Makléri, dlhujú vám klienti peniaze? Od júla platobný rozkaz s novinkami


			Makléri, dlhujú vám klienti peniaze? Od júla platobný rozkaz s novinkami

Určite sa mnohí z vás stretli v maklérskej či poisťovacej praxi s niekoľkoročnými prieťahmi v súdnom konaní. Jedným z najčastejších sporov riešených súdmi sú spory o zaplatenie nesplatených peňažných pohľadávok.

V takýchto prípadoch môžete využiť zjednodušené súdne konanie, a to vydanie platobného rozkazu. Od júla 2016 navyše nadobudol účinnosť nový Civilný sporový poriadok, ktorý prináša zmeny aj v oblasti tzv. skráteného konania pre vydanie platobného rozkazu. Táto téma odznela na odbornom seminári Riziko a zodpovednosť IV., poriadanom Slovenskou asociáciou rizikového manažmentu (SARM).

Martin Krendl_DT LEGAL

Využívajte platobný rozkaz pre urýchlenie konania

Platobný rozkaz predstavuje inštitút slovenského práva, ktorý má za účel zrýchliť konanie a rozhodnutie vo veci. Dotýka sa zaplatenia peňažnej pohľadávky, vyplývajúcej či už z pôžičky, nesplatenej faktúry alebo iných právnych úkonov. Súd tento druh rozhodnutia môže vydať len na základe jediného návrhu veriteľa doloženého dostatočnými písomnými dôkazmi,“ objasňuje JUDr. Martin Krendl, advokát a Senior Lawyer advokátskej kancelárie DT LEGAL.

V praxi je preto výhodné, pokiaľ vám dlžník napriek písomnej výzve odmieta zaplatiť pohľadávku, využiť platobný rozkaz za predpokladu, že máte dostatok potrebných dôkazov. Aké to bude mať pre vás výhody? Platobným rozkazom súd uloží dlžníkovi, aby v lehote do 15 dní od jeho doručenia zaplatil žalovanú pohľadávku, alebo aby v rovnakej lehote podal na súde odpor s vecným odôvodnením.

Ak márne uplynie lehota na podanie odporu, tento sa stáva právoplatným a vykonateľným. Vám potom nič nezabráni v podaní návrhu na zahájenie exekučného konania v prípade, keď dlžník dobrovoľne nesplní povinnosť stanovenú platobným rozkazom.

Rýchle a účinné vymoženie pohľadávky

Proces vydania platobného rozkazu je tzv. skráteným (súdnym) konaním, zjednodušeným spôsobom bez nariadenia pojednávania. V tomto prípade platí – čím viac sa budete podľa slov advokáta venovať príprave návrhu na vydanie platobného rozkazu, tým menej času strávite v rámci samotného konania a zabránite jeho zbytočnému predlžovaniu.

Návrh na začatie konania by mal obsahovať označenie súdu príslušného na konanie, účastníkov konania a veci, ktorej sa domáhate, pričom súd sa riadi ustanoveniami Civilného sporového poriadku. Príslušnosť súdu sa štandardne určuje podľa obvodu, v ktorom má dlžník bydlisko ako fyzická osoba alebo sídlo firmy, ak ide o právnickú osobu,“ tvrdí advokát.

Špecifikujte dôvody a dlžnú sumu

Z návrhu na vydanie platobného rozkazu musí vyplývať, že si uplatňujete právo na zaplatenie peňažnej sumy, pričom toto právo musí vychádzať zo skutočností v ňom uvedených. „Nezabudnite presne špecifikovať dlžnú sumu, pričom je vhodné uviesť, ak je viaczložková, ako sa k nej dospelo. Súd potrebuje mať exaktnú predstavu o konaní, v ktorom rozhoduje a lepšie sa vyrovná so skutkovým a právnym stavom,“ radí advokát.

V návrhu na vydanie platobného rozkazu musí byť odôvodnené, prečo sa ako navrhovateľ domáhate práva na zaplatenie peňažnej sumy. Predložte súdu všetky listinné dôkazy, ktoré potvrdzujú váš nárok, vrátane jeho príslušenstva - napríklad úroky z omeškania, zmluvné pokuty či podobné plnenia, ak súvisia s uplatneným nárokom.

Môže ísť napríklad o poistné zmluvy, objednávky, faktúry, komunikáciu s dlžníkom, či už písomnú alebo emailovú, upomienky, doručenky, atď. Je potrebné jednoducho predložiť všetko, čo preukazuje váš nárok. Ak nebudete schopní svoj nárok dostatočne preukázať, hrozí vám riziko, že súd váš návrh zamietne.

Výhodou platobného rozkazu je, že ide o skrátené konanie, v rámci ktorého sa nekonajú ústne pojednávania a súd nevyzýva strany, aby sa vyjadrili k písomným podaniam druhej strany, tak ako je to v prípade štandardného súdneho konania. Súd naopak vydá platobný rozkaz len na základe vášho návrhu a priložených písomných dôkazov, ak súd nemá o tvrdených skutočnostiach a nárokoch pochybnosti.

Nezabudnite uhradiť potrebné poplatky

Pri návrhu na vydanie platobného rozkazu nezabudnite tiež zaplatiť súdny poplatok, a to buď elektronicky, kartou alebo v hotovosti. „Pokiaľ súdny poplatok nezaplatíte pri podaní návrhu, súd vás na jeho úhradu vyzve dodatočne. To však predlžuje proces, ktorý je potrebný na vydanie rozkazu, preto odporúčame zaplatiť ho spolu s podaním návrhu na príslušnom súde,“ tvrdí advokát. Súdny poplatok sa platí vo výške 6 % z hodnoty predmetu sporu. Maximálna výška súdneho poplatku je stanovená zákonom.

Na záver návrhu uveďte petit, teda to, čo požadujete a čoho sa konkrétne domáhate, t.j. presne napíšte, ako by mal súd rozhodnúť. „V prípade vydania platobného rozkazu bude dlžník povinný do 15 dní odo dňa doručenia platobného rozkazu zaplatiť pohľadávku alebo podať opravný prostriedok, tzv. odpor. Ak by bol platobný rozkaz zrušený, či už z dôvodu nedoručenia alebo podania odporu, toto skrátené konanie sa automaticky pretransformuje na štandardné súdne konanie a súd nariadi pojednávanie,“ upozorňuje advokát.

Návrh na vydanie platobného rozkazu musí byť doručený súdu v počte odpovedajúcom počtu odporcov (t.j. dlžníkov) plus jedno vyhotovenie pre súd. To isté platí tiež pre listinné dôkazy, jasne špecifikované a priložené k návrhu, inak z nich potrebný počet kópií bude vyhotovený súdom na vaše náklady (tzv. trovy konania).

Zrýchlené súdne konanie aj do 10 dní

Civilný sporový poriadok od júla 2016 osobitne upravuje otázku doručovania platobného rozkazu, a to tak, že musí byť doručený žalovanému do vlastných rúk. Ak si ho neprevezme adresát na pošte včas, súd má za to, že platobný rozkaz nebol doručený. Tzv. náhradné doručenie platobného rozkazu nie je možné.

Nová legislatíva nadväzuje na predchádzajúcu úpravu aj inštitútom tzv. zrýchleného platobného rozkazu. Ide o platobný rozkaz, ktorý je súd povinný vydať do 10 pracovných dní od splnenia potrebných podmienok (napríklad predloženie platobného rozkazu na tlačive rezortu spravodlivosti, zaplatený súdny poplatok atď.).

Pokiaľ sa súdu podarí doručiť platobný rozkaz, ešte nemáte vyhraté. Žalovaná strana môže proti nemu podať odpor do 15 dní od jeho doručenia. Nemôže v ňom byť však uvedené len „nesúhlasím – podpis“. Zákon kladie dôraz na relevantné skutočnosti, teda vecné odôvodnenie odporu a predloženie alebo aspoň označenie dôkazov potrebných na preukázanie tvrdení uvedených v odpore,“ objasňuje JUDr. Martin Krendl. Pomerne rýchlo potom máte spätnú väzbu o tom, ako sa bude váš spor riešiť a platobný rozkaz môže byť pre vás v poistnej či maklérskej praxi vhodnou voľbou, ktorá vám v tom pomôže.

Aké náležitosti musí obsahovať návrh na vydanie platobného rozkazu:

  • označenie súdu, ktorému je určený (štandardne okresný súd v mieste bydliska alebo sídla dlžníka);
  • označenie navrhovateľa (meno a priezvisko / názov firmy, bydlisko / sídlo, dátum narodenia či IČO, údaj o štátnom občianstve);
  • označenie právneho zástupcu, ak takého navrhovateľ splnomocnil;
  • označenie dlžníka - odporcu, prípadne viacerých odporcov (meno a priezvisko / názov firmy, bydlisko / sídlo, dátum narodenia či IČO, údaj o štátnom občianstve);
  • označenie veci, ktorej sa návrh týka;
  • pravdivé opísanie všetkých skutočností;
  • označenie dôkazov, ktoré vyššie uvedené skutočnosti potvrdzujú (faktúry, výzvy atď.);
  • návrh na znenie petitu (t.j. určitá sumarizácia čoho sa domáhate);
  • dátum podpisu;
  • vlastnoručný podpis.

Zdroj: ECOVIS DT LEGAL

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.