Toto sú hlavné zmeny v II. dôchodkovom pilieri


			Toto sú hlavné zmeny v II. dôchodkovom pilieri
14.1.2013 Produkty

Od januára tohto roka prechádza druhý pilier niekoľkými zmenami o ktorých by ste mali vedieť, ktoré sa dotýkajú sporiteľov, ale i dôchodkových správcovských spoločností. O aké hlavné zmeny vlastne ide?

1. zmena - Nové názvy fondov

Zrušila sa doterajšia povinnosť spravovať štyri dôchodkové fondy. Po novom musí Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) spravovať jeden dlhopisový garantovaný fond a jeden akciový negarantovaný fond. Okrem toho môže spravovať aj viac dôchodkových fondov, tie však musia mať v názve uvedené, či ide o garantovaný alebo negarantovaný fond. Sporitelia si môžu rozložiť svoje financie do viacerých fondov v ľubovoľnom pomere. V prípade poklesu hodnoty dôchodkovej jednotky garantovaného dôchodkového fondu DSS je povinná doplniť majetok tohto fondu do zákonom stanovenej výšky. V prípade negarantovaného dôchodkového fondu DSS túto povinnosť nemá.

2. zmena - Informačná povinnosť DSS

DSS má povinnosť do konca februára 2013 zaslať všetkým sporiteľom, ktorí sporia v inom ako v garantovanom dôchodkovom fonde, tzv. Vyhlásenie (návratku), v ktorom ich vyzve, aby sa vyjadrili, či chcú zostať v inom ako dlhopisovom garantovanom fonde, čiže vo fonde bez garancií. Dlhopisový garantovaný fond je vhodný pre sporiteľov, ktorí dávajú prednosť stabilným a bezpečným výnosom pri zachovaní nízkej úrovne rizika. Klienti, ktorí návratku neodovzdajú príslušnej DSS do 31. marca 2013, budú automaticky preradení k 30. aprílu 2013 do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu. 

Rada: Ak sporíte v inom ako dlhopisovom fonde, musíte do 30. marca 2013 zaslať svojmu správcovi DSS vyhlásenie, v ktorom prejavíte svoju vôľu zotrvať v negarantovanom fonde. Inak budú vaše úspory autoamaticky prevedené do dlhopisového fondu a to k 30. 4. 2013.

3. zmena - Zmena výšky odplát indexového fondu

Mení sa aj výška odplaty za správu indexového dôchodkového fondu - tá za jeden kalendárny rok nesmie presiahnuť 0,3 % priemernej ročnej predbežnej čistej hodnoty majetku v tomto fonde. Indexové fondy sú pritom vhodné pre sporiteľov, ktorí sú ochotní akceptovať i vyššie investičné riziko a zodpovedá tomu aj ich investičný profil. Výška jednotlivých odplát je zverejnená v štatútoch príslušného dôchodkového fondu.

4. Dobrovoľný príspevok na DSS

Zákon o sociálnom poistení síce znižuje odvod na súkromnú penziu z 9 na 4 %, avšak od januára zavádza možnosť dobrovoľného pripoistenia v druhom pilieri. Po novom máte možnosť platiť si dobrovoľný príspevok, a to v ľubovoľnej a neobmedzenej výške. Spôsob prevodu si ako zamestnanec dohodnete sám, buď tento príspevok za vás uhradí zamestnávateľ (zrážkou zo mzdy) alebo ho sám posielate na účet DSS. Dobrovoľné príspevky zvyšujú vaše dôchodkové úspory v 2. pilieri. Inak povedané, budú mať vplyv na výšku vášho dôchodku, neovplyvňujú obdobie sporenia na dôchodok.

Rada: V zmluve o starobnom dôchodkovom sporení je možné dohodnúť, že si budete navyše prispievať 2 percentá z vašej mzdy. Výber zabezpečuje dôchodková správcovská spoločnosť. Dobrovoľné príspevky sú daňovo odpočítateľné do výšky 2 % zo základu dane až do daňového obdobia – roku 2016 (maximálne 943,20 eura v roku 2014 za rok 2013).

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS