, nepodceňujte maličkosti a myslite na svoju bezpečnosť.

Skôr ako začnete športovať

  1. Najefektívnejšou liečbou je odjakživa prevencia. Za každých okolností preto dbajte na bezpečnosť. Používajte ochranné pomôcky, akými sú prilby či chrániče lakťov a kolien. 
  2. Pred akýmkoľvek športom sa rozcvičte. Ak zanedbáte rozcvičku, zvyšujete pravdepodobnosť úrazu. 
  3. Nezabúdajte, že k zraneniu nemusí dôjsť iba vašou vinou. Najmä pri športoch ako cyklistika, korčuľovanie či beh sa uistite, že vás je dobre vidieť. Používajte reflexné prvky a svetlá.
  4. Ak je to možné, odstráňte z miesta, kde budete cvičiť, nebezpečné predmety. Tak môžete predchádzať zakopnutiu, pošmyknutiu či iným nehodám. 
  5. Zvážte úrazové či životné poistenie. Ak už dôjde k zraneniu, pomôže vám finančne preklenúť obdobie prípadnej hospitalizácie a doliečenia.

Na čo si dať pozor?

Zlomeniny, odreniny, drobné zranenia

Vznikajú najmä v dôsledku nepozornosti alebo neopatrnosti. Ak už k úrazu dôjde, je dobré mať po ruke lekárničku. Do športovej tašky si pre každý prípad pribaľte dezinfekčný sprej a rýchloobväz.

Prehriatie organizmu

V lete je viac ako inokedy dôležité myslieť na dostatočný prísun tekutín a ochranu pred teplom. Pri dlhšom pobyte na slnku používajte prípravky na opaľovanie a pokrývky hlavy. Športovým aktivitám sa venujte ráno alebo večer.

Presilenie svalov, natiahnutie šliach

Nepreceňujte svoje schopnosti.Najmä ak ste dlho nešportovali, neklaďte na seba prehnané nároky. Vyhnete sa tak zraneniam i presileniu svalov.

Tenisový lakeť

Medzi časté úrazy pri športe patrí aj tzv. tenisový či golfový lakeť. Prejavuje sa bolesťou lakťového kĺbu a je spôsobený nepravidelnými nárazmi a otrasmi. Tie vznikajú najmä zle technicky zvládnutými údermi.

Čo, ak už k úrazu dôjde?

Hoci platí staré známe „zdravie si za peniaze nekúpiš“, odškodnenie z poisťovne môže byť aspoň čiastočnou kompenzáciou nevydareného leta. Poistiť sa oplatí najmä v prípade adrenalínových či rizikových športov a aktivít.

Do kategórie rizikových zaraďujeme napríklad profesionálne športy – hokej, futbal, box, zápasenie, karate, cyklistika, vodné športy, extrémne športy ako motorizmus, letecké aktivity, horolezectvo, či potápanie. V prípade týchto športov odporúčame v rámci úrazového poistenia myslieť na poistenia ako hospitalizácia následkom úrazu, čas nevyhnutný na liečbu úrazu ako aj pre prípad trvalých následkov úrazu,“ zdôraznila Blanka Hatalová, členka predstavenstva Komunálnej poisťovne.

To, že poistenie má svoje opodstatnenie, ilustrujú prípady z minulosti, ktoré Komunálna poisťovňa riešila. „Najvyššia suma, akú naša poisťovňa vyplatila za úraz, ktorý sa stal pri jazde na koni, bola 125 000 eur,“ prezrádza Blanka Hatalová.

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články