Na čo si dať pozor pri ceste na dovolenku? Tu sú rady - I. časť


			Na čo si dať pozor pri ceste na dovolenku? Tu sú rady - I. časť
8.6.2016 Produkty

Mnoho našincov sa na dovolenku vyberie vlastným autom. Majú tak kontrolu nad svojím časom, prestávky si robia, kedy im to vyhovuje, sú sebestační a slobodní.

No mali by byť aj obozretní. Nielen v súvislosti s dopravnými nehodami, veď dovolenku vie znepríjemniť aj zdanlivo triviálne porušenie dopravných predpisov.

Od začiatku roka 2015 sa napríklad čoraz viac našich klientov stretáva s tým, že niekoľko týždňov po tom, ako prechádzali Rakúskom, dostanú od tamojšej polície úradné rozhodnutie o uložení pokuty, ktorá je im vyrubená ako majiteľom alebo držiteľom vozidla. V rozhodnutí je uvedené EČV vozidla, miesto, dátum a čas zaznamenania priestupku,“ hovorí JUDr. Ilja Sulík, právnik poisťovne D.A.S.

Čo teraz? Panikáriť? Riešiť? A ako? Predraží nám pokuta dovolenku? Ak ste skutočne vlastníkom uvedeného vozidla a viedli ste ho vy alebo osoba, ktorej ste auto zverili v čase zaznamenania priestupku, a pripúšťate, že ste sa priestupku mohli dopustiť, odporúčam pokutu zaplatiť. Tým sa priestupkové konanie skončí.

Ak nezaplatíte, čo je tiež možnosť, rakúska polícia začne klasické priestupkové konanie, kedy rakúske orgány vyzvú majiteľa vozidla, aby uviedol meno vodiča, ktorý v daný deň a čas viedol jeho vozidlo. Táto osoba sa musí k svojmu skutku priznať, inak sa bude konanie viesť stále voči majiteľovi vozidla. V takomto prípade však môže byť výsledkom vyššia pokuta, ako bola pôvodne uložená. Z našej bohatej praxe môžem potvrdiť takmer nulové šance na úspech v konaní o prekročení rýchlosti, keď je ako dôkaz predložená fotografia z radaru,“ pokračuje právnik.

Iný prípad nastáva, ak nie je EČV z fotografie úplne jasne čitateľné a zreteľné, keď nie ste majiteľom vozidla alebo keď s istotou viete, že vaše auto v ten deň nemohlo byť na mieste, ktoré uvádza polícia.

Právnik Ilja Sulík z poisťovne D.A.S. radí: „Pokutu nemá zmysel platiť, ak nejde o vaše vozidlo. Jej nezaplatením sa začne už spomínané priestupkové konanie, v ktorom sa musí potvrdiť alebo vyvrátiť omyl v identifikácii EČV, resp. majiteľa vozidla. Je vhodné na tento fakt upozorniť rakúske orgány už vopred.“

A, samozrejme, je vhodné mať právnika, ktorý je zorientovaný v problematike a zároveň ovláda reč cudzej krajiny. Podľa štatistiky poisťovne D.A.S. je priemerná výška pokuty za priestupky v cestnej premávke v Rakúsku 437 €, pričom priemerné náklady na obhajobu v priestupkovom konaní prostredníctvom právnika sú 225 €.

Na čo si dať pozor na cestách v cudzine

  • na predpísanú povinnú výbavu vozidla v danej krajine
  • na dopravné predpisy, napríklad, treba poznať najvyššiu povolenú rýchlosť v obci, mimo nej a na diaľniciach
  • na poplatky za používanie diaľnic a rýchlostných ciest
  • v prípade, že sa stanete účastníkom alebo svedkom dopravnej nehody, je vysoká pravdepodobnosť, že budete musieť podpisovať dokumenty a výpovede v cudzom jazyku; právnik poradí, ako sa pritom za žiadnych okolností nedostať do problémov, aké máte práva a povinnosti
  • na inštitút objektívnej zodpovednosti; majiteľ auta, ktoré napríklad v Rakúsku alebo Maďarsku porušilo dopravné predpisy, môže s odstupom času dostať pokutu

 

Zdroj: D.A.S. Rechtssschutz AG

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články