Jozefína Žáková:  Manažment poisťovní bude preukazovať dôveryhodnosť


			Jozefína Žáková:  Manažment poisťovní bude preukazovať dôveryhodnosť
1.1.2015 Rozhovory

Poisťovne v Európskej únii, Slovensko nevynímajúc, sa budú musieť už o rok podrobiť zásadným zmenám. Európsky parlament totiž definitívne rozhodol, že v roku 2016 začne platiť regulácia Solvency II.

 

Poisťovne sa budú riadiť vo všetkých členských krajinách podobnými pravidlami, hlavne v prípade riadenia rizík v podnikaní. Návrh zákona schválila vláda, po definitívnom schválení parlamentom by mal nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2016, okrem ustanovení súvisiacich s nábehom na nový režim, ktoré nadobudnú účinnosť 1. apríla budúceho roka.

Aká je teda aktuálna situácia ohľadom smernice Solvency II a akým spôsobom prispeje k vyššej ochrane poistencov, sme sa spýtali Jozefíny Žákovej, generálnej riaditeľky Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO).

Jednotný trh poistných služieb. Už čoskoro

Zámerom projektu Solventnosť II je zaviesť nový harmonizovaný rizikovo-orientovaný režim dohľadu a kapitálových požiadaviek pre poisťovne a zaisťovne pôsobiace v členských krajinách Európskej únie a rekodifikovať 13 existujúcich smerníc upravujúcich činnosť poisťovní a zaisťovní. Cieľom je podľa Jozefíny Žákovej poskytnúť väčšiu ochranu poisteným a príjemcom poistného plnenia za súčasnej podpory stability trhu, a kvalitou ohodnocovania rizík a efektívnou alokáciu kapitálu. „Solventnosť II sa bude jednotne aplikovať na poistnýto vyššou  sektor v celej Európskej únii, čo by malo prispieť k vytvoreniu skutočne jednotného trhu poistných služieb.“

Tri piliere Solventnosti II

Štruktúra novej európskej smernice je založená na troch pilieroch. „Prvý pilier stanovuje kapitálové požiadavky poisťovní a zaisťovní vzhľadom na riziká (poistné, kreditné, trhové a operačné), ktorým sú poisťovne a zaisťovne vystavené. Druhý pilier stanovuje požiadavky na vedenie („governance") poisťovne a zaisťovne a metódy dohľadu. Tretí pilier definuje požiadavky na výkazníctvo a zverejňovanie informácii,“ spresňuje Jozefína Žáková.

Poisťovne budú musieť podľa nej pracovať vo veľmi exaktne prepracovanom a transparentnom režime. „Cieľom je zabezpečenie takého hospodárenia poisťovní, ktoré umožní štátu prostredníctvom svojho orgánu dohľadu neustále sledovať, či je finančné zdravie poisťovní v takom stave, ktorý zaručuje splnenie všetkých záväzkov voči ich klientom. Klient je teda podľa smernice jednoznačným objektom ochrany,“ tvrdí generálna riaditeľka.

Klient je teda podľa smernice jednoznačným objektom ochrany.

Prísnejší dohľad v praxi

Dohľad nad poisťovníctvom bude prísnejší, pretože po novom bude musieť byť uplatňovaný individuálnejší prístup k dohliadaným subjektom, orientovaný na riziká, ktorým každá poisťovňa podlieha. Výrazne väčšie kompetencie pri dohľade nad poisťovňami získava najmä európska dohľadová inštitúcia EIOPA, ktorá bude hrať významnú úlohu pri dohľade nad finančnými skupinami, bude riadiť tzv. kolégiá , ktoré budú vytvárané z národných dohľadových inštitúcií a bude tiež rozhodovať spory medzi nimi.

Práca Národnej banky Slovenska bude teda po novom spočívať jednak v priamom dohľade nad slovenskými poisťovňami (ktorým udelila povolenie na podnikanie), ale pribudne jej práca vykonávaná v súčinnosti s EIOPA pri dohľade nad skupinami a časť svojej práce bude vykonávať priamo pre EIOPA.

Poisťovne modernizujú IT systémy

Aké nové povinnosti teda pribudnú poisťovniam po tom, ako začne platiť nová legislatíva? Poisťovne budú musieť podľa slov Jozefíny Žákovej predkladať nové výkazy pre účely Solvency II, pričom domáci dohľad (NBS) si ponechá aj niektoré doterajšie výkazy, ktoré používa pre lokálne účely. Na druhej strane, poisťovne budú musieť predkladať aj výkazy pre Európsku centrálnu banku (ECB). Vykazovacie povinnosti im tak výrazne narastú.

Len pre ilustráciu - pôjde o 48 výkazov pre sólo poisťovne a 9 pre skupiny. „Poisťovne v súvislosti so Solvency II začali modernizovať svoje IT systémy už pred niekoľkými rokmi, mnohé zavádzajú úplné alebo čiastočné vnútorné modely. Solvency II so sebou priniesla potrebu posilnenia niektorých vnútorných štruktúr, najmä útvaru risk manažmentu a aktuárov.“

Veľké požiadavky na kapitálové zdroje

Smernica Solvency II podľa Jozefíny Žákovej na jednej strane ruší limity na konkrétne kategórie finančných aktív, do ktorých môžu poisťovne investovať prostriedky technických rezerv, na druhej strane sú tu však problémy spojené s príliš vysokým ocenením rizika krátkodobej kolísavosti trhových cien pri produktoch obsahujúcich dlhodobé garancie.

„To môže spôsobiť, že poisťovne budú menej investovať do dlhodobých finančných produktov, keďže prestanú ponúkať niektoré poistenia, ktoré so sebou nesú príliš veľké riziká a teda môžu spôsobovať príliš veľké požiadavky na kapitál poisťovní. Poisťovne na tento problém už dlhšiu dobu upozorňujú a snažia sa ho riešiť.“

Manažment preukázať spôsobilosť a dôveryhodnosť

Novinkou je podľa slov generálnej riaditeľky SLASPO aj to, že okrem zamestnancov na tzv. kľúčových funkciách, ako sú napríklad risk manažér, interný auditor, zamestnanec zodpovedný za zhodu - compliance, aktuár, aj vrcholoví manažéri poisťovní budú musieť preukazovať svoju odbornú spôsobilosť na riadenie poisťovní a tiež svoju dôveryhodnosť.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články